X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26583
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tydzień dzieci miał siedmioro - scenariusz

Scenariusz zajęcia w grupie 4-latków

Termin 18.03.2014
Prowadząca : Beata Lenkow

Temat: „Tydzień dzieci miał siedmioro”

Cele ogólne:
1. Rozwijanie mowy poprzez wypowiadanie się na określony temat.
2. Rozwijanie słuchu fonematycznego.
3. Dostrzeganie cyklicznego następstwa dni tygodnia oraz pór roku.
4. Rozwój grafomotoryczny.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- odpowiada na pytania nauczycielki,
- próbuje wymienić w kolejności nazwy dni tygodnia oraz pór roku,
- dzieli słowa na sylaby,
- wyróżnia głoskę w nagłosie i wygłosie słów,
- znajduje rymy ,
- uczy się wiersza na pamięć podczas zabawy ruchowej,
- aktywnie bierze udział w zajęciach,
- prawidłowo uzupełnia kartę pracy.

Metoda: słowna (rozmowa, wiersz, objaśnienia), czynna (zabawa ruchowa, karta pracy)
Środki dydaktyczne: wiersz J. Brzechwy pt. Tydzień dzieci miał siedmioro, ilustracje do wiersza, płyta CD, tamburyno, karty pracy.
Forma pracy: indywidualna i grupowa


Przebieg:

1. Powitanie – zabawa integracyjna „To jest Ala....” - zaproszenie do koła dzieci, których imiona rozpoczynają się wybraną głoską.
2. Zapoznanie z treścią wiersza w oparciu o ilustracje.

Tydzień dzieci miał siedmioro:
"Niech się tutaj wszystkie zbiorą!"

Ale przecież nie tak łatwo
Radzić sobie z liczną dziatwą:

Poniedziałek już od wtorku
Poszukuje kota w worku,

Wtorek środę wziął pod brodę:
"Chodźmy sitkiem czerpać wodę."

Czwartek w górze igłą grzebie
I zaszywa dziury w niebie.

Chcieli pracę skończyć w piątek,
A to ledwie był początek.

Zamyśliła się sobota:
"Toż dopiero jest robota!"

Poszli razem do niedzieli,
Tam porządnie odpoczęli.

Tydzień drapie się w przedziałek:
"No a gdzie jest poniedziałek?"

Poniedziałek już od wtorku
Poszukuje kota w worku -
I tak dalej...

Rozmowa kierowana przez n-lkę na temat wiersza, opisywanie w kolejności czynności wykonywanych przez „dzieci Tygodnia”.

3. Próba nauki wiersza podczas zabawy ruchowej „Pokaż, co robił Poniedziałek ......”
Chętne dzieci wchodzą do koła i naśladują zachowanie poszczególnych dni tygodnia,
a wszyscy powtarzają odpowiedni fragment wiersza. Następnie podział dzieci na 2 grupy
i próba powtarzania wiersza fragmentami na przemian.
4. Dzieci siedzą w kole i znajdują rymy do nazw kolejnych dni tygodnia, następnie dzielą te słowa na sylaby poprzez klaskanie, tupanie itp. oraz wymieniają głoski w nagłosie
i wygłosie.
5. Rozwiązywanie zagadek dotyczących pór roku oraz dni tygodnia – powtórzenie nazw w kolejności podczas zabawy w kole.
Zabawa ruchowa pantomimiczna „Jestem wiosną .............” .Chętne dzieci wchodzą
do środka koła i pokazują ruchem cechy charakterystyczne dla kolejnej pory roku.
6. Zajęcia przy stolikach – uzupełnianie karty pracy pt. „Kot w worku” (ćwiczenie grafomotoryczne)
Dzieci odpowiadają na pytanie : „Jaki dzień tygodnia poszukiwał kota w worku?” (poniedziałek); obrysowują kotka flamastrem łącząc kropeczki i następnie dokładnie kolorują.
7. Zakończenie zajęć. Wspólne powtórzenie wiersza „Tydzień dzieci miał siedmioro”.
Przypomnienie nazwy trwającego aktualnie dnia tygodnia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.