X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26690
Przesłano:
Dział: Logopedia

Logopedyczne igraszki słowne z maluszkami - scenariusz zajęć

Opracowała: Renata Stachowicz

Scenariusz zajęć logopedycznych przeprowadzony w oddziale dzieci 3 – letnich w przedszkolu.

Temat zajęć: „ Logopedyczne igraszki słowne z maluszkami”.
Cel zajęć:
- usprawnienie narządów artykulacyjnych,
- doskonalenie oddychania torem przeponowo – brzusznym,
- wzbogacenie słownictwa związanego z wiosną,
- wyrabianie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
- wyrabianie umiejętności naśladowania i rozpoznawania głosów różnych zwierząt,
- zapoznanie dzieci z wyglądem różnych zwierząt,
- usprawnienie manualne rąk poprzez ćwiczenie w postaci lepienia z ciastoliny,
- rozwijanie sprawności ruchowej.
Pomoce dydaktyczne:
- kolorowe piórka, baloniki, kolorowe piłki, wiatraczki, kubki, słomki do napojów i woda, ciasto lina, obrazki zwierząt, płyta z głosami zwierząt, podkładki pod ciasto linę, dowolny wiersz lub opowiadanie, wiosenne obrazki, rysunek puzzli do odkrywania, styropianowe jajka, magnetofon, kostka.


Przebieg zajęć:

1.Powitanie dzieci – dzieci witają się i przypominają swoje imię poprzez przekazywanie z rąk do rąk ulubionej zabawki, pacynki lub piłki.
2.Rozmowa z dziećmi na temat zbliżającej się nowej pory roku – wiosny.
Nauczyciel opowiada dzieciom o wiośnie. Można posłużyć się tutaj dowolnym wierszem lub opowiadaniem związanym tematycznie z zajęciami. Pokazuje również obrazki, które szczegółowo omawiane są z dziećmi.
Na końcu nauczyciel prezentuje dzieciom duży obrazek Pani Wiosny, który zakryty jest biała kartka podzieloną na kilka elementów tak jak puzzle. Tak więc dzieci nie widzą co znajduje się na tym obrazku. Na każdym z tych elementów narysowany jest jakiś obrazek np. piórko, styropianowe jajka, słomka i kubek, wiatraczek, balonik.
Nauczyciel przygotowują 5 stolików i na każdym z nich układa odpowiednio wcześniej wymienione pomoce czyli na I stoliku kładzie kolorowe piórka, na II stoliku kładzie wiatraczki, na III stoliku układa styropianowe jajka, na IV przygotowują kubki z wodą i z słomkami do napojów, a na ostatnim czyli V kolorowe baloniki do dmuchania.
Dzieci podzielone zostają na 5 zespołów i kolejno zajmują miejsca przy stolikach i rozpoczynają ćwiczenia oddechowe np. dmuchają na piórka, na styropianowe jajka, na wiatraczki, dmuchają baloniki itp. Gdy wszystkie dzieci przejdą każdy stolik wracają do nauczyciela – terapeuty na dywan w celu odkrycia co znajduje się na obrazku. Nauczyciel ściąga element obrazka po elemencie przypominając o wykonywanym ćwiczeniu. A na obrazku znajduje się postać Pani Wiosny. Omawianie wyglądu i cech charakterystycznych Pani Wiosny.
3.Zabawa logopedyczna „ Wiosenne porządki z Panią Wiosną”.
Idzie wiosna przez łąki i pola, dlatego należy zrobić wiosenne porządki w buzi. Najpierw malujemy sufit ( język wędruje po podniebieniu), potem ściany ( język po wewnętrznej stronie policzków). Zamiatamy podłogę ( język porusza się po dolnych dziąsłach). Teraz czas umyć okna ( język przesuwa się po zębach górnych i dolnych). Pierzemy firanki ( parskamy wargami). Zamiatamy schody ( oblizywanie warg). Porządkujemy strych ( język podnosi się do górnych dziąseł) i piwnicę ( język na dolne dziąsła). Jesteście zadowolenie ze swojej pracy, uśmiechamy się ( wargi rozciągają się w uśmiechu) i cmokamy z zadowoleniem ( buziaczki).
W tym ćwiczeniu dobrze jest użyć do niektórych ćwiczeń chrupków kukurydzianych, aby dzieciom 3 letnim, które nie wiedzą, gdzie mają podniebienie czy dolne dziąsła, aby poprzez dotknięcie chrupkiem pokazać konkretne miejsce w buzi.
4.Ćwiczenia słuchowe prezentowane w formie nagrań.
Dzieci słuchają odgłosów bociana, żab, świergotu ptaków, kukania, kukułki, brzęczenia muchy. Zadaniem dzieci jest określenie głosu do kogo należy i przyporządkować odpowiedniemu obrazkowi.
5.Ćwiczenia ruchowe połączone z naśladowaniem głosu zwierząt.
W szarfach lub obręczach rozłożone są obrazki z poprzedniego ćwiczenia i dzieci maszerują w rytm dowolnej muzyki lub piosenki. Na zatrzymanie muzyki dzieci wybierają sobie dowolną szarfę lub obręcz i ustawiają się wokół niej, a następnie wydaja odpowiednie dźwięki do znajdującej się postaci na obrazku. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
6.Ćwiczenia grafomotoryki.
Każde z dzieci otrzymuje ciasto linę na podkładce i zadaniem dziecka jest ulepienie z podanego materiału wiosennej łąki, kwiatów lub żabki.
7. Zabawa dźwiękonaśladowcza z kostką.
Dzieci otrzymują kostkę, której wszystkie ścianki są obklejone zwierzątkami i kolejno dzieci rzucają kostką. Jaka ścianka wypadnie takie odgłosy dzieci wydają.
8.Zabawa „ Kto pierwszy?” z wykorzystaniem kolorowych plastikowych piłek.
Dzieci ustawiają się w rzędzie, każdy otrzymuje jedną piłkę i zadaniem dzieci jest dmuchanie piłki do wyznaczonego miejsca. Oczywiście liczy się kto zrobi to pierwszy bez użycia rąk.
9.Pożegnanie dzieci poprzez przesyłanie uśmiechów i buziaków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.