X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26569
Przesłano:
Dział: Logopedia

Zabawy z wężem Syczkiem. Scenariusz grupowych zajęć logopedycznych

SCENARIUSZ GRUPOWYCH ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Temat: Zabawy z wężem Syczkiem

Grupa wiekowa: 4-5-latki
Czas trwania: 25 min

Cele:
- utrwalanie poprawnej artykulacji głoski „s” w nagłosie wyrazów
- usprawnianie koordynacji słuchowo-ruchowej
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie
- kształcenie uwagi słuchowej

Metody:
- słuchowa
- demonstracyjna
- zabawowa
- twórcza

Formy:
- grupowa
- zespołowa

Środki dydaktyczne:
- pacynka – wąż
- instrumenty muzyczne
- arkusze ze szkieletem węża
- kolorowe obrazki
- klej


Przebieg zajęć:
I. Powitanie: Witamy się szerokim uśmiechem. Dzieci poznają węża Syczka.


II. Ćwiczenie języka – historyjka o budzących się wężach (5min)

- węże zaczynają się budzić i rozglądają się dookoła (wpychanie języka
kolejno do obu policzków)
- podnoszą głowy do góry (dotykanie językiem do podniebienia)
- wychylają głowy i patrzą na boki przesuwanie języka do kącików warg)
- patrzą w górę i w dół (wysuwanie języka do brody i do nosa)
- patrzą jak najdalej przed siebie ( wysuwanie języka do przodu)
- teraz obudzone węże syczą na „dzień dobry” (syczenie przy zwartych zębach)

III. Przypomnienie, jak prawidłowo wymawiamy głoskę „s”.

Język płasko układamy,
Teraz uśmiech,
Zęby w płotek, podmuchamy
I ładniutkie „s” już mamy.

IV. Zabawa słuchowo-artykulacyjna – wierszyk, podczas którego dzieci syczą na wskazany ruch węża. (5 min)

Idzie wąż wąską dróżką (sssss...)
Nie porusza żadną nóżką (sssss...)
Poruszałby gdyby mógł (sssss...)
Lecz wąż przecież nie ma nóg (ssss...)

V. Ćwiczenie słuchowo-ruchowe – dzieci podają sobie węża (maskotkę) nad głowami (gdy słyszą dźwięki wysokie) lub po podłodze (gdy słyszą dźwięki niskie). Następnie dzieci zmieniają tempo podawania węża, zgodnie z wydawanym przez instrumenty dźwiękiem. (10 min)

VI. Praca w małych grupkach – dzieci dzielą się na 5 zespołów. Otrzymują schemat węża oraz kolorowe obrazki z ilustracjami różnych przedmiotów. Zadaniem dzieci jest wybranie tych obrazków, w których słychać głoskę „s” oraz przyklejenie ich na plansze z wężem. (10 min)

VII. Omówienie prac dzieci oraz pożegnanie się szerokim uśmiechem i posyłaniem całusków.

Opracowała:
Katarzyna Lis
Fundacja Familijny Wrocław
Szkoła Podstawowa nr 82 Wrocław

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.