X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26399
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zagadki Świętego Mikołaja. Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI CZTEROLETNICH
Z ZAKRESU MOWY I MYŚLENIA

TEMAT:,, ZAGADKI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”
Prowadząca: Jolanta Lewandowska – nauczycielka Integracyjnego Przedszkola Publicznego nr 4 w Bartoszycach

Cele operacyjne:
Dziecko: - dz. potrafi rozwiązać zagadki słowne o tematyce świątecznej
- dz. układa obrazki o prostej treści bez wzoru
- dz. rozpoznaje dźwięki z najbliższego otoczenia i kojarzy je z obrazkami urządzeń gospodarstwa domowego , - dz. rozpoznaje i nazywa potrawy, które spożywamy podczas wigilii
- dz. dobiera kształty bombek do odpowiednich kształtów na choince, przelicza elementy
- dz. aktywnie uczestniczy w zabawach - dz. wykonuje polecenia nauczyciela - dz. dzieli proste zdanie na wyrazy, liczy wyrazy w zdaniu i układa model zdania z kasztanów - dz. dzieli wyrazy na sylaby,
Metoda: czynna, zadań stawianych dzieciom, zabawowa Forma: zajęcie z całą grupą, praca zespołowa, praca indywidualna
Pomoce: szarfy, opaski dla kapitanów drużyn, piłeczki w trzech kolorach ( punkty), pojemniki na piłki, zagadki, obrazki do składania z części dla każdej drużyny, obrazki urządzeń i przedmiotów gospodarstwa domowego, nagrania dźwiękowe, obrazki potraw wigilijnych- karty pracy dla każdej drużyny, wycięte szablony choinek i bombki w kształcie różnych figur geometrycznych, worek i ukryte w nim zabawki, nagrania piosenek i zabaw, pudełko z niespodzianką

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
-„WITAM TYCH, KTÓRZY NIE MOGĄ DOCZEKAĆ SIĘ ŚWIĄT ”! (machanie ręką)
- „WITAM TYCH, KTÓRZY LUBIĄ DOSTAWAĆ PREZENTY (machanie ręką)
- „WITAM TYCH, KTÓRZY LUBIĄ UBIERAĆ CHOINKĘ (machanie ręką)
- „WITAM TYCH, KTÓRZY POMAGAJĄ W ŚWIĄTECZNYCH PORZĄDKACH” (machanie ręką).
„KTO WIE, JAKIE ŚWIĘTA SIĘ ZBLIŻAJĄ”? (Boże Narodzenie).

2. Odczytanie listu od Mikołaja.

N. : ,, Dzisiaj rano, kiedy przyszłam do przedszkola, przed drzwiami do naszej grupy znalazłam list i tajemnicze pudełko, zaadresowane do naszej grupy: GRUPA III ,, Żabki”
Na odwrocie koperty jest napisane:,, Ten list niech otworzy dziewczynka, która siedzi przy żółtym stoliku, ma krótkie jasne włosy i nosi różowe okulary....”
Dzieci odgadują imię dziewczynki: Marysia.
Marysia rozwiązuje czerwoną kokardę, a N. wyjmuje list i odczytuje jego treść:

,, Kochane Dzieci!!!
Witam Was bardzo serdecznie. Niedawno byłem w Waszym przedszkolu, ale niestety nie mogłem spotkać się z Wasza grupą. Zostawiłem tylko dwie moje pomocniczki, które w moim imieniu bawiły się z Wami w sali ruchowej. Mam nadzieję , że znalazłyście te wielki worek, który zostawiłem Wam w sali i że byłyście zadowolone z prezentów. Niestety, musiałem szybko wracać do Laponii. Ale obiecuję, że wrócę jeszcze na Święta Bożego Narodzenia , pod warunkiem, że rozwiążecie zadania, które Wam zostawiam. Wszystkie zagadki zapisałem tu na kartce i odczyta je pani Jola, którą dobrze znam.
Życzę wam powodzenia, a wiem , że w zagadkach jesteście mistrzami. Jeśli wszystkie zagadki dobrze rozwiążecie ,to możecie otworzyć pudełko, które Wam tu zostawiłem. Przyjadę do Was na Święta . Do Zobaczenia – życzę Wam miłej zabawy.
Ps. Pani Jolu proszę do mnie napisać, czy wszystko udało się. Całuski.
Mikołaj

3. ,,Kto to jest?- rozwiązywanie zagadek słownych i układanie obrazków z części będących rozwiązaniem zagadek

N. dzieli dzieci na trzy drużyny, które wyznaczył Mikołaj:
1) ,, Pomocnicy Mikołaja”- czerwone szarfy- kapitan Oliwier
2),, Drużyna reniferów”- zielone szarfy- kapitan Dominik Szcz.
3),, Drużyna aniołków”- niebieskie szarfy- kapitan Kamila

N.: Każda drużyna siada do swojego stołu lub na dywanie. Będziecie wykonywać różne zadania, za każde wykonane zadanie, drużyna otrzyma piłeczkę, Który zespół zbierze najwięcej piłeczek, ten wygrywa naszą zabawę. Wszystkie zadania wykonujecie razem, ale to kapitan każdej drużyny udziela odpowiedzi po naradzie z zespołem .Życzę Wam powodzenia.

Zagadki:
1) „Przynieśli ją z lasu pięknie przystroili.
Teraz będzie z nami by święta umilić”! (choinka).

2) Co to za kochany święty,
co przynosi nam prezenty.
Kiedy gwiazdka już zaświeci,
on obdarza wszystkie dzieci.( Mikołaj)

3)Sympatyczne te zwierzaki rogate
Ciągną Mikołaja sanie bogate
W prezenty, zabawki oraz łakocie
Ciągną cierpliwie, ciągną w czoła pocie!( renifery)
Po każdej zagadce, dzieci układają obrazek z części, który jest rozwiązaniem zagadki.

4.Zabawa taneczna ze śpiewem ,, Mikołaj jedzie samochodem”

5.,, Jakie urządzenia pomagają w przedświątecznych porządkach?”- rozwiązywanie zagadek słuchowych

Drużyny wymieniają urządzenia, które pomagają człowiekowi w przygotowaniu się do świąt Bożego Narodzenia.( odkurzacz, mikser, pralka, lodówka, kuchenka, żelazko)
Następnie dzieci rozpoznają dźwięki z najbliższego otoczenia i kojarzą je z obrazkami urządzeń gospodarstwa domowego umieszczonymi na tablicy. Drużyny naradzają się- odpowiedzi udziela kapitan.( woda z kranu, prysznic, czajnik, odkurzacz, pralka, suszarka)

6. ,, Jakie potrawy można znaleźć na wigilijnym stole?”
N.,, Jak nazywa się kolacja, podczas której dzielimy się opłatkiem?”
,, Kiedy siadamy do wigilii”
,, Jakie znacie inne zwyczaje związane z wigilią?”( sianko pod obrusem, zostawiamy wolne miejsce)

Każda drużyna otrzymuje plakat z różnymi potrawami, zadaniem jest skreślić markerem te potrawy, których nie jemy podczas wigilii.
Tak: ryba, pierogi, barszcz z uszkami, opłatek
Nie: kurczak, tort, lody

7.,, Jakie bombki zawiesimy na choince?”- dobieranie bombek do odpowiednich kształtów na choince, przeliczanie elementów.

Każda drużyna otrzymuje pustą choinkę i szablony bombek. Zadaniem zespołu jest właściwe ubranie choinek i udzielenie odpowiedzi na pytania:
- Ile jest bombek w kształcie kwadratu?
- Jakiego kształtu są bombki czerwone?
- Których bombek jest najmniej?

8. Zabawa ruchowa ,, Pracujący Mikołaj” wg metody C. Orffa

9. ,, Jakie zabawki przyniósł Mikołaj w swoim worku?- rozpoznawanie przedmiotów po dotyku

Każda drużyna otrzymuje w worku trzy zabawki – zadaniem jest podanie nazw zabawek i podzielenie słów na sylaby. Najpierw wszyscy kolejno dotykają zabawki a potem kapitan podaje nazwy zabawek, a każdy członek zespołu dzieli słowa na sylaby.
Następnie każde dziecko układa model zdania z kasztanów( przeliczanie kasztanów)
,, Mikołaj roznosi prezenty”
,, Maja lubi ubierać choinkę”

10.,,Czas na nagrody”- zakończenie zajęcia

N.: Wszystkie zagadki zostały już rozwiązane, a więc czas na przeliczenie punktów .
Kapitanowie liczą piłeczki- ogłoszenie wyników. Podziękowanie kapitanom (brawa- pochwała na forum grupy), pochwalenie wszystkich za aktywność. Rozpakowanie pudełka z niespodziankami.

11. Ewaluacja
,, Mikołaj zostawił dla Was naklejki: słoneczka i chmurki: jeśli podobały się Wam zagadki od Mikołaja naklejcie mu na worek słoneczko, a jeśli nie chmurkę”

Opracowała : Jolanta Lewandowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.