X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26440
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dokąd odleciały ptaki? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie „ SKRZATY” (3, 4 latki )
Data: 29.10. 2014 rok
Nauczyciel: Agnieszka Mentel
Temat zajęć: Dokąd odleciały ptaki?

CELE GŁÓWNE:
- zapoznanie dzieci z ptakami odlatującymi do ciepłych krajów i ptakami , które pozostają na zimę w kraju,
- uwrażliwienie dzieci na trudne warunki życia ptaków zimą i dokarmiania ich.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-  zdobycie wiadomości na temat ptaków odlatujących do ciepłych krajów,
- zachęcenie dzieci do samodzielnych wypowiedzi się na temat wysłuchanego utworu,
- kształcenie umiejętności poprawnego wypowiadania się,
- zachęcenie dzieci do uważnego słuchania czytanego utworu.
METODY:

-   Słowna - omówienie treści utworu, wypowiadanie się dzieci na określony temat, zagadki.
-   Oglądowa - oglądanie opowiadania za pomocą teatrzyku Kamishibai, poznanie bohaterów za pomocą sylwet.
-   Czynna - zadań stawianych dziecku.

FORMY :
- Zbiorowa, grupowa, indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Piosenka CD Chochliki „ Kochajmy ptaki”, piosenka CD „szybko- wolno” ,opowiadanie
L. Krzemienieckiej pt: „ O gościach, co nie przyszli na ucztę”, sylwety Hałabały, jaskółki, wilgi, słowika, kukułki, sikorki, wróbla, teatrzyk Kamishibai - ilustracje do opowiadania, karmnik , słońce, deszcz, pożywienie dla ptaszków- ziarenka i słonina, pieczątki, gniazda i ptaszki wystrugane z drzewa.


Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z dziećmi. Przybycie Hałabały (kukiełki). Zabieram Was dzisiaj kochane dzieci w świat przyrody gdzie żyją i mieszkają ptaszki.
2. Osłuchanie z piosenką „ Kochajmy ptaki”. Dzieci chodzą po kole i trzymają się za ręce. Inscenizacja ruchowa do refrenu.
3. Zapoznanie z bohaterami utworu. Nauczyciel pokazuje sylwety: Hałabały, jaskółki, wilgi, kukułki i słowika. Nazywa ptaki, po czym pyta dzieci, czy wiedzą, co robią niektóre ptaki, gdy kończy się lato, a zaczyna jesień ( gdy robi się chłodniej).
4. Słuchanie opowiadania L. Krzemienieckiej pt. "O gościach, co nie przyszli na ucztę". Przy pomocy teatrzyku Kamishibai.
5. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania:
– jak nazywał się krasnal?
– jakie ptaki zaprosił krasnal na ucztę?
– co postanowił przygotować na przyjęcie?
– dlaczego ptaki nie przyleciały na umówioną ucztę?
6. „Ptaszki fruwają” – zabawa ruchowa z elementem biegu. Na hasło nauczyciela „Słońce świeci” dzieci swobodnie biega po sali ramiona wyprostowane. Na hasło
„ Pada deszcz” dzieci w wyznaczonym miejscu w sali lecą do gniazd.
7. Segregowanie ptaków do słoneczka te które, odlatują do ciepłych krajów i do karmnika te które, pozostają na zimę w naszym kraju. Rozmowy z dziećmi na temat „ Dokarmiamy ptaki w zimie”. Pokazanie pożywienia dla ptaszków – ziarenka, słonina.
8. Zabawa ruchowa „ Ptaki fruną- ptaki skaczą”. Zabawa utrwalająca pojęcie szybko- wolno. Gdy dzieci usłyszą melodię szybką naśladują fruwanie ptaków, natomiast gdy usłyszą rytm wolniejszy skaczą obunóż jak ptaszki.
9. Zakończenie zajęć- podziękowanie za wspólna zabawę. Rozdanie pieczątek w formie karmnika dla ptaszków.
10. Wyjście do ogrodu przedszkolnego obserwowanie drzew i spadających liści a także znalezienie miejsca w którym będzie można postawić karmnik dla ptaszków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.