X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25864
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiatr za oknem hula, a u Biedronek jesienna zabawa i zgaduj - zgadula! - scenariusz spotkania popołudniowego z rodzicami

Grupa: Dzieci 3 - letnie.
Opracowanie: M. Ściślak
Cele ogólne:
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej.
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
- Stwarzanie okazji do poznawania różnych ekosystemów w kolejnych porach roku.
- Kształtowanie prawidłowych zachowań koniecznych w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi.
- Budowanie świadomości lokalnej i narodowej oraz przynależności do grupy społecznej.
- Stwarzanie okazji do przygotowania i czynnego udziału w uroczystościach.
- Stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania rzeczywistości poprzez dostarczanie bodźców i okazji do samodzielnej działalności badawczej.
Metody: techniki C. Freineta (swobodne teksty), ASM wg B. Strauss, „Edukacja przez ruch” D. Dziamska, pedagogika zabawy Klanza.
Literatura: Zagadki jesienne: M. Ściślak, materiały warsztatowe: B. Wapińska: „Zabawy i tańce integracyjne cz. II”, „Tańce integracyjne cz. I”, S. Dusza: „Tańce na różne okazje oraz zabawy przy muzyce klasycznej”, B. Forma: „Muzyczne niespodzianki na różne okazje”, „Pedagogika zabawy w przedszkolu”
Środki dydaktyczne: tytuł albumu w skoroszycie, zagadki oraz sylwety i obrazki do zagadek, duże arkusze szarego i białego papieru, taśma malarska do mocowania, sznurek/wełna do zawieszania, wysuszone liście różnego typu, kleje, podkładki, kredki świecowe i pastele olejne, pisaki, dyplomy, pieczątki, płyty CD – materiały warsztatowe.

Przebieg:
1. Powitanie przybyłych dzieci i rodziców zabawą powitalną: „O jak, przyjemnie!”
2. Taniec integracyjny: „Czy chudzi, czy grubi” (CD 1/13„Tańce integracyjne” B. Wapińska).
3. „Zagadki dla mamy, taty i Agatki”: Jesienna zgaduj – zgadula w grupie Biedronek. Losowanie kartoników z zagadkami ukrytych w pudełkach od Kinder - niespodzianek, rozwiązywanie zagadek słownych przez dzieci, czytanych przez rodziców, wyszukiwanie ich rozwiązań na sylwetach i obrazkach. Zagadki dotyczą zagadnień poznanych przez dzieci, związanych z jesienią, np.: owoce i warzywa, wybrane zwierzęta, pogoda.
4. Taniec integracyjny ze śpiewem N. i dzieci: „Listeczki”, z wykorzystaniem naturalnych okazów liści (CD 8/25„Zabawy i tańce integracyjne cz.2”)
5. Tworzenie ścieżki dotykowej: „Liście naszych drzew”. Praca zbiorowa rodziców i dzieci. Naklejanie na długim pasku papieru/tekturki różnych liści, opisanie ich nazw. Dotykanie ich dłońmi przez wszystkich uczestników spotkania, dzielenie się wrażeniami dotykowymi oraz wzrokowymi.
6. Taniec integracyjny: „Szumi las” (CD 20 „Muzyczne niespodzianki na różne okazje”)
7. „Zabawa z jesiennym wiatrem” - zabawa w gesto-dźwięki do utworu: „Fantasia Mobile” (CD 9 „Zabawy z linią” D. Dziamska). Uczestnicy naśladując N. wykonują naprzemienne lub jednoczesne ruchy rąk, palców, dłoni w powietrzu, na dywanie, na swoim ciele (elementy ASM i „Edukacji przez ruch”).
8. „Jesienne drzewo Biedronek” - objaśnienie i pokaz sposobu wykonania prac w zespołach z wykorzystaniem systemu „Edukacji przez ruch” wg D. Dziamskiej (reagowanie na muzykę i jej brak, dostosowywanie swoich ruchów do rytmu, zapełnianie całej przestrzeni papieru):
• Rytmiczne kreślenie kresek jedną ręką na dużym arkuszu szarego papieru, przymocowanego do stolika taśmą malarską, z wykorzystaniem jesiennych barw (żółta, brązowa, czerwona, pomarańczowa), „Fantasia Mobile” CD 9 „Zabawy z linią”.
• Rytmiczne kreślenie kresek oburącz na dużym arkuszu szarego papieru, przymocowanego do stolika taśmą malarską, z wykorzystaniem jesiennych barw (żółta, brązowa, czerwona, pomarańczowa), „Fantasia Mobile” CD 9 „Zabawy z linią”.
• Rytmiczne kreślenie kresek naprzemiennie na dużym arkuszu szarego papieru, przymocowanego do stolika taśmą malarską, z wykorzystaniem jesiennych barw (żółta, brązowa, czerwona, pomarańczowa), „Fantasia Mobile” CD 9 „Zabawy z linią”.
• Rytmiczne kreślenie kresek jedną ręką, na dużym arkuszu szarego papieru, przymocowanego do stolika taśmą malarską, z wykorzystaniem jesiennych barw (żółta, brązowa, czerwona, pomarańczowa) chodząc wokół stołu, „Fantasia Mobile” CD 9 „Zabawy z linią”.
• Rytmiczne wycinanie fragmentów korony drzewa przez rodziców do muzyki – do utworu „Ananao” (CD 14 „Zabawy z linią” D. Dziamska)
• Wspólne konstruowanie jesiennego drzewa: układanie fragmentów korony w całość, dopasowanie do przygotowanego pnia, sklejanie ze sobą - ćwiczenia współdziałania, swobodnej wypowiedzi, wyrażania własnych emocji. Napisanie imion rodziców i dzieci, którzy wykonali drzewo.
9. Pochwała pracy. Umieszczenie drzewa na wystawce. Swobodne wypowiedzi dzieci i rodziców, dzielenie się wrażeniami, spostrzeżeniami i emocjami.
10. „Minoesjka” - zabawa integracyjna, osoba w środku koła pokazuje wybrane ruchy, gesty, a grupa najpierw rytmicznie klaszcze, a następnie naśladuje pokazane ćwiczenie, a osoba w środku klaszcze (CD 10 „Tańce na różne okazje oraz zabawy przy muzyce klasycznej”)
11. „Jesienne kalambury u Biedronek” – dorośli kolejno losują karteczki z prostymi hasłami pokazują je przy pomocy pantomimy, dzieci z pozostałymi dorosłymi próbują podać ich rozwiązania.
12. „Z rodziną w długie, jesienne wieczory” – utworzenie albumu: „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”. Krótkie wypowiedzi rodziców nt swoich prac
13. Podziękowanie za wspólną zabawę. Wręczenie dyplomów. Pożegnanie tańcem integracyjnym: „Deszczyk” (CD 3/4 Klanza)

„O, jak przyjemnie!” (autor nieznany)
O, jak przyjemnie i jak wesoło, znów z Wami tutaj /być/x3
Kroczek do przodu, kroczek do tyłu.
I tupnij i klaśnij i ukłoń się!
„Zagadki jesienne” M. Ściślak:
Ten kolor, drogie dzieci, ma słoneczko, które na niebie świeci (żółty)
Spada z drzewa raz i dwa, jest brązowy i kolczastą łupinkę ma (kasztan)
Jest chrupiąca i pomarańczowa, dla zajączków i dzieciaków bardzo zdrowa (marchewka)
Okrągłe i rumiane z drzewa w trawkę spada. Mama mówi, że na pyszną szarlotkę się nada (jabłko)
Okrągłą, zieloną głowę z liśćmi ma. Chrupie ją zajączek, koza oraz ja. (kapusta)
Zieloną ma skórkę, w środku jest zielony, dobry jest surowy i dobry kiszony (ogórek)
Kiedy kolorowe, z drzewa na ziemię spadają, wtedy właśnie jesień dla nas oznaczają (liście)
Czerwone kuleczki z drzewa zwisają, a ptaszki je chętnie zimą zjadają (jarzębina)
Gdy z nieba kapie, butów szkoda, bo wszędzie błoto, kałuże i woda (deszcz)
Małe, brązowe czapeczki mają i na ziemię jesienią z drzew spadają (żołędzie)
Mały, czarny nosek, kolczasty to zwierz, a nazywa się on po prostu: ... (jeż)
Okrągły, jak bułeczka i kolor czerwony ma, gdy mama go przyrządzi, pyszną zupkę da (pomidor)
Gdy jesienią powiewa, liście lecą z drzewa (wiatr)
Jest okrągła i szeleści jej łupinka, gdy ją kroisz, płacze chłopczyk i dziewczynka (cebula)
Żółte i gorące świeci na niebie, to: ... (słońce)
Po niebie się z wiatrem poruszają, a gdy brzydka pogoda deszczyk nam dają (chmurki)
Ruda i puszystą kitkę ma, zjada orzeszków ile tylko się da (wiewiórka)
Może być kolorowy, lecz jedną rączkę ma, a przed deszczem chronię się pod nim zawsze ja (parasol)
Okrągły, czerwony i słodko smakuje, mama i babcia pyszny barszczyk z niego gotuje (buraczek)
Może być w zupce i na drugie danie, zjadasz go na obiad, a nie na śniadanie (ziemniak)
To zwierzątko, gdy idzie, tupie łapkami, a ma grzbiet cały pokryty igłami (jeż)

„Jesienne kalambury u dorosłych” M. Ściślak
Wieje wiatr i liście spadają na ziemię. Wiewiórka zakopała orzechy.
Zajączek skacze. Pada deszcz. Jest zimno. Zając je marchewkę. Dzieci skaczą.
Dzieci rzucają piłkę. Dziewczynki rysują. Chłopiec jedzie na rowerze. Dzieci budują z klocków. Słonko świeci. Dziewczynka usypia lalkę. Jedzie pociąg. Dzieci wycinają nożyczkami. Mama szyje spódniczkę. Bocian odlatuje. Ptaszki piją wodę. Dziadek rabie drewno. Babcia czyta gazetę. Jest gorąco. Dzieci tańczą. Dzieci skaczą i śmieją się.

TANIEC INTEGRACYJNY ZE ŚPIEWEM: „Czy chudzi, czy grubi” B. Wapińska
Ref: Czy chudzi, czy grubi, czy mali, czy duzi, wszyscy lubią bawić się, się, się.
Więc kto jest tu razem z nami, niech dobierze się parami i niechaj weseli się.
I. /Nosek do noska, nosek do noska, mrugają oczka, raz dwa trzy/x2
Ref: Czy chudzi, czy grubi...
II. /A teraz buźka, a teraz buźka, słuchają uszka, raz dwa trzy/x2
Ref: Czy chudzi, czy grubi...
III. /Ręka do ręki, ręka do ręki i ukłon piękny, raz, dwa, trzy/x2
Ref: Czy chudzi, czy grubi...
IV. /Noga do nogi, noga do nogi, wystają rogi, raz, dwa, trzy/x2

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.