X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26252
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem dzisiaj zła jak... Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Temat: ”Jestem dzisiaj zła jak .....”-zajęcia terapeutyczne
Data:
Prowadząca: Agnieszka Konopka
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie empatii oraz umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi.
Rozwijanie umiejętności werbalnego i pozawerbalnego wyrażania swoich uczuć.
Odreagowanie napięć psychiczno-fizycznych za pomocą różnorodnych form ekspresji.

CELE OPERACYJNE –
Dziecko potrafi:
- określić uczucia drugiego człowieka odwołując się do własnych przeżyć
- odzwierciedlić swoje uczucia za pomocą niewerbalnych środków komunikacji (gestu i ruchu)
- wypowiadać się na temat wiersza
- współdziałać w parach, zespole
- potrafi rozładować napięcie emocjonalne podczas zabaw przy muzyce

FORMY ORGANIZACYJNE:
praca z całą grupą, w parach, w małych zespołach

METODY
Czynne:
- zadania stawiane dziecku do wykonania, kierowanie własną działalnością dziecka, zadania inspirujące
Percepcyjne:
- uprzystępnianie sztuki
- pokaz i obserwacja
Słowne:
- żywe słowo
- rozmowa
- opowiadanie twórcze uruchamiające wyobraźnię dziecka

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst wiersza, piktogramy twarzy (złość, radość, zdziwienie, smutek, strach), lusterka, gazety, reklamówki, płyta CD z nagraniami, taśma klejąca,


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie . Nauczyciel demonstruje dzieciom jak można powiedzieć słowo „Dzień Dobry” w różnych emocjach.
2.Zabawa muzyczno-ruchowa – podróż po „Zaczarowanej krainie”
Na Sali umieszczone stacje RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ, dzieci wsiadają do pociągu
i w rytm muzyki wyruszają w podróż. Zatrzymuja się na poszczególnych stacjach i naśladują ruchem RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ (zwracamy uwagę na bezpieczną zabawę).
3. Słuchanie wiersza D. Gellner "Zły humorek"
Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka rozdaje dzieciom „piktogramy twarzy” – dobieranie „minek” do fragmentów wiersza.
Wysłuchanie wiersza „Zły humorek” – D. Gellner
Jestem dzisiaj zła jak osa!
Złość mam w oczach i we włosach!
Złość wyłazi mi uszami i rozmawiać nie chcę z wami!
A dlaczego?
Nie wiem sama.
Nie wie tata, nie wie mama...
tupię nogą, drzwiami trzaskam
i pod włos kocura głaskam.
Jak tupnęłam lewą nogą nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam
– taka zła okropnie byłam. ZŁOŚĆ
Mysz wyjrzała z nory:
- Co to za humory? ZDZIWIENIE
Zawołałam: - Moja sprawa! Jesteś zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło,
co mam zrobić, by mi przeszło?!
Wyszłam z domu na podwórze,
wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy, skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
wcale nie jest mi wesoło... SMUTEK
Nagle co to?
Ktoś przystaje. Patrzcie! Rękę mi podaje!
To ktoś mały, tam ktoś duży – wyciągają mnie z kałuzy.
Przyszedł pies i siadł koło mnie,
kocur się przytulił do mnie,
mysz podała mi chusteczkę:
- pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę, że się pobrudziłam, ale za to złość zgubiłam,
pewnie w błocie gdzieś została,
NIE BĘDĘ JEJ SZUKAŁA! RADOŚĆ

4. Rozmowa na temat wiersza:
• Kto występował w wierszu;
• Jakie humory miała Kasia?
• Komu robiła na złość?
• Kto pomógł Kasi?
• Kiedy Kasia zgubiła zły humor?
• Jak się zachowujemy kiedy opanuje nas złość?
• Czym grozi takie złe zachowanie?
5. Zabawy przeciw złości – gra mimiczna z wykorzystaniem lusterek. Dzieci siadają w kole, nauczycielka rozdaje dzieciom lusterka, ostrzega o bezpiecznym posługiwaniu się. Nauczycielka prosi,. Do każdego wypowiedzianego przez n-lkę zdania muszą zrobić odpowiednią minę, wyrażającą uczucia: np.
Dostałam wymarzony prezent.
Popsuła mi się ulubiona zabawka.
Do klasy wchodzą krasnoludki.
Spotkałam bardzo groźnego psa.

WSZYSCY
− Pokaż jaki jesteś zły.
− Jak wyglądasz kiedy się uśmiechasz.
− Jaką macie minę kiedy jesteście smutni.
-Jaką nasz minę kiedy się boisz?

6. "Moja złość jest jak..." - rysowanie mazakami symbolu swojej złości, np. błyskawice, czarne, kłębiące chmury, ogniste kule. Następnie dzieci objaśniają swój rysunek np. zygzakowate linie jak błyskawica, bo moja złość jest jak burza z piorunami, ciemne chmury, bo moja złość przychodzi powoli, gromadzi się przez długi czas, a dopiero potem wybucha, ognista kula, bo moja złość wszystko po drodze niszczy. Rozmowa nt "Co zrobić, by złość odeszła?" - rundka.
7.Pokonanie złości wizualizacją: opowiadanie bajki: „ Bez złości mamy więcej radości
Połóżcie się na plecach, zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie, że jesteście na wakacjach, na polanie w zaczarowanym lesie. Jest cicho. Czujecie zapach leśnych drzew, krzewów i jagód. Śpiewają ptaki. Wiatr chłodzi Wasze twarze. Myślicie o tym jak nam dobrze tak leżeć na polanie. Słonko tak przyjemnie przygrzewa, świeci na waszą buzię, całe ciało, brzuszek, aż nie chce się wstać. Ale powoli musicie się budzić, bo niedługo trzeba wracać. Budzą się Wasze oczy, ręce, nogi i całe ciało... wstajecie zrelaksowani i usiądźcie w kole na dywanie. A teraz raz na zawsze pożegnamy się z naszą złością i mówimy : BEZ ZŁOŚCI MAMY WIĘCEJ RADOŚCI x 3 głośno, cicho, szeptem. Pokażemy naszej złości, że potrafimy się uśmiechać. Usiądźcie teraz naprzeciwko siebie w parach. Pamiętajcie, że ręce nie muszą bić, wydzierać sobie zabawek. Ręce służą do witania się (dzieci się witają z kolegami), głaskania (głaszczą kolegę), przytulania (dzieci przytulają się), rozśmieszania (granie na nosie).

8. Zabawy z gazetami
Rytmiczne darcie gazet przy muzyce P. Czajkowskiego "Dziadek do orzechów"
Marsz przy muzyce – odgarnianie gazet na boki stopami
Siad skrzyżny – podrzucanie do góry podartych gazet

9. Zamknięcie złości
Dzieci zbierają podarte gazety do reklamówek i zaklejają je taśmą klejącą.

10. Ewaluacja "Minki" – Na sali rozwieszone są różne piktogramy twarzy (smutna, radosna, zła, itp.)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.