X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25787
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem czysty i zdrowy - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI Z ZAKRESU
EDUKACJ ZDROWOTNEJ.

Cele ogólne:
-kształtowanie postawy prozdrowotnej,
-rozwijanie aktywności twórczej poprzez stosowanie technik twórczego myślenia oraz wykorzystanie dziecięcej ekspresji werbalnej, ruchowej, plastycznej
-wzbogacanie wiedzy,
-poznawanie podstawowych zasad higieny,
-nabywanie nawyków prozdrowotnych,
-rozwijanie aktywności poznawczej,
Cele operacyjne:
Dziecko:
-wie ,jakie są przyczyny wielu chorób,
-wie o myciu rąk w określonych sytuacjach, rozumie potrzebę każdorazowego mycia rąk przed posiłkiem
-wie, dlaczego należy zwalczać zarazki i jak zapobiegać ich roznoszeniu,
-rozumie niektóre powody dbania o zdrowie,
-potrafi właściwie reagować na polecenia nauczyciela
Formy:
-zespołowa
-indywidualna
Metody;
-oglądowa,
-słowna ,
-czynna,
-aktywizująca
Środki dydaktyczne: plakaty, ilustracje przedstawiające sytuacje po których należy myć ręce , pokazujące prawidłowe mycie rąk, wiersz:” Popatrzcie jak kotek się myje”.
Płyta z piosenka pt.”Kot jest czysty”, kredki, plastelina, kolorowy papier ,kartki A4 z leniwa ósemką,
Przebieg zajęć;
1.Powitanie dzieci-dzieci w kółeczku witają się różnymi częściami ciała (noskami, łokciami, kolanami itp.)
2.Recytacja wiersza Elżbiety Burakowskiej pt: „Kotek ‘
Popatrzcie jak kotek się myje;
Jedna łapkę, druga łapkę, mordkę, nosek, szyję.
Potem myje brzuszek,
nie opuści uszek,
Już nie wspomnę o ogonku,
bo ten umył na początku.
Nie chce robić brzydkich plotek,
Ale mógłby uczyć kotek, jak się trzeba myć,
aby czystym być.
3.”Burza mózgów”- kiedy używamy mydła do rąk?
4.Rozmowa z dziećmi na temat propozycji sytuacji w których lub po których musimy umyć ręce. Odsłonięcie plakatu przedstawiającego ilustracje ,kiedy myjemy ręce.
5.Omówienie etapów prawidłowego mycia rąk-pokaz „na sucho”
6.Przejście do łazienki , zawieszenie ilustracji z etapami mycia rąk, działanie praktyczne-mycie rąk –dwoje dzieci przy jednej umywalce ( mycie od 40 do 60 sekund)
7.Zabawa ruchowa;” Kotki „-przy dźwiękach muzyki dzieci-kotki spacerują, wyginają się ,biegają ,zwijają się w kłębek i śpią. Po pauzie w muzyce kotki budza się i myja swe ciało.
8.Wejście zaproszonego gościa-Pani Pielęgniarki. Dzieci prowadza na początku dialog z panią-czy trzeba myc ręce ,czy jak ich nie myją mogą zachorować?
Co znajduje się na brudnych rękach?.P. Pielęgniarka wymienia potrawy, które dzieci powinny jeść, żeby być odpornym na choroby. Wspomina o metodach zapobiegania grypie. Na koniec czyta wierszyk z plakatu: „Grypo, nie chcemy cie w naszym domu”
9.Pożegnanie Pani Pielęgniarki.
10.Wysłuchanie piosenki pt.”Kot jest czysty”
11.Praca indywidualna przy stolikach-na bazie leniwej ósemki starsze dzieci tworzą obrazek kotka i ozdabiają go kolorowym papierem, plasteliną itp., młodsze dostają kartki z konturem kotka i mogą go pokolorować kredkami, pastelami itp

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.