X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25698
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przyjaciele wody - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5,6-LETNICH
Opracowała: Jolanta Borkowska

1. Temat tygodniowy: Świat wokół nas
2. Temat dzienny: Przyjaciele wody
3. Cele ogólne:
- uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi,
- przeprowadzenie doświadczeń z wodą z pomocą
nauczyciela i samodzielnie,
- rozwijanie umiejętności wnioskowania,
- doskonalenie umiejętności klasyfikowania wg określonych
kryteriów,
- kształtowanie analizatora słuchowego,
- doskonalenie spostrzegawczości i uwagi,
- doskonalenie umiejętności współpracy w zespole,
- zachęcanie do wypowiedzi, zadawania pytań,
- pobudzenie do aktywnego uczestnictwa w zajęciu;
- zaangażowanie rodziców w proces edukacyjny dzieci;
4. Cele szczegółowe:
- wie, że woda jest warunkiem życia na Ziemi,
- potrafi dokonując dedukcji odpowiedzieć na pytanie „Do
czego potrzebna jest woda?”,
- rozumie konieczność oszczędzania wody,
- bada właściwości wody za pomocą zmysłów;
- doskonali logiczne myślenie, prawidłowo wnioskuje,
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach,
doświadczeniach,
- prawidłowo klasyfikuje elementy,
- chętnie odpowiada na pytania,
- zgodnie współdziała w zespole,
- odczuwa radość i zadowolenie z własnych i wspólnych
działań,
- wspólnie z rodzicem przygotowuje się do uczestnictwa w
zajęciu,
-opowiada o realizowanych działaniach, przekazuje ulotkę
informacyjną;

5.Metody:
•słowna- rozmowa, pytania, odpowiedzi, instrukcje ( objaśnienia),
•oglądowa- pokaz, obserwacja, odznaka, ulotka
•czynna- działania praktyczne ( doświadczenia, zabawa naśladowcza, praca w zespołach, picie wody),
•Pedagogika Zabawy„ Klanza”, Metoda twórczego myślenia J. Osborne „Burza mózgów”, Aktywność badawcza, Metoda Glena Domana, E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska „ Dziecięca matematyka”

6.Formy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna;

7.Podstawa Programowa: 1-1, 1-2, 1-3, 3-1,3-3, 3-4, 4-1,4-2,4-3,5-1, 5-4,6-3, 14-2, 14-3,14-4, 14-7, 15-1;


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Wprowadzenie:
Powitanie dzieci, zabawa integrująca grupę „ Iskierka przyjaźni”
Dzieci ustawione w kręgu trzymają się za ręce. Nauczyciel inicjuje zabawę i wysyła iskierkę przyjaźni - uścisk dłoni. Dzieci kolejno przekazują sobie znak przyjaźni czekając , aż iskierka trafi do nauczyciela.

Zadanie 1
„ Do czego potrzeba jest ludziom woda?”- burza mózgów
Dzieci odpowiadają na pytanie, ilustrują swoją wypowiedź obrazkami, które układają na niebieskim materiale wokół kropli wody. Na koniec spośród propozycji wybierają jedną najważniejszą.

Zadanie 2
„ Wodny odgłos”- zabawa słuchowa.
Nauczyciel prezentuje dzieciom odgłosy wody- przelewanie ze szklanki do szklanki, rozchlapywanie ręką, robienie bąbelków przy pomocy słomki. Dzieci przyglądają się i słuchają. Następnie odgadują odgłosy tylko słuchając, ponieważ zasłania wszystko parawanem. Dziecko chętne wykonuje zadanie za parawanem .

Zadanie 3
„Wodne czynności”- zabawa ruchowo-naśladowcza z elementami pantomimy.
Dzieci ilustrują ruchem, gestem, mimiką czynności, przy których wykorzystywana jest woda- np.mycie rąk, mycie zębów, picie wody, pływanie, podlewanie kwiatków, pranie.

Zadanie 4
„Wodne zadania”- zadania do wykonania w zespołach.
Dzieci dobierają się w zespoły zgodnie z emblematami na koszulkach- kropelki, chmurki, sopelki. Każdy zespół wykonuje inne zadanie (zróżnicowane stopniem trudności)
kropelki- układanie kropli od najmniejszej do największej,
chmurki- segregowanie chmurek wg wielkości,
sopelki -ułożenie emblematów wg określonego rytmu( chmurka, sopelek, kropelka).

Zadanie 5
„ Co się rozpuszcza w wodzie, a co nie?”-zabawa badawcza.
Na stolikach stoją miseczki w różnych kolorach, w których znajdują się wybrane substancje- cukier, sól, herbata, ryż, piasek, koncentrat pomidorowy (wyrazy do czytania globalnego). Dzieci nazywają substancje- mogą dotykać, wąchać, próbować. Następnie decydują o wyborze jednej, którą będą rozpuszczać w szklance wody. Podczas eksperymentu rozmawiamy z dziećmi o tym co robimy, co się zmieniło, co się dzieje, zadajemy pytania i pozwalamy na samodzielne wyciąganie wniosków.

Podsumowanie
Nauczyciel podsumowuje zajęcia wręczając dzieciom odznaki „ Przyjaciela wody” za aktywny udział i poprawne wykonanie zadań.
Dzieci składają obietnicę , ze będą oszczędnie z niej korzystać w przedszkolu oraz, że podarują swoim rodzicom otrzymany Poradnik Dobrych Rad, który pozwoli dbać o zasoby wodne w domach.
„Wodny bar”- na zakończenie dzieci mogą napić się wody .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.