X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26243
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kukuryku na ręczniku. Stosowanie form i metod pracy aktywizujących dzieci do podejmowania działań kreatywnych - scenariusz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
Tematyka hospitacji:
Stosowanie form i metod pracy aktywizujących dzieci do podejmowania działań kreatywnych

Tematyka tygodnia: Higiena na co dzień
Temat dnia: Kukuryku na ręczniku
Data: 04.12.2014 r.
Dzieci: grupa II (4-5-latki)
Prowadząca:

Cel główny:
-wdrażanie do dbałości o zdrowie
-kształtowanie codziennych nawyków higienicznych
-aktywizowanie u dzieci twórczego myślenia i działania
-wprowadzenie nowej techniki plastycznej: malowanie palcami i dłonią
Cele operacyjne, dziecko:
-wie, jak należy dbać o czystość
-potrafi prawidłowo umyć ręce, zachowując właściwą kolejność wykonywanych czynności
-podaje własne pomysły rozwiązania problemu
-uważnie słucha czytanego tekstu literackiego
-odpowiada na pytania dotyczące treści utworu (4-latek)
-dzieli się własnymi doświadczeniami (5-latek)
-potrafi malować na kartonie wykorzystując własne dłonie
-wykonuje pracę plastyczną inspirowaną treścią wiersza, kierując się własną wyobraźnią i pomysłowością (4-latek)
-planuje pracę plastyczną według własnej inwencji, wypowiada się na jej temat (5-latek)
-pokazuje za pomocą ruchu, gestu, mimiki wskazaną czynność
-dzieli wyrazy na sylaby, wyklaskuje je (4-latek)
-rytmizuje tekst zgodnie z podanym układem (5-latek)
-współpracuje w grupie i w parach
-opisuje swoje odczucia
Metody:
-słowna (żywego słowo, rozmowa, objaśnienie)
-czynna (zadań stawianych do wykonania, praca plastyczna)
-aktywizujące: pedagogika zabawy, techniki twórczego myślenia, technika malowania palcami i dłonią, techniki parateatralne, Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz, metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: treść wiersza, obrazki czynności higienicznych do zabawy pantomimicznej: mycie włosów, mycie zębów, kąpiel w wannie, mycie rąk , farby do malowania palcami, naczynia na wodę, ręczniki papierowe, arkusze papieru A-3 dla każdego dziecka, woreczki gimnastyczne, pieczątka słoneczka.

Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci:
Zabawa "Witam tych, którzy...". (dzieci machają na powitanie)
- myją zęby rano i wieczorem,
- lubią się kąpać,
- myją ręce przed posiłkiem,
- myją ręce, kiedy je ubrudzą,
- lubią czystość.
2. Burza mózgów „Jak dbać o czystość ?”
3. Słuchanie wiersza pt.: "Kukuryku na ręczniku" M.Kownackiej.
4.Rozmowa na temat treści wiersza kierowana pytaniami nauczycielki:
- O czym przypominała mama dzieciom przed jedzeniem?
- Czy dzieci pamiętały o myciu rąk?
- Co mama postanowiła zrobić, aby dzieci pamiętały o myciu rąk?
- W jaki sposób kogut przypomina dzieciom o myciu rąk?
- Jakimi słowami mama przypominała dzieciom o potrzebie zachowania higieny?
- Czy Wy zawsze pamiętacie o myciu rąk? W jaki sposób rodzice przypominają Wam,że trzeba umyć ręce? (5-latki)
5.Zabawa pantomimiczna „Czynności higieniczne” (w 4 grupach). Dziecko z grupy losuje obrazek, który przedstawia jedną z czynności higienicznych: mycie włosów, mycie zębów, kąpiel w wannie, mycie rąk. Zadaniem każdego zespołu jest przedstawienie danej czynności ruchem, gestem, mimiką. Pozostałe dzieci odgadują, jaką czynność pokazuje dana grupa.
6.Praca plastyczna „Kolorowy ręcznik” – dzieci odzwierciedlają w formie plastycznej własne wyobrażenia i pomysły, stosując technikę malowania palcami i dłonią (przed przystąpieniem do pracy nauczycielka objaśnia sposób nabierania farb, technikę malowania: kierunek linii, ciągłość, płynność ruchów, sposób zapełniania płaszczyzny, przypomina o konieczności umycia i wytarcia rąk przed zmianą koloru). Po zakończeniu dzieci opowiadają, co namalowały.
Uporządkowanie miejsca pracy. Pozostawienie prac do wyschnięcia.
7.Mycie rąk po zakończeniu pracy-zachowanie prawidłowej kolejności wykonywanych czynności.
8.Ćwiczenie słowno-ruchowe na podstawie tekstu z omawianego wiersza:
Kukuryku! Kukuryku! Myj się Zosiu i Tadziku!
Dzieci dzielą wyrazy na sylaby i wyklaskują je (4-latki). Recytują tekst wystukując jego rytm
na woreczkach według schematu (5-latki):
-otwartą dłonią prawą, lewą,
-brzegiem dłoni prawą, lewą,
-pięścią prawą, lewą,
-palcem (dowolnym) i wszystkimi.
9.Ćwiczenie relaksacyjne (w parach)-masaż twarzy, oczu, dotykanie się rękoma, czołem, policzkami, dzieci dzielą się uwagami dotyczącymi swoich odczuć i wrażeń.
10.Zorganizowanie wystawki prac.
11.Podziękowanie za aktywność na zajęciach, narodzenie pieczątką uśmiechniętego słoneczka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.