X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2563
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć otwartych "Lecą, lecą liście z drzew..." - grupa 5 - latków

Cele:
wysłuchanie wiersza L. Krzemienieckiej pt: "Bukieciki", omówienie wiersza,określenie koloru, wyglądu i kształtu wybranych liści,dzielenie na sylaby wybranych wyrazów,tworzenie zbiorów w oparciu o cechy wspólne,przeliczanie liści, ćwicz. oddechowe,wyrażanie muzyki ruchem, rozwijanie zmysłu estetyki,tworzenie kompozycji plastyczno - technicznej,odczytywanie kodu graficznego,utrwalenie cyfr: 1 i 2,wdrażanie do pracy zespołowej.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody poracy: el. metody poglądowej, problemowej,

Środki dydaktyczne: tekst literacki, liście (dąb, klon),płyta cd z nagraniem piosenki pt: "Kolorowe liscie", papier szry, wycinanki, klej

Przebieg zajęć:

1. Dzieci siedzą w kole na dywanie, na tablicy umieszczone ilustracje drzew: dębu i klonu oraz liści z tych drzew,n-lka czyta tekst wiersza pt: "Bukieciki"

"Posypały się listeczki dookoła
To juz jesień te listeczki z wiatrem woła:
opadnijcie moje złote i czerwone,
jestem Jesień, przyszłam tutajw wasza stronę.
Lecą listki, lecą z klonu i kasztana
będa z listków bukieciki złote dla nas.
Nazbieramy, nastawiamy na stoliku
tych jesiennych, tych pachnących bukiecików"

2. Odpowiadanie przez dz. na pytania z treści wiersza: "kto wołał liście?", "Jakie liście opadały z drzew?", "co dz. zrobiły z liści?", następnie dzielenie na sylaby wybranych wyrazów związanych tematycznie z jesienią: las, liść, kasztan, dąb itd, określenie ilości sylab w wyrazach.

3. Dz. dostają po 1 liściu (dąb albo klon), ćwicz. oddechowe - dmuchanie na liścia (lekko, mocno, od spodu)

4. Dz. na dywanie mają utworzyć 2 zbiory z liści, zbiór liści dębu i klonu. Określenie ilości liści "na oko", następnie przeliczanie liści w poszczególnych zbiorach.

5. Ćwicz. ruchowe. Dz. dobierają się w pary , inscenizują ruchem treść piosenki pt: "Kolorowe liście".

5. Dzieci wykonują pracę plastyczną przy stolikach. Na dużych arkuszach szarego papieru n-lka narysowała kontur dzbana ( po 1 na każdy stolik). Następnie dz. wyklejają dzban kolorowym pociętym papierem do kodu graficznego (dzban 1: u góry niebieski, w środku czerwony, na dole żółty, dzban 2...itd).

6. Kiedy "dzbany" są gotowe dzieci przyklejają liście, tworząc kompozycję :jesienne bukiety. Dzieci przy pomocy n-la zaginają brzegi papieru i przyklejają tworząc ramę obrazu.

7. Na koniec dz. układają wykonane prace plastyczne na dywanie, porównują, oceniają brawami najładniejszy bukiet.

8. Wystawienie prac na korytarzu przedszkolnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.