X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26698
Przesłano:
Dział: Internat

Być asertywnym - scenariusz zajęć

Konspekt zajęć: „Być asertywnym”
Czas spotkania: 60 minut
Cele główne:
- wyjaśnienie i omówienie pojęcia asertywności
- umiejętność odróżniania zachowań asertywnych od uległych i agresywnych, skutki takich zachowań
- rozwijanie umiejętności mówienia o własnych myślach i uczuciach w relacjach z innymi ludźmi.
- ćwiczenie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach tj: przyjmowanie odmowy, odmawianie ,wyrażanie prośby, bronienie własnych opinii i przekonań

Metody:
- pogadanka
- praca indywidualna
- praca w parach

Materiały pomocnicze:
- kartki z notatkami
- kartki z bloku z notatkami

Przebieg zajęć:
1. Wstęp- cel spotkania
2. Omówienie pojęcia asertywność
3. Umiejętność odróżnienia zachowań asertywnych od uległych i agresywnych
4. Ćwiczenia praktyczne
5. Podsumowanie zajęć

Ćwiczenie 1
Rozpoznajemy różne typy zachowań, praca w parach.

Jak nazwiemy dane reakcje na opisane sytuacje:
AS -jeśli reakcja jest, twoim zdaniem ASERTYWNA
U - jeśli reakcja jest ULEGŁA
AG -jeśli reakcja jest AGRESYWNA
Sytuacja Reakcja
1. Podczas lekcji kolega prosi cię, byś pożyczył mu kartkę. Ty to ciągle coś wyłudzasz.
2. Ktoś ci przerywa, kiedy mówisz. Proszę mi nie przerywać, chciałbym skończyć swoją wypowiedź.
3. Mama prosi cię, żebyś pomógł jej w pracach domowych. Akurat odrabiasz lekcje. No dobrze, co prawda właśnie odrabiałem pracę domową, ale...
4. Kolega ma pewien problem i prosi cię o radę.
Skąd mam wiedzieć, co zrobić? To jest twoja sprawa.
5. Czekasz w kolejce przy barze, kiedy ktoś "wskakuje" przed ciebie i zostaje obsłużony przed tobą
Nic nie mówisz, tylko głośno wzdychasz.
6. Koleżanka Cię namawia do ucieczki z ostatniej lekcji, ponieważ nauczycielka będzie was odpytywać.
Nie, nie podoba mi się Twój pomysł, ja jestem przygotowana do lekcji i zamierzam iść.
7. Akurat wtedy, kiedy nadawany jest twój ulubiony program telewizyjny, ktoś z domowników chce oglądać inny program. Dobrze, oglądaj, co chcesz. Ja mogę zająć się czymś innym.
8. Na imprezie ktoś częstuje cię napojem, mówiąc, że nie zawiera on alkoholu. Uważasz, że to nieprawda. Spływaj! Nie tknę tego!

9. Zauważasz, że ostatnio mama często bierze przepisane przez lekarza tabletki uspokajające.
Mamo, zauważyłam, że ostatnio przyjmujesz tabletki, co Ci dolega?

Ćwiczenie 2:
Ćwiczenie umiejętności asertywnego zachowania się w różnych sytuacjach.
Praca w parach. Prezentacja scenek. Pozostałe osoby zwracają uwagę na zachowanie osób odgrywających scenki i oceniają czy potrafią bronić własnych praw, nie naruszając przy tym praw drugiej osoby.

1para- chłopak chce pożyczyć od swojej koleżanki 20 zł., dziewczyna nie chce się zgodzić, ponieważ nie oddał poprzedniego długu (czy ją przekona?)

2 para- Mama kupiła ci kurtkę, która ci się nie podoba. Ma pretensję, że wydała tyle pieniędzy, a ty nie chcesz w niej chodzić.

3 para- Twój przyjaciel zasiedział się u ciebie do późna, a ty masz jeszcze przygotować na jutro prezentację z geografii i zależy ci na dobrej ocenie. Wiesz, że jego stosunek do obowiązków szkolnych jest dość swobodny.

4 para- Jesteś bardzo głodny. Stoisz w długiej kolejce w szkolnej stołówce. Nagle ktoś wchodzi przed ciebie.

Ćwiczenie 3:
Analiza własnych reakcji w sytuacji spotkania się z odmową. Każda osoba pracuje samodzielnie.

Wypisuję sytuacje kiedy spotkałam się z:

● odmową spełnienia mojej prośby

● ktoś o coś mnie poprosił, a ja się zgodziłam, mimo że tak naprawdę nie chciałam lub miałam inne plany Co wówczas czułam Co powiedziałam lub zrobiłam

Dokonujemy analizy:
- co czujemy lub myślimy gdy ktoś odmawia naszej prośbie,

- czy odpowiedziałam drugiej osobie dokładnie to co czułam w momencie gdy mnie o coś prosiła, czy nie chciałam jej sprawić przykrości i odpowiedziałam jej sprzecznie ze swoimi uczuciami

- czy uważamy ze ktoś ma prawo nam odmawiać, jeśli nie ma na coś czasu lub ochoty?

Ćwiczenie 4
Wychowanki w parach układają listę powodów dla których nie mówi się głośno i otwarcie „nie” lub „nie zgadzam się”

Ćwiczenie 5
3 grupy pracują oddzielnie, ustalając odpowiedzi na zadane pytania:

1. Jakie warunki sprzyjają temu, iż potrafimy zachować się asertywnie?
2. Jakie mogą być skutki gdy będziemy ulegli, niezdecydowani, bez własnego zdania?
3. Jakie są skutki zachowań asertywnych?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.