X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26849
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne zwyczaje - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat zajęć: Wielkanocne zwyczaje
Termin: 26.03.2015r.
Grupa: III (3 – 4 latki)
Miejsce: sala zabaw
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak

Cel ogólny:
- Zaznajomienie dzieci z wielkanocnymi zwyczajami.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
- wypowiada się na określony temat;
- układa historyjkę obrazkową według własnych możliwości;
- potrafi tworzyć zbiory ze względu na ich kolor;
- przelicza sylwety jajek w zakresie czterech;
- wykonuje wspólnie z rodzicami pracę plastyczną.

Metody pracy: czynna, oglądowa, słowna.

Formy: z całą grupą, indywidualna.

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
4.2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
13.1 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
14.5 słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;

Pomoce dydaktyczne: treść opowiadania „Wielkanocny galimatias” J. Niedbała, historyjka obrazkowa, kolorowe sylwety jajek i kurczaczków, koszyk, zagadki słowne, płyta CD z dowolną muzyką, kartka A-4 dla każdego dziecka, paski papieru w wiosennych kolorach, klej, koła średnicy ok. 5 cm.
Przewidywany przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Gdy dobry humor masz” - interpretacja ruchowa piosenki.

2. „Przygotowania do Wielkanocy” – opowiadanie nauczycielki z wykorzystaniem historyjki obrazkowej.
Nauczycielka rozkłada na dywanie w przypadkowej kolejności cztery ilustracje przedstawiające kolejne wydarzenia z opowiadania. Zadaniem dzieci jest przyjrzeć się ilustracjom i uporządkować je chronologicznie

3. „Który kurczaczek do którego jajka” – zabawa dydaktyczna
Na tablicy umieszczone są 4 duże kolorowe szablony jajek i 4 kurczaczków. Nauczyciel prosi dzieci, aby połączyły w pary jajka i kurczaczki, które są w tym samym kolorze. Następnie dzieci wspólnie przeliczają sylwety (w zakresie 4).

4. „Wielkanocne jajko” - odgadywanie zagadek związanych z Wielkanocą.
Dzieci podają sobie koszyczek z rąk do rąk i mówią: Koszyk tu, koszyk tam, koszyk krąży tu i tam. Jak tu miło i wesoło, kiedy koszyk krąży w koło. Następnie dziecko, które jest w posiadaniu koszyka losuje zagadkę a rodzic odczytuje jej treść. Po odgadnięciu zagadki koszyk krąży dalej.

5. „Wielkanocne zajączki” - zabawa ruchowa z elementem orientacji.
Na dywanie rozłożone są sylwety pisanek w różnych kolorach (zielone, czerwone, niebieskie, żółte). Podczas muzyki dzieci poruszają się między pisankami, a na przerwę w muzyce – stają przy pisance w kolorze wskazanym przez nauczycielkę. Przed zabawą nauczycielka zamienia dzieci „w zajączki” słowami:
Hokus - pokus, ecie – pecie, zajączkami zostaniecie.
Już zajączków cały tłum skacze zwinnie: szur, szur, szur

6. „Palma” – wspólna z rodzicami praca plastyczna.
Nauczyciel pokazuje sposób wykonania palmy wielkanocnej. Następnie dzieci wspólnie z rodzicami wykonują palmę z kolorowych pasków papieru i papierowych kół.

7. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.