X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26108
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Duszek z zamkowej wieży - scenariusz zajęcia muzycznego

GRUPA: 5-, 6-latki
TEMAT TYGODNIA: Andrzejkowe wróżby
TEMAT DNIA: Duszek z zamkowej wieży
OBSZARY AKTYWNOŚCI:
•Aktywność muzyczna
•Aktywność społeczna
CELE OGÓLNE:
•Kształtowanie wrażliwości i ekspresji muzyczno-ruchowej
•Rozbudzanie zainteresowania grą na instrumentach perkusyjnych
•Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie w trakcie wspólnych zabaw
CELE OPREACYJNE:Dziecko:
potrafi zaśpiewać piosenkę powitalną i zilustrować ją ruchem
potrafi opowiedzieć historyjkę obrazkową prostymi zdaniami
potrafi prawidłowo reagować ruchem na zmieniające się dynamikę i tempo słuchanej muzyki
potrafi estetycznie poruszać się do muzyki z wykorzystaniem kolorowej chustki
potrafi wydobyć dźwięk z kubka według własnego pomysłu
potrafi wymyślić prosty rytm i zagrać go na kubeczku
zna i potrafi wytłumaczyć pojęcia: dyrygent, orkiestra, partytura
potrafi rytmicznie wykonywać gesty, tworząc muzykę
potrafi grać na instrumentach perkusyjnych w sposób rytmiczny
METODY:
•słowna
•oglądowa
•czynna: zadań stawianych do wykonania
•metoda pracy otwartej: aktywne słuchanie muzyki wg Batii Stauss
FORMY:
•grupowa

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Powitanie dzieci wesołym pląsem „Dzień dobry” (sł. i muz. B. Wapińska. Ustawienie dzieci w parach po obwodzie koła, pary ustawione bokiem do środka koła. Ilustrowanie tekstu piosenki ruchem. - pomoce: odtwarzacz CD, nagranie z płyty CD
2.Wprowadzenie w temat zajęcia poprzez opowiedzenie poznanej wcześniej historyjki obrazkowej przez chętne dziecko. -pomoce: ilustracje historyjki obrazkowej
3.Zabawa ruchowa „Duszki”, ilustrowanie ruchem utworu „Pizzicato” L. Delibes. Dzieci poruszają się w rytm słuchanej melodii, straszą się okrzykiem „wo-ha”, prezentują taniec duszków według własnego pomysłu.-pomoce: odtwarzacz CD, nagranie na płycie CD, kolorowe chustki materiałowe
4.Zapoznanie dzieci z nowym rekwizytem – kubeczek z mieszadełkiem. Dzieci oglądają otrzymany rekwizyt, wymyślają sposób w jaki można wydobyć dźwięk z poznanego rekwizytu.-pomoce: plastikowe kubeczki i mieszadełka
5.Zabawa w „Muzyczne echo”, dzieci wymyślają prosty rytm zagrany na kubeczku, reszta grupy musi go powtórzyć.-pomoce: plastikowe kubeczki i mieszadełka
6.Instrumentalizacja utworu „Pizzicato” z wykorzystaniem kubeczków poprzez: stukanie mieszadełkiem w kubeczek, pocieranie mieszadełkiem o zewnętrzne ścianki kubeczka, mieszanie mieszadełkiem w kubeczku, zgodnie z pokazem n-l- pomoce:odtwarzacz CD, nagranie z płyty CD, kubeczki i mieszadełka
7.Wymyślanie przez dzieci sposobów w jaki jeszcze można stworzyć muzykę do utworu „Pizzicato”. Zaprezentowanie przygotowanej przez nauczyciela partytury. Wyjaśnienie przez dzieci pojęć: partytura, dyrygent, orkiestra.-pomoce: partytura do utworu „Pizzicato”
8.Instrumentalizacja utworu „Pizzicato” z wykorzystaniem partytury i prostych dźwiękogestów: uderzanie dłońmi o uda, kląskanie językiem, pocieranie wewnętrzną stroną dłoni.-pomoce: partytura do utworu „Pizzicato”
9.Instrumentalizacja utworu „Pizzicato” z wykorzystaniem partytury i instrumentów perkusyjnych: jajka – grzechotki, guiro, grzechotki z dzwoneczkami.-pomoce: partytura do utworu „Pizzicato”, instrumenty perkusyjne
10.Wykonanie pracy plastycznej „Zamek, w którym straszy”, inspirowane oglądaniem obrazka przedstawiającego zamek. Wypowiedzi dzieci na temat obrazka. Praca w grupach, wyklejanie sylwety zamku kawałkami kolorowego papieru, wycinanie duszków i innych elementów tła według pomysłu dzieci. -pomoce: ilustracja zamku, sylwety zamków na dużym arkuszu papieru, kolorowy papier, klej, nożyczki, ołówki, kredki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.