X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26387
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Indywidualny Program Edukacyjno -Terapeutyczny

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO-TEAPEUTYCZNEGO
(oprac.Anna Ucka-Tomala nauczyciel mianowany)

1. Imię i nazwisko ucznia: K.
2. Data urodz.:
3. Przedszkole, grupa, rok szkolny : GRUPA 4-5 LATKÓW

4. Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny na rok szkolny 2014/2015
5. Okres, na jaki utworzono IPET: czas pobytu dziecka w przedszkolu
6. Rozpoznanie wynikające z orzeczenia: niepełnosprawność ruchowa- afazja ruchowa

Cele edukacyjne Cele terapeutyczne
ogólne: wspomaganie rozwoju i edukacji

szczegółowe:
- usprawnianie ruchowe:
udział w zabawach i grach
- wspomaganie rozwoju mowy poprzez
spontaniczne wypowiedzi, opisy słowne
na temat obrazka, wydarzeń życia
codziennego itp. oraz udział w zabawach
artykulacyjnych
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania poprzez określanie kierunków i miejsca na kartce, rysowanie,
kolorowanie, wycinanie,
słuchanie opowiadań, układanie krótkich zdań, dzielenie zdania na wyrazy
na sylaby, głoski
- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym
i technicznym
- budowanie systemu wartości
- rozwijanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dziećmi i dorosłymi
zgodne funkcjonowanie w zabawie
i sytuacjach zadaniowych
- zapewnienie lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ciekawości,
aktywności i samodzielności, a
także kształtowanie tych wiadomości
i umiejętności, które są ważne w edukacji
szkolnej ogólne: usprawnianie zaburzonych funkcji

szczegółowe:
- usprawnianie motoryki
narządów artykulacyjnych.
- wzbogacanie zasobu słowno-pojęciowego
i rozwijanie mowy dialogowej
- rozwijanie logicznego rozumowania
- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej
(segregowanie, wyodrębnianie elementów całości,
odwzorowywanie, uzupełnianie
wg wzoru itp.)
- usprawnianie ruchowe i psychoruchowe
w zakresie dużej motoryki
- usprawnianie grafomotoryczne,
w tym koordynacji wzrokowo-ruchowej
- ćwiczenie funkcji słuchowych
- doskonalenie funkcji lewej półkuli mózgu oraz integrujących lewą i prawą półkulę
(kategoryzacje, sekwencje, relacje przestrzenne)
- trening umiejętności społecznych
- stymulowanie rozwoju
intelektualnego, pobudzanie do aktywności
poznawczej, rozwijania zainteresowań

Mocne strony dziecka Trudności dziecka
- Rozwój umysłowy na poziomie przeciętnym
i przebiega nieharmonijnie
- Myślenie przez analogię, dobrze radzi sobie z manipulacją w połączeniu z postrzeganiem wzrokowym; dokonuje kategoryzacji wg kolorów i wielkości; zadaje pytania
- Posiada orientację w schemacie własnego ciała, określa stosunki przestrzenne na, pod
- Radosny, pogodny, ciekawy świata
- Radzi sobie z samoobsługą - Zaburzona uwaga słuchowa oraz zdolność
lewopółkulowego przetwarzania informacji
- Trudności z rozumieniem poleceń, podatny
na bodźce rozpraszające, słaba koncentracja
- Zaburzenia mowy
- Słabe napięcie mięśniowe, sprawność ogólnoruchowa obniżona
- Impulsywność, problemy z przestrzeganiem norm
- Zaburzona integracja sensoryczna

ZAKRES DOSTOSOWAŃ WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

1.

2. Realizowany program edukacyjny:
- podstawa programowa,
-adaptacja programu,
-indywidualny program edukacyjny

Warunki zewnętrzne i organizacja pracy
- Program wychowania przedszkolnego
„Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej”
Małgorzaty Kwaśniweskiej i Wiesławy Żaby-Żabińskiej,
bez konieczności adaptacji
- Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla
przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
oraz innych form wychowania przedszkolnego, realizowana
w pełni bez konieczności adaptacji
- Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny

-Zapewnienie dziecku miejsca blisko nauczyciela, aby mógł na bieżąco kontrolować i kierować uwagę dziecka na czynności, które ma wykonać
- W przekazywaniu informacji słownych kierowanych indywidualnie do chłopca wspomaganie gestem, obrazkiem, aby były lepiej rozpoznawane i przyjmowane
- Kierowanie do dziecka poleceń jasnych i krótkich
- Jasne i wyraźne określanie granic w kontaktach i konsekwencja w ich egzekwowaniu - tablica z obrazkami (buzia uśmiechnięta lub pochmurna)

RODZAJ I ZAKRES ZINTEGROWANYCH DZIAŁAŃ NAUCZYCIELI I SPECJALISTÓW

Terapia logopedyczna
Prowadząca:
logopeda

Ćwiczenia usprawniające percepcję
słuchową, pamięć i uwagę
Nauczyciele prowadzący:

Zabawy usprawniające małą i dużą
motorykę
Nauczyciele prowadzący:

Doskonalenie czynności samoobsługowych
Nauczyciele prowadzący:


1.Ćwiczenia usprawniające narządy
artykulacyjne:
- ćwiczenia języka, żuchwy, policzków,
podniebienia miękkiego, warg
- ćwiczenia oddechowe.
2. Ćwiczenia słuchowe, np. rozróżnianie
i naśladowanie dźwięków, odgłosów
z otoczenia
3. Ćwiczenia rozwijające i wzbogacające słownik dziecka i pamięć słowną

1. Organizowanie zabaw z:
• ćwiczeniami ortofonicznymi
usprawniającymi narządy mowy i
utrwalenie prawidłowej artykulacji,
ćwiczeniami oddechowymi regulującymi
aparat oddechowy: wdech i wydech,
• ćwiczeniami gramatycznymi umożliwia-jącymi naukę prawidłowego stosowania form fleksyjnych, wzbogacenia mowy przez prawidłowe używanie przyimków, spójników, zaimków, przysłówków,
• układanki obrazkowe, rymowanki,
zagadki słowno-obrazkowe,
zabawy dydaktyczne,
• zabawy, rozmowy prowadzone
przy obrazkach,
• słuchanie opowiadań, rozmowy,
• nauka wierszy i piosenek

1.Zabawy „paluszkowe” („Warzyła sroczka kaszkę”, „Małe paluszki” itp.),
2.Ugniatanie, wałkowanie, toczenie plasteliny
zamykanie i otwieranie pudełek, nakładani i wkładanie,
3.Wydzieranie, wyklejanie masami plastycznymi,
4.Nawlekanie i przewlekanie,
5. Zabawy z piłką
6. Ćwiczenie motoryki dużej podczas spacerów, zabaw w sali przedszkolnej oraz czynności samoobsługowych.

1. Kształtowanie sprawności prawidłowego
wykonywania czynności higienicznych
2. Usprawnianie jedzenia sztućcami
3. Zachowywanie czystości w
miejscu jedzenia
4. Samodzielne ubieranie wierzchniej odzieży i obuwia
5. Dawanie okazji do wykazywania
się samodzielnością


FORMY, SPOSOBY I OKRES UDZIELANIA UCZNIOWI POMOCY

Formy pomocy udzielanej uczniowi Sposoby
Okres/wym. godz.

Zajęcia resocjalizacyjne Nie dotyczy
-------------------------------------
Zajęcia socjoterapeutyczne Nie dotyczy
-------------------------------------
Zajęcia rehabilitacyjne

Nie dotyczy
-------------------------------------
Zajęcia rewalidacyjne nie odbywają się
w przedszkolu
-------------------------------------
Zajęcia logopedyczne Zajęcia indywidualne w przedszkolu
Dwa razy w miesiącu po 30 min.
Zajęcia korekcyjno kompensacyjne nie odbywają się w przedszkolu
-----------------------------------------
Wsparcie pedagoga wspomagającego Nie ma -----------------------------------------
Zajęcia prowadzone przez nauczycieli w przedszkolu:
Zabawy ruchowe,
zajęcia edukacyjne,
ćwiczenia gimnastyczne,
zabawy i ćwiczenia usprawniające, dydaktyczne,
zabawy grupowe,
w parach, zespołach 4-6 osobowych, indywidualnie.
Codziennie w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu.
Inne
-------------------- ------------------------------------------

RODZAJ I ZAKRES WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI I SPECJALISTÓW Z
RODZICAMI

1. Zakres współpracy z rodzicami
• wyjaśnienie sposobu pracy z dzieckiem w domu mających na celu rozwijanie motoryki małej i dużej:
• zajęcia pokazowe, porady, konsultacje,
• dostarczanie materiałów edukacyjnych z zakresu rozwijania sprawności manualnych oraz rozwoju ruchowego z uwzględnieniem rozwijania sprawności ruchowej, czynności
samoobsługowych i nawyków higienicznych,
• dostarczanie materiałów i literatury z zakresu rozwijania mowy (ćwiczenia, pomoce
dydaktyczne)
• korzystanie przez rodziców z konsultacji
dyżurującego pedagoga lub psychologa
• realizowanie przez rodziców zaleceń terapii
• logopedycznej (zeszyt)rozmowa wspierająca,

DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE RODZICÓW
Rodzaj i zakres współpracy

• instruktaże do pracy w domu,
• pedagogizacja rodziców w zakresie metod pracy nad występującymi u dziecka trudnościami,
• wspieranie rodziców w podejmowanych działaniach na rzecz dziecka (zrozumienie potrzeb i trudności dziecka),
• stała współpraca rodziców z przedszkolem polegająca na informowaniu o wymaganiach edukacyjnych i postępach dydaktycznych i rozwojowych dziecka, wynikach gotowości szkolnej
• ujednolicanie oddziaływań wychowawczych

RODZAJ I ZAKRES WSPÓŁDZIAŁANIA Z PORADNIAMI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNYMI/SPECJALISTYCZNYMI/SPECJALNYMI OŚRODKAMI SZKOLNO-WYCHOWAWCZYMI/PRZEDSZKOLAMI INTEGRACYJNYMI/PLACÓWKAMI DOSKONALENIA NAUCZYCIELI i innymi instytucjami

Instytucja Rodzaj i zakres współpracy

Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna

Zajęcia terapeutyczne – terapia SI,
Akademia Świadomego rodzica – warsztaty dla rodziców
Porady dotyczące rozwoju i wychowania, prelekcje, spotkania, prowadzenie treningów, warsztatów, udzielania instruktaży.
Poradnia specjalistyczna
(Opieka neurologa)
Konsultacje i poradnictwo

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tychach Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju

Przedszkole integracyjne Zajęcia rewalidacyjne


OCENA EFEKTYWNOŚCI POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ

1. Wnioski i modyfikacje IPET

2. Data 17.09.2014r.

3. Podpisy członków Zespołu:

Dyrektor: ........................................
Koordynator: ...................................
Nauczyciel: ......................................
psycholog: .......................................
logopeda: ......................................
rodzice: ........................................

4. Podpis rodziców/opiekunów

5. Ustalone przez Dyrektora formy, sposoby, okres udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin

................................
Data
Podpis Dyrektora

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.