X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26700
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak chronimy przyrodę? Scenariusz zajęć

"Mamy tylko jedną ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego działania, zależy od każdego z nas" (F.Plut)

Scenariusz zajęcia
Temat zajęcia: "Jak chronimy przyrodę?"
Formy pracy: z całą grupą
Cele główne:
-kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne
-ochrona przyrody przed integracją człowieka

Cele operacyjne:
-dziecko rozumie potrzebę ochrony środowiska
-dziecko ma świadomość, że jest częścią przyrody
-dziecko potrafi uważnie słuchać i wyciągać wnioski
-dziecko szanuje przyrodę

Środki dydaktyczne:
-ilustracje do opowiadania, pojemnik na surowce wtórne (papier, metal, plastik), pacynka jako ludek, list do dzieci, surowce wtórne: papierki, pudełka, torby foliowe, puszki, obrazki dla każdego dziecka zawierające pozytywne treści ekologiczne, np. drzewo, delfin, kwiaty, negatywne: dym, komin, ogień, usychające drzewa, zielona i czarna planeta - praca wykonana przez dzieci podczas zajęć plastycznych

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie rodziców recytacją dziecka
2.Leżenie na dywanie, słuchanie muzyki, kontrolowanie relacji napięcia psychofizycznego, aktywizacja łagodna - stopniowe uruchomienie, przeciąganie się, oddechy, prostowanie rąk, kołysanie, ciche klaskanie
3.Opowiadanie nauczycielki na podstawie tekstu: "Przygody komina fabrycznego"
4.Odpowiedzi dzieci na zadawane przez nauczycielkę pytania: "Kto jeszcze poza kominem fabrycznym zanieczyszcza powietrze i niszczy przyrodę?"
5.Rozdawanie dzieciom kartoników z symbolami ekologicznymi - dzieci oglądają swoje obrazki i umieszczają je na kołach o odpowiednich kolorach: czarnych i zielonych, a następnie wspólnie sprawdzamy, czy "zielona planeta jest czysta, piękna i wesoła", a czarna brudna, zadymiona i smutna
6.Dzwoni telefon, nauczycielka odbiera, nieznajoma osoba zaprasza wszystkie dzieci na korytarz. Na holu znajduje się pudełko z odpadami, po powrocie dzieci do klasy cała sala zasypana jest śmieciami
7.Dzieci porządkują klasę, segregują śmieci
8.Z jednego z pudełek nauczycielka wyjmuje pacynkę Ekoludka - to on informuje dzieci, że chroni przyrodę. Dziękuje wszystkim dzieciom za dotychczasową pracę, ale chciałby, aby wszyscy coś mu obiecali "Czy dzieci mogą obiecać Ekoludkowi, że będą szanowali przyrodę, kochali się nawzajem i lubili zwierzęta" - dzieci odpowiadają
9.Dzieci wstają, składają obietnicę:
a)nie będę łapał motyli, koników polnych, biedronek, ani innych zwierzątek
b)w lesie będę zachowywał spokój i ciszę
c)będę pamiętał o dokarmianiu ptaków
d)nie będę niszczył drzew, kwiatów, aby cieszyły innych swoim pięknem
e)nie będę śmiecił
Przyrzekamy!
10.Nauczycielka dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciu i proponuje wszystkim narysowanie lub namalowanie w domu planety, na której chcieliby żyć. Dzieci żegnają się z Ekoludkiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.