X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26395
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co należy jeść, by zdrowe ząbki mieć? Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-letnich

Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 4 – letnich
„Motylki”

Temat dnia: Co należy jeść, by zdrowe ząbki mieć?
Grupa: 4 – latki
Czas trwania: ok. 25 min.

Metody pracy:
- podająca – pogadanka na temat higieny jamy ustnej i produktów, które wpływają na zęby, zagadki
- praktyczne – demonstrowanie szczotkowania zębów
- słowne – rozmowa, żywe słowo, swobodne wypowiedzi dzieci
- opowiadanie

Cele:
- zapoznanie dzieci z prawidłowymi zasadami żywieniowymi
- wdrażanie dzieci do dbania o higienę jamy ustnej
- kształtowanie podstawowych nawyków higienicznych i żywieniowych;
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania

Środki dydaktyczne:
- produkty spożywcze
- pudełko
- chustka
- lusterka
- szczoteczki do mycia zębów
- koperty z zagadkami
- szablony zęba
- wydzieranka
- klej


Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci piosenką pt. „Witam Was..” i zapoznanie z tematem zajęć.
(Nauczyciel ma zawiązaną chustkę przy policzku, poprzez opowiadanie wyjaśni dzieciom, co jest tego przyczyną)
2. Nauczyciel w roli Milky-ego (bohatera z programu Akademia Auafresh) opowiada dzieciom historię, jaka mu się przytrafiła poprzedniego dnia.
„ Wczorajszego popołudnia strasznie się nudziliśmy z Billym i Lilly. W końcu Billy zaczął czyścić swój kubeczek, na którym zebrał się osad po wodzie. Przy okazji zauważył, że kubek jest pęknięty. Bardzo się tym zmartwił i posmutniał. Lilly miała dość siedzenia w domu, postanowiła poruszać się trochę na świeżym powietrzu. Szukała swojej piłki, skakanki i gumy do skakania, ale żadna z tych rzeczy nie nadawała się do zabawy. Piłka okazała się pęknięta, uchwyt skakanki – zepsuty, a guma gdzieś się zawieruszyła. Na dalsze poszukiwania Lilly nie miała ochoty. Natomiast ja poczułam straszny głód, mój brzuch był zupełnie pusty. Postanowiłam, więc coś zjeść. Ale gdy zajrzałam do lodówki, to okazało się, że tam nic nie ma. Nie mogąc dłużej tego znieść oznajmiłam wszystkim:
- Jedziemy na zakupy!
Billy i Lilly bardzo chętnie poszli ze mną do sklepu. Tam od razu skierowaliśmy się do działów, które nas interesowały. Najpierw Billy wybrał nowy kubek – bardzo ładny z kaczuszką. Potem poszliśmy wybrać zabawki. Dobrze wiedzieliśmy, że ruch na świeżym powietrzu to zdrowie. Dlatego wybraliśmy aż dwie piłki: jedną do kopania, a drugą gumową do odbijania. Nie zapomnieliśmy też o swoich głodnych brzuszkach. W dziele z produktami spożywczymi długo się zastanawialiśmy, co powinniśmy kupić, aby mieć zdrowe zęby...
A czy Wy drogie dzieci możecie mi powiedzieć, jakie to powinny być produkty?
3. Zabawa ruchowa: szukanie produktów „magicznego pudełka” ( maszerujemy na palcach, stopa za stopą, 5 podskoków).
4. Rozmowa na temat produktów, które maja wpływ na nasze zęby. Swobodne wypowiedzi dzieci na zadane pytanie.
Milky pokazuje dzieciom „magiczne pudełko”. Ukryte są w nim produkty spożywcze. Zadaniem dzieci jest posegregowanie produktów na zdrowe
i niezdrowe dla naszych zębów.
5. (Nauczyciel) Milky wyjaśnia dzieciom: wczoraj właśnie kupiłam sobie batona, czekoladę i chipsy i to wszystko zjadłam wieczorem i bez mycia zębów poszłam spać. I dlatego dziś strasznie boli mnie ząb. A gdy spojrzałam do lusterka zauważyłam na moim zębie czarną plamę. Czy wiecie, jak mi pomóc, co ja mogę teraz z tym zrobić?
Swobodne wypowiedzi dzieci.
Nauczyciel pyta dzieci: czy one pamiętają jak się myję prawidłowo zęby?
Dzieci biorą swoją szczoteczkę i otrzymują lusterko, przyglądają się swojemu odbiciu i demonstrują mycie zębów.
6. Nagle zauważyliśmy na ścianie kolorowe kartki. Okazuje się, że ukryte są pod nimi zagadki. Otwieramy koperty. Nauczyciel czyta:
1. Zęby należy myć po każdym posiłku ( dzieci odpowiadają tak lub nie)
2. Wieczorem po szczotkowaniu można jeść słodycze. ( tak/nie)
3. Szczoteczka może nam służyć do mycia przez 5 lat. (tak/nie)
4. Czy szczoteczkę do zębów można pożyczyć koledze lub koleżance? (tak/ nie)
5. Jakie pokarmy pomagają nam zachować zdrowe zęby? (np. nabiał, owoce, warzywa)
6. Czy nasz język również powinno się myć? (tak/ nie)
7. Dzieci zamieniają się w stomatologa, otrzymują szablon (żółtego) zęba, na którym jest osad i niestety czarne plamy. Zadaniem dzieci jest uleczenie chorego zęba. Za pomocą białej wydzieranki obklejają ząb i lakują dziury.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.