X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26678
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Aktywność ruchowa dzieci z użyciem nietypowych przedmiotów

Temat: Aktywność ruchowa dzieci z użyciem nietypowych przedmiotów z wykorzystaniem metod gimnastyki twórczej R. Labana, K. Orfa i W. Sherborne


Cele główne:
- rozwój motoryki dużej dziecka
- rozwijanie świadomości swojego ciała i przestrzeni
- rozwijanie wyobraźni dziecka poprzez użycie różnych nietypowych przedmiotów
- zastosowanie się do zasad bezpieczeństwa wobec siebie i innych
- stworzenie atmosfery dobrej zabawy i świadomości, że ruch fizyczny wpływa pozytywnie na zdrowie

Cele operacyjne:
- dziecko potrafi wykonywać zadanie ruchowe samodzielnie i w grupie
- dziecko wie co to jest bieg slalomem
- dziecko potrafi wykorzystać do zabaw ruchowych różne przybory i nietypowe przedmioty
- dziecko potrafi wykonywać zadania ruchowe mające na celu rozwój wyobraźni ruchowej, poczucia przestrzeni, poczucia własnego ciała oraz koordynacji ruchowej i poczucia równowagi.

Miejsce: sala gimnastyczna

Czas: 30 min

Metody: zabawowa

Pomoce: Cd z muzyką, gazety, butelki, kolorowe szarfy, chusta animacyjna


Przebieg zajęć:

Część wstępna I

Zabawy ruchowe z użyciem szarf

1. „Góra lodowa”- ćwiczenie oddechowe, dzieci nabierają nosem powietrze, wznosząc się na palce, wypuszczają ustami kurcząc się jak topniejąca góra lodowa.
2. Rozgrzewka z szafami „Znajdź swój kolor” – dzieci biegają w rozsypce, każde dziecko ma na sobie szarfę określonego koloru. Na hasło nauczyciela dzieci łączą się ze sobą wg kolorów np. zielony do zielonego itp.
Część Głowna II
3. Zabawa w parach „piłowanie drzewa” – dzieci siedzą naprzeciwko siebie z nogami ugiętymi, w rękach trzymają szarfę i przeciągają się naprzemiennie, ciągnąc raz do przodu, raz do tyłu imitując iłowanie drzewa.
4. „Mocowanie” w parach – dzieci siedzą naprzeciwko siebie i trzymają szarfę opartą na stopach, unosząc nogi do góry, starają się przeciągnąć szarfę na swoją stronę
5. Ciekawe posągi” - Ustawiamy się w pary, jedna osoba jest tworzywem druga
rzeźbiarzem. Rzeźbiarz „tworzy” posąg z ze swojego sąsiada dowolnie ustawiając ręce, położenie głowy itp. Osoba która jest posągiem ma wytrzymać kilka sekund w nieruchomej pozycji, potem jest zmiana.
6. Zabawa w „ Zrób to co ja”- bieg w rozsypce, na hasło nauczyciela dzieci wykonują różne zadania sprawnościowe np.: przechodzenie przez szarfę 5 razy, przeskoki itp.
7. „Marionetka” – zabaw w parach, jedno dziecko leży na dywanie, drugie za pomocą
dotyku szarfy podnosi poszczególne części ciała.
8. Zabawa w wężyk – dzieci łączą się ze sobą za pomocą szarf i wędrują kolorowym korowodem po sali


Zabawy ruchowe z użyciem butelek

8. Toczenie butelki – dzieci toczą butelkę po podłodze posługując się określoną przez nauczycielkę częścią ciała, na przykład: głową, kolanem, łokciem, piętą.
9. „Wielkoludy krasnoludki”- dzieci chodzą po Sali, na hasło nauczyciela udają wielkoludy albo krasnoludki.
10. „Słoneczko”- dzieci siedzą w kole, na hasło nauczyciela dzieci wykonują różne zadania ruchowe
11. Slalom z butelek– dzieci układają butelki na podłodze w dwóch rzędach, dzielą się na dwie grupy i na hasło start rozpoczynają rywalizację.

Zabawy ruchowe z użyciem gazet

12. Zabawa „przykryj się z gazetą – dzieci swobodnie chodzą po Sali, kiedy muzyka cichnie dzieci nakrywają się gazetą na różne sposoby, tworząc z niej parasol, pelerynkę lub kołderkę
13. „Stań na gazecie” – dzieci chodzą po Sali i na mówiony sygnał stają na jednym kawałku gazety który dzieci składają na mniejszy, aż do momentu kiedy utrzymują się na jednej nodze.
14. „Bitwa na śnieżki” – dzieci zwijają gazetę w kulkę śniegową, dzieci ustawieni są z podziałem na dwie drużyny i rzucają nawzajem do siebie kulkami śniegowymi.

Część końcowa III

Zabawa uspokajająca z użyciem chusty animacyjnej
15. Dzieci ustawieni w kole siedzą na podłodze trzymając chustę za uchwyty i wykonują powolne fale, taflę lodu, spadochron. Następnie kładą się na plecach i przykrywają się chustą jak kołderką.

Opracowała mgr Anna Kuczyńska
nauczyciel gimnastyki korekcyjnej
w Przedszkolu Samorządowym Nr 110
w Krakowie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.