X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26724
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przedwiośnie w naszym ogrodzie - konspekt zajęć

Konspekt zajęcia
Temat: Przedwiośnie - w naszym ogrodzie

Cel główny:
-rozpoznawanie pory roku wg określonych cech charakterystycznych dla danej pory
-właściwe posługiwanie się farbami plakatowymi, łączenie ich i tworzenie nowych kolorów
-malowanie farbami na dużej powierzchni
-wykorzystanie wiosennych barw
-zapamiętanie wiersza Wł.B "Pierwiosnek"

Cele operacyjne:
-dzieci rozpoznają pory roku po charakterystycznych dla niej cechach
-właściwie korzystają z farb, pędzli, kartonów
-dzieci potrafią estetycznie, starannie wykonać powierzone zadanie
-tworzą nowe kolory farb przez odpowiednie łączenie ich
-potrafią zapamiętać recytowany tekst wiersza

Środki dydaktyczne: ilustracje, kartony, pędzelki, farby, gąbki, woda


Przebieg:
-Rozmowa przed tablicą, na której zawieszone są różne ilustracje przedstawiające charakterystyczne cechy dla danej pory roku (pierwsze kwiaty przebiśniegi, krokusy (białe, żółte, fioletowe), pierwsze pączki na drzewach i krzewach, pierwsze zwiastuny - ptaków, skowronki, bociany.
-Nauczycielka zaprasza dzieci do stołów, na których przygotowane są pomoce plastyczne: pędzle, kartony, farby, woda, gąbki, klej, obrazki ptaków.
-Zachęca dzieci do korzystania ze wszystkich farb, łączenia ich i tworzenia nowych kolorów (czerwony + niebieski = fiolet, czy niebieski + żółty = zielony itp.
-Przedszkolaki wykonują pracę wykorzystując wcześniej zdobyte wiadomości: jak wygląda przebiśnieg, krokus, pojawiające się pączki na drzewach, przyklejają gotowe obrazki ptaków i tworzenie całego obrazka.
-Dzieci pracują tworząc ciekawe prace plastyczne, tworząc kolaż
-po wykonaniu prac rozkładamy je na suszarkę a następnie wspólnie oglądam. Każde dziecko opowiada swoją pracę i zwraca uwagę na charakterystyczne cechy dla danej pory roku - przedwiośnia
Wspólnie wywieszamy prace dzieci na wystawce dla rodziców tworząc wiosenny klimat.
-Następnie zapraszam dzieci do zabawy "Rosną kwiatki". Dzieci w siadzie skrzyżnym, na sygnał nauczycielki, podnoszą się, prostując nogi, wyciągając ręce do góry i naśladując rosnące kwiaty. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
-Wprowadzenie wiersza Władysława Broniewskiego pt" Pierwiosnek"
-Omówienie treści, wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów
Opowiedzenie wiersza własnymi słowami przez chętne dzieci
-Zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy wiosennych zwiastunów (pierwiosnki, bociany, skowronka, wierzbę, bazie)
-Wyeksponowanie w wybranych wyrazach głosek w nagłosie i wygłosie
-Powtórzenie wiersza i zachęcanie dzieci do uważnego słuchania i zapamiętania słuchanego tekstu
-Namówienie dzieci do wybrania się wspólnie ze swoimi rodzicami i poszukania zmian zachodzących w przyrodzie w drodze do przedszkola, w parku, na działkach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.