X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25575
Przesłano:

Dbamy o porządek w trakcie i po posiłku - konspekt z zajęć z samoobsługi dla ucznia z autyzmem

Konspekt z zajęć rewalidacji

1. Temat zajęć: „Dbamy o porządek w trakcie i po posiłku”

2. Liczba uczniów: 1

3. Wiek: 12lat

4. Klasa: VI A

5. Nauczyciel prowadzący: mgr Aneta Trojanowska

6. Termin zajęć: 24.10.2014

7. Czas trwania zajęć: 45 minut

8. Cel:

a) główny
wzmacnianie umiejętności utrzymywania porządku podczas posiłku i po jego zakończeniu

b) szczegółowe:

Uczeń:
uczestniczy w rozgrzewce wykonując ćwiczenia indywidualnie i w grupie
pomaga rówieśnikom w klasie podczas rozgrzewki
współpracuje z nauczycielem i rówieśnikami
nakrywa do stołu dla kolegów/koleżanki
podgrzewa kanapkę w kuchence mikrofalowej
kulturalnie spożywa posiłek
dba o porządek na stole podczas posiłku
myje i wyciera naczynia
chowa naczynia na miejsce
dba o higienę osobistą

11. Metody pracy:

Metody czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością, metoda zadań
metody oglądowe: obserwacja, pokaz, przykład osobisty nauczyciela
metody słowne: rozmowa, wskazówki słowne

12. Formy pracy:
indywidualna
zespołowa ( z rówieśnikami z klasy V-VI)

13. Pomoce dydaktyczne:koc, sztućce, talerze, kubek,podkładka, kuchenka elektryczna, gąbka, płyn do mycia naczyń, ręcznik, ścierka


14. Tok metodyczny zajęć:

a) faza wstępna:
nauczyciel zaprasza do rozgrzewki przed posiłkiem

b) faza główna:

nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń głowy:uczeń wykonuje ruchy głowy do przodu i do tyłu, na boki oraz przykłada głowę raz do lewego, raz do prawego ucha; potem uczestnik wykonuje ćwiczenia rąk: podnosi ręce do góry i na boki, toczy okręgi rękoma w powietrzu oraz robi skłony tułowia
prowadzący prosi ucznia by chwycił dłoń koleżanki i wspólnie z rówieśnikami wykonywali ćwiczenia w kole
kolejno nauczyciel przygotowuje koc i prosi Bartosza o wykonanie jednego ćwiczenia posługując się przykładem własnym: uczeń i prowadzący jednocześnie realizują wspomniane zadanie
po wykonaniu aktywności uczeń pomaga nauczycielowi złożyć koc i schować do szafki
prowadzący zaprasza do wykonania ostatniego ćwiczenia na drabinkach: uczeń wchodzi na drabinkę, a potem wykonuje pięć przysiadów na niej;
po rozgrzewce nauczyciel dziękuje Bartoszowi za udział i prosi o przygotowanie podkładek, talerzy i kubków do śniadania dla siebie i kolegów/koleżanki
następnie uczeń wyciąga kanapkę z plecaka i wspólnie z nauczycielem podgrzewa ją w kuchence mikrofalowej; następnie nalewa wody do kubka i spożywa posiłek dbając o porządek w miejscu spożywania śniadania
po posiłku uczeń odnosi naczynia do zlewu; wyrzuca okruchy z talerza do kosza; Bartosz nalewa odpowiednią ilość płynu na gąbkę i myje naczynia; kolejno wyciera je na sucho i chowa do szafki; potem uczeń wyciera podkładkę i chowa ją na właściwe miejsce; na koniec uczeń myje swój stół i wyciera go na sucho
po zakończeniu czynności porządkowych Bartosz udaje się do toalety, by umyć zęby i zadbać o higienę osobistą

c) faza końcowa:

Na koniec zajęć nauczyciel dziękuje uczniowi za udział w zajęciach i dokonuje pochwały słownej.

15. Podsumowanie zajęć:

Uczeń wykazał się zaangażowaniem podczas zajęć. Chętnie uczestniczył w rozgrzewce wykonując ćwiczenia indywidualnie i w grupie. Prezentował postawę okazywania pomocy i szacunku dla drugiej osoby.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.