X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25770
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wróżby Andrzejkowe dla 5 i 6 latków

Scenariusz zajęć dla grupy dzieci 5 i 6 – letnich
Temat: Wróżby Andrzejkowe
Prowadząca: Monika Ciernia
Cele ogólny:
- pozna tradycje ludowe;

Cele operacyjne:
- zacieśnia więzi koleżeńskie
- uważnie słucha wiersza/ odpowiada na pytania związane z treścią wiersza
- poznaje tradycje wróżb andrzejkowych
- umie współdziałać w grupie
- potrafi poruszać się zgodnie z akompaniamentem
- sprawnie realizuje polecenia
- poznaje graficzny obraz cyfry 6
- sprawnie przelicza, porównuje klucze
- rozumie konieczność segregowania makulatury

Treści programowe:
1, 2, 3, 6, 8, 13, 15

Metody pracy:
• Aktywizujące: (integracyjne, definiowania pojęć, współpracy, gra dydaktyczna)
• Podające (opowiadanie, pogadanka)

Przebieg zajęć:
1. Taniec powitaniec.
2. Wszyscy siedzą w kole - przekazanie iskierki przyjaźni.
3. Recytacja wiersza W. Chotomskiej „Andrzejki” - nauczycielka:
„Ach, najwyższy czas już, by
zacząć wreszcie te wróżby
stary zwyczaj należy odkurzyć ...
Nasze babcie przed laty
też czekały tej daty
tając w sercu cichutką nadzieję
Naszym ciociom i mamom
serca biły tak samo
jak nam biją w ten wieczór andrzejek”

4. Wyjaśnienie dzieciom celu spotkania, tradycji; zwrócenie uwagi na zabawowy charakter " andrzejek" współcześnie, krótka historia o wieczorze Andrzejkowym.

Wigilia świętego Andrzeja, przypada 29 listopada i jest to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości i dlatego przeprowadzano wróżby.

5. Wróżby:
Wróżba I
Na środku sali stoi miska z wodą. Każde dziecko otrzymuje 1 grosz i wypowiadając zaklęcie: Hokus – pokus, czary – mary, aby wróżby się spełniły, złóżmy dary. Wrzuca monetę do miski. Rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do wody, ten ma szansę na spełnienie wszystkich życzeń.

Wróżba II
Każde dziecko losuje kopertę, w środku jest symbol, dziecko próbuje go odczytać:
( korona) W przyszłości będziesz ważną osobą.
( książka) Przed tobą kariera naukowa, zaszczyty.
( serce) Czeka cię wielka miłość.
( moneta ) Będziesz bardzo bogatym.
( gwiazda) Przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska Będziesz gwiazdą.
( palma) Czekają cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.
(cukierek) Będziesz miał słodkie życie.

Wróżba III
Zagadka słowna:
Czy słońce świeci
czy pada deszcz
na nogi je zakładasz
gdy chodzić chcesz (buty)

Dzieci zdejmują po jednym bucie. Ustawiają je jeden za drugim. Czyj but pierwszy wyjdzie za próg sali, ten pojedzie na daleką wycieczkę.

6. Zabawa dydaktyczna „Klucze”
Zagadka słowna:
Może być mały, może być duży
Do otwierania drzwi służy... (Klucz) - krótkie wypowiedzi dzieci nt różnych rodzajów kluczy.
(Każde dziecko otrzymuje kolorowe szablony kluczy i cyfry od 1 – 6, po dwie obręcze)
Przeliczanie, wskazywanie większego i mniejszego, wskazywanie kluczy tego samego koloru, porównywanie liczebności zbiorów. Zapoznanie dzieci z graficznym zapisem cyfry 6 – wskazanie 6 kluczy.

Konkursy taneczne:
„Taniec duszków” – dzieci tańczą parami dowolny taniec na rozłożonej gazecie do piosenki. Po chwili nauczycielka pauzuje muzykę i prosi każdą parę o złożenie gazety na pół – para nie może wyjść poza gazetę. Krótka wzmianka o potrzebie segregowania zużytej makulatury.

Wróżba IV
Zagadka ilustracyjna:
Z koperty wyciągnięcie po fragmencie
(włożonej odwrotnie) - świecy.
Do tej wróżby potrzebny nam będzie wosk ze świec i klucz (zwrócenie uwagi na przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas lania wosku przez klucz).
Wybór podkładek z własnym imieniem.
Jedno dziecko leje wosk, pozostałe czarują:
„Czary mary, wosku lanie
Co ma stać się niech się stanie”

Dzieci podchodzą kolejno do stolika, na którym stoi miska z wodą i przy pomocy nauczycielki leją wosk przez klucz. Swoje odlewy kładą na kartce papieru, a następnie przy pomocy światła próbują odczytać swoją przyszłość.

Wróżby przerywane są zabawą przy muzyce.
Wróżba V
Dzieci przekłuwają szpilką papierowe serca, na których na odwrotnej stronie wypisane są litery. Zaznaczona litera – na nią będzie imieniem przyszłej sympatii.
Wróżba V
Wróżba z trzema talerzami (różaniec, obrączka, pieniądz).
Zakończenie
„Iskierka szczęścia” – zabawa w kole. Wszyscy trzymają się za ręce i prowadzący puszcza „iskierkę” ściskając mocniej dłoń osoby stojącej obok. „Iskierka” wędruje po całym kole, aż wróci do prowadzącego. „Iskierkę szczęścia puszczam w krąg, by spełniała wróżby moc”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.