X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26307
Przesłano:

Scenariusz dyskoteki andrzejkowej w klasie IV

SCENARIUSZ DYSKOTEKI ANDRZEJKOWEJ DLA KLAS IV

Cele:
• dzieci znają historię wieczoru andrzejkowego,
• dzieci znają zwyczaje i wróżby andrzejkowe,
• dzieci potrafią bawić się w grupie rówieśników,
• integracja dzieci poprzez wspólna zabawę.

Metody:
• słowna,
• zabawa,
• konkursy.

Pomoce:
• legenda o wieczorze andrzejkowym,
• kartki z wypisanymi cyframi od 1 do 8,
• dwa duże czerwone tekturowe serca z imionami dziewcząt i chłopców,
• 7 miseczek, moneta, pierścionek, liść laurowy, bilet, obrączka, kawałek chleba, chusteczka,
• 3 kubki, mleko, ocet, woda, szalik,
• ciasteczka z wróżbami.
• magnetofon i płyty z nagraniami piosenek.

Formy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa.


Przebieg zabawy:

I. Część wstępna
• Przywitanie dzieci przybyłych na imprezę Andrzejkową,
• Rozmowa na temat tradycji wieczoru andrzejkowego:
Wigilia świętego Andrzeja przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym losie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż, miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy swój dzień wróżb obchodzili w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od andrzejek i z czasem o nich zapomniano. W dzisiejszych czasach oba te obrzędy połączono i są obchodzone jako andrzejki. W ten wieczór zarówno chłopcy jak i dziewczynki próbują poznać swoją przyszłość.
• Pierwszy taniec – rozruszaniec: dzieci stają w rozsypce, gdy usłyszą muzykę zaczynają tańczyć w jej rytmie poruszając się w dowolnym kierunku. Gdy muzyka milknie, stają i podają ręce wszystkim stojącym w pobliżu dzieciom.
II. Część właściwa - wspólne wróżby i zabawa taneczna
a) „Magiczne liczby”: Każde dziecko losuje karteczkę z liczbą od 1 do 8. Prowadzący zabawę odczytuje co mówią liczby o tych osobach:
1 - Jesteś osobą upartą i wytrwałą w dążeniu do celu.
2 - Jesteś osobą łagodną, wrażliwą, ale bardzo wytrzymałą. Masz zdolności plastyczne. Gwiazdy mówią, że będziesz miał wspaniałe wakacje.
3 - Jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być wiernym przyjacielem. Czasami jednak zachowujesz się zbyt gwałtownie i trudno z tobą wytrzymać. Czeka cię wspaniała podróż.
4 - Można powierzyć ci swoje tajemnice – nikomu nie wygadasz. Będziesz miał bardzo pracowity rok.
5 - Zawsze sprawdzasz się w trudnych sytuacjach. Poznasz prawdziwego przyjaciela.
6 - Jesteś osobą serdeczną, towarzyską i bardzo lubianą. Unikasz spięć i sytuacji konfliktowych. Czasami trudno ci podjąć ważną decyzję.
7 - Czasami jesteś roztargniony i gubisz różne drobiazgi. Pójdziesz na wspaniałe przyjęcie urodzinowe.
8 - Nie lubisz pokonywać trudności, ale radzisz sobie z nimi doskonale. Czeka cię wspaniała niespodzianka.
b) „Przekłuwanie serc”: Dziewczynki pineską przekłuwają ogromne czerwone serce, na którym napisane są imiona chłopców – losują w ten sposób imię swojego przyszłego wybranka (Chłopcy odwrotnie – przekłuwają serce z imionami dziewcząt).
c) „Tajemnicze miseczki”: Pod siedmioma miseczkami znajdują się różne przedmioty, dziecko wybiera jedną miseczkę a prowadzący odczytuje co czeka ucznia w najbliższej przyszłości ( po wybraniu przez jedną osobę, miseczki należy przestawić):
- moneta - dużo pieniędzy;
- pierścionek - powodzenie u chłopców (dziewczyn);
- liść laurowy – sława;
- bilet - daleka, ciekawa podróż;
- obrączka - piękny ślub;
- chleb - życie w dobrobycie;
- chusteczka - częste przeziębienia.
d) „Wróżba z butami”: Dzieci ustawiają po jednym bucie w dwóch rzędach – w jednym chłopcy, w drugim dziewczynki, następnie przesuwają buty do przodu o jedno miejsce, ten czyj but pierwszy będzie na linii końcowej najszybciej zmieni stan cywilny.
e) „Wybieramy kubki”: Na stole stoją trzy kubki, w których jest mleko, ocet i woda. Dzieci zanurzają palec w wybranym kubku i oblizują sprawdzając smak. Jeśli palec ma smak:
- mleka to czeka cię szczęśliwe małżeństwo
- octu to mąż (żona) będzie miał kwaśne usposobienie
- wody to nigdy nie wyjdziesz za mąż (nie ożenisz się).
f) Losowanie ciasteczek z wróżbami przygotowanymi przez jedną z uczennic i jej mamę.
III. Część końcowa
• Podsumowanie wróżb i zabawy - podziękowanie dzieciom za udział w zabawie.
• Sprzątanie sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.