X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26694
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z kołem - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie I ( trzylatki)

Temat zajęć: Zabawy z kołem

Cele zajęć:
-manipulowanie klockami Dienesa, zapoznanie z kodem kształtu i koloru.
-klasyfikowanie według dwóch cech( kształt, kolor)
-wskazywanie i nazywanie figury geometrycznej: koło
-rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
-poszerzenie wiadomości matematycznych
-posługiwanie się nazwami kolorów: czerwony, niebieski, żółty
- stwarzanie miłej radosnej atmosfery podczas wspólnych zabaw

Działalność: umysłowa, ruchowa, plastyczna, muzyczna

Pomoce:
Zestaw klocków Dienesa
Zestaw kodów obrazkowych( dotyczących koloru: czerwony, niebieski, żółty i kształtu; koło)
Napis: koło
Duża figura koła w kolorze czarnym
Wizytówki dla każdego uczestnika w kształcie koła w kolorze do wyboru
Pudełko z przedmiotami w kształcie koła( guzik, nakrętka od słoika, koło od samochodu, pudełko po kremie itp.)
ilustracje do wiersza „ Wiersz o kole”
Chusta animacyjna
Kredki , karty pracy, magnetofon, piosenki, tematycznie związane z zajęciem

Treści programowe:
• kształtowanie umiejętności społecznych dzieci :
porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych (1.3)
• wspomaganie rozwoju mowy (3.3)
• wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosuje
w poznawaniu siebie i swojego otoczenia (4.1)
• Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych(6.3)
• wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8.1)
• Wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne(9.2)
• Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną(13.1,3)
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14.1,2,3)

Czynności przygotowawcze: dzieci po przyjściu do przedszkola wybierają dla siebie wizytówkę w kształcie koła w kolorze niebieskim, żółtym lub czerwonym.


Przebieg zajęcia
1.Powitanie grupy: „ Wszyscy są witam Was...”

2.Nauczycielka odkrywa chustę pod która znajduje się zaczarowane pudło ze skarbami. Dzieci wyjmują te skarby i zastanawiają się co takiego wspólnego mają przedmioty przez nie wyjęte.( kształt koła)

3. Wiersz o kole
Gdy rozejrzymy się uważnie wkoło,
to zawsze zobaczymy jakieś koło.
Może być jedno, cztery lub dwa.
Ma je samochód i motor ma.
Trzy - na skrzyżowaniu świecą się jasno
Najpierw błysną, a potem zgasną.
Widzisz, więc, że kół jest mrowie.
A może ty jakieś podpowiesz?

4. Szukanie w sali i na sobie kształtów koła.

5. Tańczące koła. – zabawa przy muzyce. Dzieci tańczą w rytm muzyki na przerwę w muzyce, stają nieruchomo, a następnie wywołane koła w danym kolorze wykonują polecenie np. robicie 2 przysiady , poruszacie się z ręką przyklejona do kolana itp. Na hasło dyskoteka tańczymy.

6.Powrót na dywan Wysypanie z pudełka klocków Dienesa( koła i kwadraty) i posegregowanie na koła i inne klocki
Na podłodze leży obręcz do której , wkładamy klocki takie , które będą posiadały cechę , jaką zobaczymy na tabliczce, którą zawiesimy na obręczy.
Nauczyciel pokazuje kod i zmienia go 3 razy( niebieskie koła, żółte koła, czerwone koła)

7. Zabawa ruchowa przy piosence, wykorzystanie chusty animacyjnej, na przerwę w muzyce miejscami zamieniają się dzieci z podanymi przez nauczyciela wizytówkami np. żółte koła itp.

8.Przy stolikach, wykonanie pracy w karcie zadaniowej. Spośród wszystkich figur dzieci, maja znaleźć i pokolorować te, które są w kształcie koła ( kolor kół jest określony kodem dla każdego dziecka).- dzieci pracują do czasu, kiedy gra muzyka (słuchają muzyki relaksacyjnej).

9. Dzieci siadają na dywanie ze swoimi pracami podnoszą je do góry i pokazują wszystkim koleżankom i kolegom swoje prace. Podziękowanie za udział w zajęciu.

Literatura:
„ Dziecięca matematyka. Książka dla rodziców i nauczycieli” E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska
„ Rozwijanie pojęć matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym” H. Moroz
„ Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”- R. Domań
„ Zabawy integracyjne i nie tylko” D. Niewola
Materiały własne zgromadzone podczas szkoleń, kursów i studiów licencjackich i magisterskich, długoletniej pracy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.