X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26165
Przesłano:

Kształtowanie somatognozji - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie rewalidacyjno- wychowawczej.

Termin: 10.09.2014 r.
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łukasik
Temat zajęć: Kształtowanie somatognozji.
Rodzaj zajęć: rewalidacyjno- wychowawcze
Czas trwania zajęć: 30 – 40 min.
Liczba uczestników zajęć: 2
Cele szczegółowe zajęć:
- rozwijanie aktywności ruchowej
- mobilizowanie do podejmowania aktywności ruchowej
- poprawa precyzyjności ruchowej
- budzenie potrzeby ruchu spontanicznego i celowego
- zdobywanie nowych doświadczeń zmysłowo-ruchowych
- dostarczanie optymalnej ilości bodźców stymulujących zmysły
Metody pracy: praktycznego działania, zabawowa, program aktywności M.CH.Knillów-Świadomość ciała
Formy pracy: zindywidualizowana
Pomoce dydaktyczne: materace lub koce rozłożone na podłodze dla każdego uczestnika zajęć, płyta CD z Programem Wprowadzającym M.CH.Knillów


Przebieg zajęć:
Nauczyciel zaczyna zajęcia od przywitania się z poszczególnymi wychowankami za pomocą piosenki : „Witaj... Jak się masz? Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy, bądź wśród nas, bądź wśród nas!”. Jeśli jest to możliwe bierze dziecko na ręce i delikatnie kołysze, jeśli nie- sadza je przed sobą, obejmuje ramionami i przytula, kołysząc do słów piosenki.
Następnie umożliwia dziecku przyjęcie pozycji siedzącej, siada naprzeciwko niego i śpiewa mu piosenkę - „ Pokaż pokaż gdzie masz oko, gdzie masz ucho a gdzie nos, gdzie masz rękę, gdzie masz nogę, gdzie na głowie rośnie włos. Klaśnij w ręce, tupnij nogą, pokręć głową: tak i nie ! Daj mi ręce, hop do góry! Razem zabawimy się!”. Piosenkę śpiewa dwa razy, za pierwszym razem powoli, pokazując dziecku na sobie samym poszczególne części ciała lub wykonując czynności o których śpiewa, za drugim razem bierze rękę dziecka i już na nim pokazuje i wspólnie wykonują to, o czym śpiewa. W ten sposób nauczyciel pracuje po kolei z każdym obecnym na zajęciach wychowankiem.
Potem nauczyciel kładzie dziecko na plecach na materacu lub kocu i włącza płytę CD z Programem Wprowadzającym M.CH.Knillów. Bez pośpiechu i bardzo dokładnie pomaga dziecku wykonać zawarte tam instrukcje. I znowu powtarza tą sekwencję zajęć z każdym z uczestników po kolei.
Zajęcia kończymy pochwaleniem dzieci za ich pracę, słowa wspieramy gestem: pogłaskaniem po głowie lub policzku, poklepaniem po dłoni, biciem dziecku brawa itp.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.