X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26034
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Grzybobranie - zestaw zabaw dydaktycznych z zakresu edukacji matematycznej

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej
w grupie dzieci 6-letnich.

Temat: Grzybobranie- zestaw zabaw dydaktycznych z zakresu edukacji matematycznej.

grupa wiekowa: 6-latki

Cel ogólny:
- stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów, prezentacji swoich umiejętności i wiadomości:
- organizowanie warunków do rozwijanie pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi na rzeczach i osobach;
- kształtowanie u dzieci postawy aktywnego uczestnika zajęć;

Cele operacyjne:
- dz. posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10;
-dz. układa proste działanie matematyczne;
- dz. zna symbole graficzne liczb 1-7
-dz. prawidłowo określa kierunki w przestrzeni;
- dz. klasyfikuje przedmioty w oparciu o wybrane cechy.
- dz. potrafi określić liczbę elementów zbioru i porównać liczebność zbiorów.
-dz. uważnie słucha wypowiedzi kolegów;
- dz. aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.


Fromy pracy: z całą grupą, indywidualna.

Środki dydaktyczne: sylewety muchomorów, białe kółeczka, kartoniki z cyframi i znakami matematycznymi, emblematy przedstawiające grzyby, kosze wiklinowe, ilustracje grzybów (muchomor, borowik, maślak, kozak, kurka), ilustracje do rebusu fonetycznego, tekst opowiadania B. Szurowskiej, sylwety do inscenizacji, magnetofon, płyta CD z nagraniem wznoszącej i opadającej linii melodycznej oraz z nagraniem piosenki “Kurnki, rydze i maslaki” -Wesoła Szkoła 6-latka cz.I, zapisane na kartkach działania matematyczne, karty pracy, oddznaka “Mądrej główki”.

Wstęp:

Odkrycie tematu zajęcia.- rebus fonetyczny. (czas ok. 2 min)
Na tablicy umieszczone są ilustracje przedstawiające różne przedmioty. Zadanie dzieci polega na wybrzmieniu nazw przedmiotów oraz połączeniu pierwszych głosek w całość tak, by utworzyły one temat zajęcia - LAS.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Kłopoty muchomorka- oglądanie inscenizacji z wykorzystaniem sylwet, na podstawie utworu Beaty Szurowskiej. /załącznik Nr 1/.
Rozmowa sytuacyjna wokół problemów:
-Jaki kłopot miał muchomorek?
-Kto pomógł muchomorkowi? W jaki sposób?
-Jak myślicie czy muchomorkowi spodobał sie nowy kapelusz?

2. Muchomorki – zabawa dydaktyczna.
Każde dziecko otrzymuje kopertę , w której znajduje się sylweta muchomora, białe kółeczka oraz kartoniki z cyframi.
Każde z was położy przed sobą muchomorka a na jego kapeluszu 5 kropek. A teraz wybierzcie kartonik z cyfrą, która odpowiada ilości kropek na muchomorze.
Posłuchajcie wiersza, który przeczytam i zgodnie z tym, co usłyszycie spróbujcie ułożyć działanie. Czytam wiersz:

Dziś muchomor nie w humorze, czym się martwisz muchomorze?
Wiatr mi zerwał 3 kropki białe, nie wiem ile mi zostało?

Dzieci wykonują zadanie, po sprawdzeniu słuchają dalszej części wiersza:

Dziś muchomor jest w humorze, czym się cieszysz muchomorze?
Wiatr 2 kropki oddał mi, policz ile teraz ich?

Dzieci wykonują zadanie na dywanikach, jedno wybrane przez nauczyciela wykonuje zadanie przy tablicy. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadanie przez wszystkie dzieci. Odczytanie działania matematycznego 5-3=2; 2+2=4


3. Jak grzyby po deszczu- zabawa ruchowa.
Dzieci spacerują w rytm muzyki, na sygnał przykucają, głowę chowają miedzy ramiona.
W miarę rosnącej lini melodycznej dzieci „grzybki” powoli rosną w górę.
4. Który kapelusz należy do mnie?- zabawa dydaktyczna. (czas ok. 6 minut)
Na tablicy umieszczonych jest sześć sylwet muchomorów z różną ilością kropek
(od 1 do 6). Każde dziecko dodatkowo otrzymuje zestaw muchomorków do pracy na dywanikach.
-Dzieci określają kolejno ile kropek jest na kapeluszu pierwszego, trzeciego, piątego muchomora z lewej strony.
-Na którym z kolei kapeluszu jest najwięcej kropek, na którym najmniej.
-Układają muchomury w kolejności od tego z najmniejszą ilością kropek. Podpisują cyframi.
- Dobierają muchomorki tak, by suma kropek na obu kapeluszach wyniosła np. 6.
Dzieci próbuja odczytac działanie, które powstało przez dobranie odpowiednich kapeluszy
( np. Kapelusz z 3 i 3 kropkai, kapelusz z 4 i 2 kropkami itp. )

5. Dopasuj- zabawa dydaktyczna.
- Dopasowanie zapisów działań matematycznych do nazw grzybów. (liczenie liter):
– Który zapis matematyczny pasuje do napisu: borowik, a który do napisu kurka, maślak?
– Policzcie litery w tych wyrazach?
– Ile liter jest w wyrazie borowik?
– Ile jest w wyrazach kuka, maślak?
– Dlaczego do wyrazu borowik pasuje zapis: 4+3=7?
– Dlaczego do wyrazu maślak pasuje zapis: 3+3=6?
– Dlaczego do wyrazu kurka pasuje zapis: 2+ 3=5?

6. “Jesień”- zabawa muzyczno-ruchowa do utworu Promoroaga wg Batti Strauss.

7. Gdzie więcej?- zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel ustawia trzed dziećmi dwa koszyki. Do każdego z nich wkłada odpowiednią ilość grzybów ( jadalnych). Podczas wkładania grzybów do koszyka dzieci liczą na głos. Następnie nauczyciel pyta:
- ile grzybów jest pierwszym koszyku, ile w drugim?Podpisz kosze cyframi.
- w którym koszu jest więcej grzybów i o ile?
- ile grzybów musze dołożyc do pierwszego koszyka, by było ich tyle samo, co w drugim?

8. Na grzyby- zabawa ruchowa.
Dzieci otrzymują wełnianą nitkę. Spacerują w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie nauczycielka podnosi do góry sylwetę muchomora z określoną liczbą kropek. Dzieci z wełny układają właściwą cyfrę na dywanie.

9. Karty pracy. Załącznik Nr 2.

Zakończenie:
Omówienie zajęć, wręczenie odznak “Mądrej główki”.( Załącznik Nr 3.)

Opracowała: Joanna Kwaśniewska

Załacznik Nr 1.

Kłopoty Muchomorka.


Dzieci: Idzie polem lasem, złata pani Jesień. Kolorowe liście, wiatr dookoła niesie.
Muchomorek: Jestem muchomorek, mieszkam sobie w lesie, wesołym usmiechem witam panią
Jesień. Czerwony kapelusz wyrósł mi na głowie.
Czego tu brakuje, kto z was mi podpowie?
Dzieci: Kropek muchomorku, kropek ci brakuje. Niech ci Pani Jesień kropki namaluje.
Pani Jesień: Co mam namalować?
Muchomorek: Kropki oczywiście.
Pani Jesień: Chętnie, bo własnie skończyłam kolorować liście.
Jaki kolor wybrać? Jak mak czerwony?
Dzieci: nie.
Jesień:Jak chmurka niebieski?
Dzieci: nie.
Jesień:Jak listek zielony?
Dzieci: nie.
Jesień:A więc może zółty jak słońca promyczek?
Dzieci: nie.
Jesień: To może brazowy jak babci koszyczek?
Dzieci: Nie, nie,nie. Stara to jest prawda, więc wszyscy jaznają: muchomorki tylko białe kropki
mają.
Jesień: Masz już muchomorku jak śnieg kropki białe. Przejżyj sie w kałuży. I jak?
Muchomorek: Doskonale! Dziękuję, dziękuję lecz już na mnie czas . Biegnę, by ozdobić
kapeluszem las.
Jesień: Do widzenia dzieci, też do lasu wracam, bo tam na mnie czeka kolorowa praca.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.