X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25845
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Gość w przedszkolu" - zabawy dydaktyczne na podstawie wiersza

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-4 letnich
Temat zajęcia: „Gość w przedszkolu” – zabawy dydaktyczne na podstawie wiersza

Cele szczegółowe:
• Rozwiązuje zagadkę
• Wie, jak wygląda kot
• Słucha wiersza i odpowiada na pytania dotyczące treści
• Przelicza w zakresie 4
• Określa położenie kota względem krzesła
• Bierze udział w zabawie ruchowej z elementem czworakowania
• Usprawniają manualnie dłonie podczas nawijania sznurka
• Składa kota z kilku części

Metody:
Słowna: wiersz, objaśnienie
Oglądowa: ilustracje kotów, maskotka
Czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania

Formy: indywidualna i zbiorowa

Środki dydaktyczne: wiersz I. Salach „Idzie kotek”, maskotka kot, ilustracje, myszki na sznurku, kartka, kredki, koperty, wycięte części ciała kota

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie

2. Zagadka o kocie
Tak cichutko chodzi, że go nikt nie słyszy i dlatego bardzo boją go się myszy (KOT)

3. Słuchanie wiersza
Idzie kotek
Idzie, idzie kotek mały
doszedł do przedszkola.
Ola go znalazła w szatni
i przyniosła do nas.
Kotku mały, kotku szary
możesz z nami zostać,
jeść dostaniesz, pić też damy,
krzywda cię nie spotka.

4. Rozmowa na temat wiersza:
Dz. odpowiadają na pytania n-la:
- O jakim zwierzątku jest mowa w wierszu?
- Dokąd przyszedł kotek?
- Kto znalazł kotka?
- Gdzie Ola znalazła kotka?
-Co dzieci obiecały kotkowi?

5. Co wiemy o kocie? – wygląd, zwyczaje
- Jak wygląda kot? Przeliczanie części ciała kota- maskotki
- Czy ktoś z was ma w domu kota?
- Jak się opiekujecie swoimi kotkami?
- Co najbardziej lubią koty?
- Na co polują?
- Jak zachowuje się kotek przestraszony?
- Kot jest czyścioszkiem, czy brudaskiem? Jak się myje?
- Jakie zabawy lubią kotki?
- Jak się poruszają?

6. Gdzie jest kotek? – określanie położenia kota względem krzesła
Nauczyciel kładzie kotka na, pod, obok, przed, za krzesło, a dzieci określają jego położenie. Następnie prosi dzieci, aby położyły kotka w określonym miejscu.

7. „Posłuszne kotki” – zabawa ruchowa
Dzieci naśladują różne zachowania kotków

8. „Sprytny kotek” – zabawa zręcznościowa
Dzieci dostają myszkę na sznurku przywiązana do kredki. Muszą jak najszybciej przekręcać dwoma rączkami kredkę, aby złapać myszkę.

9. „Kociaki – rozrabiaki” – zabawa rysunkowa
Dzieci różnymi kolorami kredek na całej powierzchni kartki rysują rozplątane kłębki wełny

10. Układanie kota z części – indywidualizacja
Dzieci wyjmują zawartość koperty - części ciała kota i składają je w całość – poziom niższy
Dzieci samodzielnie dobierają odpowiednią ilość części ciała kota i z nich tworzą całość- poziom wyższy
Naklejają na kartkę.
Opracowała: Barbara Owsińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.