X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26285
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Trzy krople, cztery krople. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4- letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 – letnich

Temat tygodnia: Pada deszcz
Temat dnia: Trzy krople, cztery krople
Grupa: 4 – latki
Czas trwania: ok. 30 min.

Metody pracy: opowiadanie, rozmowa, ćwiczenia praktyczne

Cele główne:
- rozwijanie umiejętności liczenia

- Cele szczegółowe:
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania
- doskonalenie umiejętności odpowiadania na zadane pytania
- stymulacja rozwoju mowy poprzez ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne
- poznanie morskiej opowieści

Środki dydaktyczne:
piosenka Listopadzie, kartki (niebieskie) z rysunkami kropli deszczu, nożyczki, pojemnik, papierowe krople deszczu, karta pracy, cz. 1, nr 35


Przebieg zajęć:
1. Prośba o pomoc Wodnego Ludka Kropelka w odnalezieniu skarbu, który kryje Kropelkowa Wyspa. Opowieści Kropelka o poszukiwanym skarbie. Zagadka dla dzieci – „Gdzie znajduje się kropelkowa wyspa?” (dzieci próbują odpowiedzieć w „zaczarowanym” języku).
Spokojne lub wzburzone,
słona w nim woda,
kąpiel w nim przyjemna,
gdy ładna pogoda.”

2. „Podróż po morzu” – opowieść ruchowa.
"Był upalny dzień, kiedy z ogromnego portu wypłynęły w morze okręty. Morze było spokojne, więc okręty lekko kołysały się na boki (dzieci kołyszą się z nogi na nogę). Kapitanowie prowadzili swe statki tak by nie zderzyły się ze skałami ( dzieci skręcają w prawo), ani nie wypływały na mieliznę (skręt w lewo). Kiedy przed okrętem wyłonił się nagle inny okręt kapitanowie krzyczeli: „cała wstecz !”i okręty płynęły do tyłu (dzieci idą do tyłu). A kiedy wszyscy chcieli odpocząć, wołano: „kotwica w dół!” i statki zatrzymywały się (dzieci kucają), by potem znów płynąć w dal. Uwaga! Sztorm! (dzieci kołyszą się mocniej, udając sztorm i fale, ale nie zderzają się ze sobą). Burza była tak silna, że uszkodziła wszystkie statki (dzieci kładą się na ziemi na brzuchu), a rozbitkowie trzymając się desek płynęli w stronę bezludnej wyspy (dzieci czołgają się do wyznaczonego miejsca na sali). Kiedy tam dotarli, byli bardzo zmęczeni (dzieci leżą na plecach). Słońce mocno grzało a w koło nie było niczego do picia. Oj, bardzo chciało im się pić (dzieci pokazują jak chce im się pić). Wtedy na jedynym drzewie na wyspie znaleźli przybitą kartkę. Była to bardzo stara mapa – mapa kropelkowego skarbu."
3. „Ile kroków do skarbu?” – liczenie znikających dźwięków i pokazywanie wyniku na palcach.
4. „ Kamyki” – by dotrzeć do skarbu dzieci muszą przejść po zaczarowanych kamieniach, na których jest tylko liczba „4”.
5. Skarb – odnalezienie kuferka ze skarbem. Zagadka – co mogło być skarbem. W środku umieszczona jest ilustracja z myszą, dzieci zastanawiają się co to oznacza.
Wodny Ludek Kropelek tłumaczy dzieciom, że skarbu nie ma, ponieważ został zjedzony przez mysz.
Kropelek pyta dzieci – „co mogło być skarbem?” – dzieci udzielają odpowiedzi.
6. Na zakończenie zaśpiewamy piosenkę pt. „Listopadzie, listopadzie” i wykonamy swobodny taniec.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.