X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25876
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Choinkowe czary - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W PRZEDSZKOLU W GRUPIE DZIECI
5,6 – LETNICH

DATA: 18.12.2014 r.
PROWADZĄCA: mgr Marta Zarębska
TEMAT BLOKU: „Choinkowe czary”
TEMAT DNIA: „Choinko zostań wśród nas”
TEMAT ZAJĘCIA: „Choinka” – malowanie drewnianej choinki i bombek farbami – budzenie radości z wykonywania pracy i dbanie o estetykę.
METODY:
• słowne: rozmowa, objaśnienie
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• czynne: „burza mózgów”, zadań stawianych dziecku do wykonania.
FORMY:
o zajęcia z całą grupą
o praca w zespołach
o praca indywidualna.
CEL OGÓLNY: odczuwanie radosnego nastroju oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- poznawanie zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem
- odczuwanie potrzeby aktywnego współuczestniczenia w przygotowaniach do Świąt
- rozwijanie myślenia
- rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej
- rozwijanie słuchu fonemowego
- utrwalanie znajomości kolorów
- rozwijanie umiejętności matematycznych
- wdrażanie do współdziałania w grupie
- rozwijanie koordynacji wzrokowo–ruchowej
- rozwijanie zdolności manualnych.
- rozwijanie umiejętności muzycznych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna polskie zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe
- odczuwa potrzebę aktywnego współuczestniczenia w przygotowaniach do Świąt
- potrafi rozwiązać zagadki związane ze Świętami Bożego Narodzenia
- potrafi wykonywać proste ruchy za nauczycielem
- zna obraz graficzny wyrazów „choinka”, „bombka”, oraz cyfr 1–9
- umie dzielić wyrazy na sylaby
- potrafi wyodrębnić głoski w wyrazach (w nagłosie i w wygłosie)
- rozróżnia kolory
- potrafi dodawać na konkretach (1–9)
- umie współdziałać w grupie
- potrafi pomalować choinkę i bombki
- umie zaśpiewać piosenkę pt.: „Choinko piękna jak las”.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kuferek, a w nim: lampki na choinkę, bombka, gwiazdka, stajenka, prezent
- napisy: choinka, bombka
- sylwety bombek z kolorami
- kartoniki z działaniami matematycznymi
- kartoniki z cyframi 1–9
- sylwety choinek i bombek
- drewniane choinki z zawieszonymi bombkami dla każdego dziecka
- farby interpaint
- pędzle
- płyta CD z piosenką „Choinko piękna jak las”.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Iskierka przyjaźni” – powitanie w kole poprzez uścisk dłoni.
2. „Boże Narodzenie po polsku" – odpowiadanie na pytania dotyczące zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych:
• Jak nazywa się czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia? /Adwent/
• Czy uczestniczycie w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia? /Tak/
• Jak pomagacie mamie i tacie? /Wycieranie kurzy, ubieranie choinki, itp./
• Jak nazywa się najważniejsza kolacja w roku? /Wigilia/
• Kiedy zasiadamy do wigilii? /Gdy zaświeci pierwsza gwiazdka/
• Czym dzielimy się przed rozpoczęciem wieczerzy? /Opłatkiem/
• Dla kogo zostawiamy puste miejsce przy stole? /Dla niespodziewanego gościa/
• Co kładziemy pod obrusem? /Sianko/
• Kto urodził się w małej stajence w Betlejem? /Pan Jezus/
• Co śpiewamy w czasie Świąt? /Kolędy/
• Co jest najważniejsze w Święta? /Bycie z rodziną, wspólne spotkania/.
3. „Zaczarowany kuferek” – rozwiązywanie zagadek świątecznych:
a) Świecą na choince,
jak na niebie gwiazdy,
na ich widok
uśmiecha się każdy /lampki choinkowe/.
b) W święta uroczyste, grudniowe,
gdy do Wigilii już wszystko gotowe,
wisi kolorowa, okrągła i szklana,
od choinkowych lampek rozgrzana /bombka/.
c) Na samym wierzchołku
ma ją choineczka,
to błyszcząca ... /gwiazdeczka/.
d) W tym ubogim domku
mieszkają zwierzęta,
tam też nocowała
Rodzina Święta /stajenka/.
e) Pod choinką się pojawia
gdy gwiazdka zabłyśnie,
kryje w sobie niespodziankę,
o której nie śniliście /prezent/.
4. „Wyprawa po choinkę” – zabawa ruchowa.
Wybieramy się z dziadkiem do lasu po prawdziwą choinkę. Zakładamy zimowe buty, kombinezon, ciepłą kurtkę, czapkę, szalik, rękawiczki (dzieci naśladują ubieranie się). Dziadek zabiera ze sobą piłę. Idziemy przez głęboki śnieg (dzieci maszerują, wysoko podnosząc kolana). Jest duży mróz, więc co chwilę zatrzymujemy się i rozcieramy ręce, tupiemy, podskakujemy (dzieci naśladują te czynności). Dotarliśmy do lasu, zatrzymujemy się i szukamy ładnej choinki. O jest, tam!! Podchodzą do choinki. Dziadek wyciąga piłę i zaczyna wycinać choinkę (dzieci stoją w rozkroku, naśladują pracę dziadka). Następnie zabierają choinkę i wolno, uginając się pod jej ciężarem, wracają wszyscy do domu (dzieci idą wolniutko i naśladują dźwiganie choinki).
5. Globalne czytanie wyrazów: „choinka” i „bombka”. Podział wyrazów na sylaby. Wyodrębnianie głosek w wyrazach (w nagłosie i w wygłosie).
6. „Bombki na choince” – losowanie sylwet bombek (na odwrocie kolory) i tworzenie grup. Rozwiązywanie równania (dodawanie bombek), a następnie układanie na choince tyle bombek, ile wynosi wynik dodawania:
I. Zielony: 3 bombki + 2 bombki =.....
II. Czerwony: 4 bombki + 1 bombka =....
III. Żółty: 5 bombek + 2 bombki =....
IV. Niebieski: 1 bombka + 3 bombki =....
V. Różowy: 6 bombek + 3 bombki =....
7. Demonstracja wykonywania pracy plastycznej:
- zapoznanie z techniką plastyczną (malowanie farbami na drewnie),
- wskazanie, które miejsca na choince należy pomalować na początku, a które na końcu oraz jakich kolorów będziemy używać,
- przypomnienie, w jaki sposób posługujemy się pędzlem i farbami,
- zwrócenie uwagi na estetykę pracy.
8. „Choinka” – malowanie drewnianej choinki i bombek farbami – budzenie radości z wykonywania pracy i dbanie o estetykę.
9. „Choinko piękna jak las” (K. Wodnicka) – śpiewanie piosenki:
Stała pod śniegiem panna zielona,
nikt prócz zająca nie kochał jej.
Nadeszły święta i przyszła do nas,
pachnący gościu, prosimy wejdź!
Ref. Choinko piękna jak las,
choinko zostań wśród nas! 2x
Jak długo zechcesz, z nami pozostań,
niech pachnie tobą domowy kąt.
Wieszając jabłka na twych gałązkach,
życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
Ref. Choinko piękna jak las,
choinko zostań wśród nas! 2x
10. Podsumowanie zajęć, nagrodzenie, tworzenie wystawki.
11. Likwidacja zajęć – czynności porządkowe z pomocą dzieci pełniących dyżury.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.