X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25842
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Muzyczne zabawy małych i dużych kotków" - scenariusz zajęć dla 3-latków

Cele ogólne:
• kształtowanie umiejętności określania cech wielkościowych przedmiotów,
• rozwijanie wrażliwości muzycznej

Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna i stosuje pojęcia określające wielkość: duży, mały,
• klasyfikuje przedmioty według wybranej cechy – wielkość,
• potrafi zaśpiewać łatwą, dwuzwrotkową piosenkę,
• klaszcze miarowo w rytm piosenki,
• potrafi rozpoznać i określić charakter muzyki (marszowa – „do maszerowania”, spokojna – „do spania”),
• reaguje ruchem na zmiany wysokości dźwięków utworu muzycznego (wysoko- nisko),
• ilustruje ruchem treść wierszyka,
• wykonuje zadania zgodnie z poleceniami nauczyciela

Metody:
a) czynne: metoda zadaniowa, zabawy muzyczno-ruchowe,
b) słowne: instrukcje i objaśnienia,
c) oglądowe: pokaz i obserwacja

Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD (piosenka „Kot jest czysty”; nagranie marszowej melodii oraz kołysanki; nagranie melodii zagranej w rejestrze niskim i wysokim), duży arkusz białego papieru, czarny marker, maskotki małego i dużego kota, małe i duże kocie akcesoria (poduszeczki, miski, kłębki wełny), sylwety małego i dużego kota (x25), zestawy obrazków z małymi i dużymi myszami (x25)

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć - rysowana zagadka pt. „Kotek”
Nauczyciel recytuje wierszyk, rysując jednocześnie na tablicy wymienione w nim kształty. Dzieci obserwują uważnie czynności nauczyciela.
"Rysuję dwa kółeczka,
to głowa i tułów zwierzaczka.
Cztery kółka i kreski stawiamy
i już łapki zwierzaka mamy.
Tu pazury zwierz nasz ma, niczym tygrys wielki,
a z tyłu... ogonek wije się cienki.
Jeszcze tylko oczy, nosek, buzia uśmiechnięta,
o uszkach i wąsikach też zawsze pamiętam."
Po narysowaniu całej postaci nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą, kto będzie bohaterem dzisiejszych zajęć. Dzieci udzielają odpowiedzi: „Kot!”.
2. Śpiew zbiorowy piosenki pt. „Kot jest czysty”
Nauczyciel przypomina dzieciom, że poznały piosenkę o kotku i proponuje wspólne jej zaśpiewanie. W czasie refrenu dzieci rytmicznie klaszczą w ręce.
1. Kot się myje przed śniadaniem,
kot się myje przed obiadem,
przed kolacją i przed spaniem,
taką kocią ma zasadę.

Ref: Kot jest czysty i my też,
spójrz na ręce jeśli chcesz.
Po co mają krążyć plotki,
że czyściejsze od nas kotki.

2. Kot mydełka nie używa,
bez ręcznika się obywa.
Ja w łazience kran odkręcę,
mydłem wyszoruję ręce.

Ref: Kot jest czysty i my też...

3. „Czego potrzebuje duży kot, a czego mały kotek?” – ćwiczenie w określaniu wielkości przedmiotów
Nauczyciel przedstawia dzieciom maskotki małego i dużego kotka oraz różniące się wielkością kocie akcesoria. Następnie nauczyciel mówi, że każdy kotek musi mieć legowisko, na którym odpoczywa, po czym prosi wybrane dziecko, aby przyporządkowało do kotków odpowiednie poduszeczki (dużą – do dużego kota, małą – do małego kotka). W analogiczny sposób przebiega dopasowywanie misek oraz kłębków wełny.
4. „Szukamy kotków - odpoczywamy” – zabawa muzyczno-ruchowa uwrażliwiająca na zmiany charakteru muzyki
Nauczyciel prezentuje dzieciom nagranie muzyki marszowej oraz spokojnej. Dzieci słuchają uważnie, po czym próbują określić charakter obu nagrań słowami, np. muzyka „do maszerowania”, muzyka „do spania”. Następnie nauczyciel informuje dzieci, że przy muzyce marszowej będą maszerować, jakby "szły z kotkami na spacer", a przy muzyce spokojnej kładą się i „odpoczywają”.
5. „Duże i małe myszki” – ćwiczenia w klasyfikowaniu przedmiotów według wielkości
Każde dziecko otrzymuje sylwetę małego i dużego kota oraz zestaw obrazków przedstawiających małe myszki (3szt.) i duże myszy (2 szt.). Nauczyciel mówi dzieciom, że mały kotek upolował małe myszki, a duży kot – duże myszy. Zadaniem dzieci jest przyporządkować myszki do odpowiednich kotków. Na koniec dzieci przeliczają, ile myszek złapał mały kotek, a ile duży kot.
6. „Kocie zabawy” – zabawa muzyczno-ruchowa kształtująca słuch wysokościowy
Nauczyciel informuje dzieci, że kotki mają ostre pazurki, dzięki którym mogą wspinać się na drzewa. Gdy dzieci słyszą dźwięki wysokie, wstają i naśladują rękami wspinanie się na drzewo, gdy natomiast usłyszą dźwięki niskie, kucają i drapią pazurkami w podłogę.
7. Ilustracja ruchowa wierszyka pt. „Kotek się myje”
Dzieci recytują treść wierszyka, ilustrując go jednocześnie ruchem.
"Popatrzcie jak kotek się myje:
jedną łapkę,
drugą łapkę,
mordkę,
nosek,
szyję.
Potem myje brzuszek,
nie opuści uszek.
Już nie wspomnę o ogonku,
bo ten umył na początku."
8. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.