X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26217
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Warsztaty dla rodziców - Rozwój psychofizyczny dziecka 4-letniego – obserwacja wstępna

Opracowała : Dorota Ramotowska
Przedszkole Publiczne nr 8 w Łomży
Grupa 4 – latki 20.11.2014r.
Warsztaty dla rodziców - Rozwój psychofizyczny dziecka 4-letniego –
obserwacja wstępna
Cele spotkania:
1. Integracja, wzajemne poznanie się rodziców.
2. Przedstawienie rodzicom wniosków z obserwacji wstępnej dziecka .
3. Poznanie cech rozwoju psychofizycznego 4-latka z uwzględnieniem problemu
tzw. brzydkich słów oraz konfliktów zachodzących między dziećmi
4. Rozpoznanie wzajemnych oczekiwań między rodzicami, a przedszkolem w celu jak najlepszej współpracy.
5. Omówienie spraw bieżących
Przed rozpoczęciem spotkania ustawiamy na środku sali połączone stoliki , a wokół nich krzesła . Na stolikach rozkładamy białe arkusze papieru oraz pisaki i karteczki różowe i niebieskie, które będą wykorzystane na warsztatach. Wietrzymy salę i zapraszamy gości, których można poczęstować napojami, ciastkiem.
Przebieg spotkania.
Powitanie rodziców i przedstawienie celów spotkania , czasu trwania.
Zaproponowanie podpisania kontraktu :
KONTRAKT : - dyskrecja
- szczerość
- zaufanie
- zaangażowanie
- nie krytykujemy, nie oceniamy
- wyłączamy telefon
- włączamy poczucie humoru

Przedstawienie się np. Nazywam się Monika jestem mamą Jasia
Proponujemy rodzicom, aby na końcu wypowiedzi dodali : Jestem bardzo dobrą mamą lub tatą , gdyż takie są wyniki wywiadu grupowego z dziećmi ( Każde dziecko stwierdziło, że ma bardzo dobrych rodziców)
Chwila refleksji , wniosek........
Jakie jest moje dziecko ?
Prosimy , aby rodzice wypisali na różowych karteczkach zalety swojego dziecka , a na niebieskich ewentualne słabe strony, zachowania niepożądane . Następnie rodzice przyklejają karteczki na dwóch oddzielnych arkuszach, badamy proporcje „kolorów” , odczytujemy.

Wnioski, refleksja. Pamiętajmy każdy ma mocne i ewentualnie słabe strony.
Następnie rozdajemy rodzicom kolorowe kartki z wypisanymi cechami rozwoju psychofizycznego dziecka czteroletniego .(załącznik)
Wnioski , refleksja.
Pamiętajmy, że nie każde niepożądane zachowanie lub działanie dziecka można odnieść do jakiegoś błędu w wychowaniu , w którym tkwiłaby jego przyczyna , a jest związane ze specyfiką jego rozwoju.
Błędy przezwyciężać i eliminować, specyfikę rozwojową zaakceptować i towarzyszyć dziecku.

Moje dziecko brzydko mówi , kopie , szczypie i piszczy.
Rozmowa na temat w/w problemów w oparciu o literaturę,
(Frances L.IIg Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10lat – Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy wyd.GWP 2007 str.42
Jan- Uwe Rogge Co zrobić , gdy dziecko ? 111 pytań i odpowiedzi dla rodziców Świat książki 2014 str.75)
własne doświadczenia - zwrócenie uwagi na wpływ mediów, reklam, kreskówek i gier komputerowych na zachowanie dziecka.
Podkreślenie roli i świadomości rodziców wobec tego problemu.

Jaki jestem?
Rozkładamy na stolikach przed rodzicami koperty ( imiona pod spodem) zawierające krótkie informacje odnośnie obserwacji wstępnej dziecka z uwzględnieniem jego mocnych, słabych stron oraz kierunków do dalszej pracy. Na kopertach narysowane są dwa serduszka.
Kilka dni przed spotkaniem prosimy dzieci o autorefleksję , pokolorowanie serduszek na czerwono, jeżeli uważają ,że są „ grzeczne” i na niebiesko, jeżeli uważają , że czasami źle się zachowują .

Refleksja, wnioski.

Rozdajemy rodzicom koperty, prosimy o zajrzenie do środka i przeczytanie w myślach informacji.
Pytamy, czy potwierdzają spostrzeżenia wynikające z obserwacji. Zachęcamy do wykonywania wypisanych ćwiczeń w domu z dzieckiem. Zapraszamy także chętnych rodziców na comiesięczne spotkania indywidualne .

Przedstawienie analizy wyników obserwacji wstępnej grupy.

Nasze wzajemne oczekiwania.

Prosimy , aby rodzice podzielili się na 3 grupy , według kolorów kartek , które wcześniej otrzymali. Proponujemy zadanie Pierwsza grupa - wypisuje oczekiwania rodziców wobec przedszkola , grupa druga oczekiwania nauczycieli wobec rodziców, grupa trzecia oczekiwania dzieci wobec przedszkola. Podczas ćwiczenia można włączyć muzykę klasyczną, zaproponować rodzicom coś do picia, ciastko.

Wnioski , refleksja. Rozdanie ankiet anonimowych – oczekiwania rodziców.(załącznik)

Omówienie spraw bieżących – kalendarza uroczystości .

Moje dziecko jest super.

Prosimy rodziców o odrysowanie na białym dużym arkuszu konturu dłoni i podpisanie np. Monika mama Jasia, wyjaśnienie , że następnego dnia dzieci będą kolorowały i arkusze umieścimy w sali, aby dzieci czuły bliskość rodzica.

Podziękowanie za przybycie , za znalezienie czasu na spotkanie.

Ewaluacja :

Prosimy , aby rodzice wychodząc z sali przykleili naklejkę kwiatek przy kontrakcie, jeżeli oczywiście taka forma spotkania, przekazywania informacji im się podobała .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.