X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25624
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygoda w dżungli - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia
„Wielka przygoda w dżungli”

Grupa wiekowa: 4-5 latki
Cel główny: Wykorzystanie metody Dennisona do integracji półkul mózgowych
Cele szczegółowe:
-dziecko orientuje się w przestrzeni i w schemacie własnego ciała,
- dziecko rozpoznaje zwierzęta zamieszkujące Afrykę
- dziecko rozpoznaje odgłosy zwierząt
- liczy do 6
- doskonali syntezę fonemową

Przebieg:
1. Zachęcenie dzieci do zabawy: „Kto chce uczestniczyć w zabawie lewa ręka do góry” (N. nakłada na lewą rękę gumkę”)
„Kto chce uczestniczyć w wielkiej przygodzie prawa noga do przodu” (N. nakłada na prawą nogę opaskę)
2. Piosenka „Morskie opowieści” – dzieci maszerują przy muzyce (ruchy naprzemienne rąk i nóg) na refren zatrzymują się i zginają lewy łokieć do prawego kolana i na odwrót
3. Wchodzimy na statek (Ćw. Zajączek – ręce kierujemy w jedną stronę nogi w drugą)
Po wejściu na statek myślimy w którą stronę płynąć (masujemy czoło). Potrzebna jest mapa – dzieci odwracają się do tablicy, gdzie jest narysowana mapa (dzieci wykonują ćwiczenie najpierw jedną ręką, potem drugą, a na koniec samymi oczami)
4. Płyniemy do Afryki – nogi zamieniają się w wiosła (ćw. Rowerek – ręce w koszyczku trzymają głowę, nogi wykonują rowerek). Trzeba dobrze się rozglądać, aby nie wpaść na skały (ćw. Sowa- jedną ręką chwyć mocno mięśnie barku, głowę powoli odwracaj w lewo a potem w prawo, podbródek trzymaj prosto. Głową sięgaj maksymalnie w prawo i w lewo, aby rozluźnić mięśnie szyjne. Zrób wdech, gdy głowa jest w skrajnym położeniu, tu gdzie ręka trzyma ramię, wydech w czasie obrotu głowy. Powtórz, trzymając drugą ręką drugie ramię.)
5. Jesteśmy już w Afryce, przed nami dżungla. Słychać odgłos, jakie to zwierze? Słoń (ćw. Słoń- zacznij od pokazania dzieciom, gdzie może ,,rysować” leniwą ósemkę; określ dokładnie, gdzie znajduje się jej środek i boki w przestrzeni (np. na tablicy). Wyciągnij rękę w przód, grzbietem dłoni do góry, głowę połóż na ramieniu wyciągniętej ręki, nogi w kolanach lekko)
6. Na razie tylko słyszeliśmy zwierzę, a teraz je zobaczymy. Trzeba po cichu przeczołgać się na drugi dywan (Ćw. Pełzanie – lewa ręka mocno do przodu, prawa noga zgięta odpycha się paluchem od podłoża i na odwrót)
7. Siadamy przodem do tablicy na podkładkach. Patrzymy w lewo – jest tam zasłonięty obrazek zwierzęcia. Dziecko rzuca kostką i odkrywa tyle kartoników ile pokazuje liczba oczek. To samo patrząc do przodu i w prawo.
8. Teraz idziemy nad rzekę Nil – kładziemy się i odpoczywamy (ćw. robimy wdech nosem jeden długi wdech, następnie wypuszczamy go krótkimi dmuchnięciami przez ściągnięte usta. Ręce kładziemy na dole brzucha, unoszą się one wraz z wydmuchem i opadają przy wydechu).
9. Idziemy dalej (ćw. Żabka - skoki nóg podobnie do pajacyka, a ręce zgięte w łokciach rozsuwają się równo z nogami). Nauczyciel na środku dywanu rozsypuje obrazki zwierząt, głoskuje na ucho dziecku jakieś zwierzę, dane dziecko opisuje je.
10. Mapa skarbów – jedno dziecko szuka skarbu, a nim idzie drugie, które mu podpowiada. Nauczyciel podaje komendy – 3 kroki do przodu, 2 w prawo)
11. Odnalezienie skarbu, którym są puzzle różnych zwierząt. Układanie obrazków i kolorowanie ich.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.