X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25543
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem bezpieczny i zdrowy - jak realizuję program własny

Jestem bezpieczny i zdrowy-
realizator Monika Kuźmicz
Przedszkole 27 w Bielsku- Białej.

Jestem nauczycielem mianowanym z dziesięcioletnim stażem pracy. Pracuję w Przedszkolu nr 27 w Bielsku- Białej.
Myślą przewodnią tego programu jest takie zorganizowanie sytuacji, zajęć i zadań, aby dzieci poprzez aktywny udział mogły poznać sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, a także ludzi, którzy im w tym pomogą.
Proponowany przeze mnie cykl zajęć promujący bezpieczne zachowanie, skierowany jest do przedszkolaków i rodziców, a przeznaczony do realizacji w grupie 5,6-latków. Program ma charakter otwarty a jego treści mogą być rozszerzane i zmieniane w zależności od zainteresowań i potrzeb dzieci.
CELE OGÓLNE PROGRAMU :
- uwrażliwienie dzieci na potrzebę zachowania bezpieczeństwa w sali, w domu, na spacerach i wycieczkach;
- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiałych dla innych
-budowanie systemu wartości ,w tym wychowanie dzieci tak żeby lepiej orientowały się w tym ,co jest dobre ,a co złe
-zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności, i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości ,które są ważne w edukacji szkolnej
- zapoznanie z sytuacjami zagrażającymi bezpieczeństwu zdrowia i życia oraz sposobami reagowania w tych sytuacjach;
- uczenie unikania zagrożeń;
- wdrażanie dzieci do stosowania zasad bezpieczeństwa;
- kształtowanie poczucie odpowiedzialności za własne postępowanie
- zapoznanie z przedstawicielami służb związanych z ochroną bezpieczeństwa zdrowia

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- rozpoznawanie poszczególnych elementów drogi: ulica, chodnik, znak drogowy, przejście dla pieszych, sygnalizator świetlny.
- znajomość podstawowych zasad ruchu drogowego i przestrzeganie ich - bezpieczeństwo i kultura ruchu pieszego: a) zakaz poruszania się po drogach bez opieki dorosłych – dzieci do lat 7, b) poznanie zasad poruszania się po chodniku i przestrzeganie ich, c) poznanie zasad obowiązujących podczas przejścia przez ulicę z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji oraz przestrzeganie ich, d) poznanie zasad obowiązujących podczas poruszania się w grupie oraz przestrzeganie ich, e) rozumienie potrzeby noszenia różnych elementów odblaskowych. - poznanie znaczenia wybranych znaków drogowych: informacyjnych, ostrzegawczych, zakazu i nakazu. - poznawanie przyczyn powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze ( np. organizowanie zabaw na drodze lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie, przejście przez ulicę w niedozwolonym miejscu, itp.) i ich skutków. - nabywanie nawyku mycia: a) owoców i warzyw przed jedzeniem, b) rąk przed jedzeniem, po przyjściu ze spaceru, po zabawie na placu zabaw, po zajęciach plastyczno-technicznych. - zapoznanie z konsekwencjami nie przestrzegania zasad higieny. - kształcenie umiejętności kulturalnego zachowania się przy stole oraz w różnych sytuacjach. - poznanie zasad bezpiecznej zabawy na placu zabaw o każdej porze roku. - nabywanie umiejętności dbania o swoje zdrowie ( odpowiednie ubieranie się, ruch i spacer na powietrzu, zdrowo się odżywiać, odpowiedni czas na aktywność i odpoczynek ). - poznanie sposobów leczenia ( wizyta u lekarza, zażywanie lekarstw zakupionych w aptece, spożywanie produktów bogatych w witaminy i wspomagających podczas choroby ). - uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z kontaktu dzieci: z prądem elektrycznym, zabaw z ogniem i zapałkami. - dostrzeganie umiejętności poznania numerów alarmowych i właściwego z nich korzystania. - wykształcenie nawyku ostrożności względem nieznanych osób i różnych sytuacji. - znajomość swojego nazwiska i adresu zamieszkania. - bogacenie słownika biernego i czynnego poprzez poszerzenie zakresu i treści pojęć odnoszących się do zagadnień o tematyce prozdrowotnej.

A OTO KILKA SCENARIUSZY ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W MOJEJ GRUPIE:

Scenariusz spotkania ze Strażą Miejską

Data: 24.09.2014r.
Temat: „Jaka jest rola Straży Miejskiej? - poznajemy podstawowe zasady
bezpieczeństwa.”

Cele operacyjne:
Dziecko zna podstawowe zasady ruchu drogowego,
Odczytuje treści podstawowych znaków drogowych,
Wie, jak troszczyć się o bezpieczeństwo swoje i innych na ulicy,
Zna numery alarmowe,
Potrafi podać swoje imię nazwisko i adres zamieszkania,
Rozumie niebezpieczeństwa płynące z niektórych zabaw /np. w pobliżu jezdni itp./,
Rozumie niebezpieczeństwa, jakie mogą je spotkać ze strony dorosłych i zwierząt.
Zna różnice między mundurem strażnika a policjanta i wie, jakich akcesoriów używają strażnicy miejscy
Metody:- słowne- pogadanka, pytania stawiane
- oglądowe- pokaz akcesoriów, znaków, ilustracji
- czynne- działalność dzieci
Formy: indywidualna, grupowa
Przebieg spotkania:
1. Prelekcja prowadzona przez Strażnika Miejskiego p. Bożenę Jandurę poparta różnorodnymi pomocami dydaktycznymi.
2. Zabawa z piosenką „Kolorowe światła” – śpiew, ruch z muzyką.
3. Prezentacja munduru i akcesoriów strażnika, omówienie ich przeznaczenia.
4. Rozmowa z dziećmi, próba rozwiązania ich problemów.
5. Zabawa „Tak czy nie?”- strażnik zadaje pytania dotyczące przekazanych treści. Gdy zdanie jest prawdziwe dzieci głośno mówią TAK, gdy błędne – NIE.
6. Wręczenie dzieciom upominków w postaci kolorowanek o bezpieczeństwie.
7. Pożegnanie gościa i wręczenie podziękowania i upominku.


Spotkanie zorganizowała:
mgr Monika Kuźmicz

Scenariusz zajęcia w grupie 5-6latków
przeprowadzonego przez Monikę Kuźmicz
dn. 25.09.14.

Temat kompleksowy: Ja, ty i środowisko.
Temat dnia: „Higiena” – wdrażanie do utrzymywania porządku rzeczy i otoczenia. Kształtowanie czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych. Rozmowa na temat wiersza „ Na zdrowie”. Klasyfikowanie i przeliczanie rzeczy służących do utrzymania higieny osobistej i porządku w otoczeniu. Ćwiczenie słuchu fonematycznego, ćwiczenia oddechowe i grafomotoryczne. Zabawy z piosenką „Mydło lubi zabawę”.

Cele ogólne:
- Słuchanie krótkich utworów literackich i odpowiadanie na pytania dotyczące ich treści.
- Dokonywanie analizy i syntezy prostych wyrazów.
- Rozumienie konieczności dbania o siebie i otoczenie.
- Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na wskazaną cechę.
- Prawidłowe posługiwanie się narzędziami pisarskimi i malarskimi.
- Doskonalenie sprawności motorycznej.
- Właściwe reagowanie na wcześniej umówione sygnały wzrokowe i dźwiękowe.

Cele operacyjne:
- uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
- swobodnie posługuje się kredkami i ołówkami,
- reaguje na sygnały wzrokowe i dźwiękowe,
- ćwiczy słuch fonematyczny,
- trafnie rzuca do celu,
- wie jak dbać o siebie i o środowisko,
- czerpie radość z zabaw ruchowych.

Metody pracy:
- słowna – rozmowa, wiersz, wyjaśnienia nauczycielki,
- oglądowa – pokaz, obserwacja,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawanie zadań do wykonania.

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.

Środki dydaktyczne: tamburyno, wiersz,2 koła hula – hop, akcesoria do higieny osobistej i do utrzymania porządku w otoczeniu, płyta CD, kartoniki czerwone i zielone, karta pracy dla każdego dziecka z dzbankiem, kredki, ołówki.


Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna „Dzień dobry...”
2. Wiersz „Na zdrowie” B. Lewandowska
3. Rozmowa dotycząca treści wiersza:
- O czym był wiersz?
- Co znaczy powiedzenie „zdrów jak ryba”
- Co trzeba robić, aby być zdrowym?

4. „Do czego służy ...?” – zabawa dydaktyczna – klasyfikowanie według rodzaju i przeliczanie liczebnikami głównymi.
Podzielenie różnych akcesoriów służących do utrzymania higieny osobistej i porządku w otoczeniu: mydło, szczoteczka do zębów, grzebień, gąbka, ręcznik, kosz, miotła, łopatka do śmieci, ściereczka, rękawiczki.
5. „Codzienna toaleta” – zabawa ruchowo – naśladowcza.
Dzieci biegają przy muzyce do piosenki „Mydło lubi zabawę”. Na przerwę w muzyce naśladują ruchy nauczyciela i odgadują jaką wykonuje czynność: czesanie włosów, mycie twarzy, mycie zębów, wycieranie się ręcznikiem, czyszczenie uszu.
6. „Boogie woogie”- zabawa muzyczno- ruchowa.
7. „Gorąca herbata” – ćwiczenia oddechowe. Wydłużanie fazy wydechu – głęboki wdech nosem i powolne wypuszczanie powietrza ustami.
8. „Zgadnij co mówię?” – ćwiczenie słuchu fonematycznego, wyklaskiwanie sylab i przeliczanie ich.
Wskazywanie rzeczy, których nazwy nauczyciel wypowiada sylabami: pasta, kubek, szczotka, nożyczki, szampon, rękawiczki.
9. „Dobre i złe nawyki” – quiz – podsumowanie zajęć.
Dzieci słuchają zdań czytanych przez nauczycielkę i odpowiednio podnoszą albo zielony kartonik – DOBRZE, albo czerwony kartonik – ŻLE.
- Myjemy zęby po każdym posiłku.
- Myjemy się jednym palcem.
- Śmieci wyrzucamy na chodnik.
- Lubimy chodzić w czystych ubraniach.
- Myjąc ręce chlapiemy obok umywalki.
- Lubimy porządek w swoim pokoju.
10. Praca przy stolikach – „Dzbanuszek” – kończenie wzorów na dzbanku – szlaczki, linie, figury – ćwiczenia grafomotoryczne. Ozdobienie i kolorowanie wg własnego pomysłu.
11. Zakończenie zajęcia – podziękowanie za udział w zajęciach, udzielenie pochwał i nagrodzenie- naklejki.


SCENARIUSZ ZAJĘĆ przeprowadzonych w grupie 5-6latków przez Monikę Kuźmicz

Data: 26.09.2014.
Temat zajęć: Na pomoc
Cele operacyjne:
Dziecko wie, w czym może pomóc osoba w mundurze,
Rozwiązuje zagadki nt osób w mundurze
Wie, jakich przedmiotów używa policjant w swojej pracy,
Zna numery alarmowe 112, 999, 998 i 997.

Metody: słowna- pogadanka, wyjaśnienia
- oglądowa- pokaz, obserwacja
- czynna- udział w zabawie, zadań stawianych do wykonania
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: nr alarmowe, ilustracje zawodów i narzędzi, szarfy, krążki z nr alarmowymi, tamburyno, sylweta strażaka- puzzle
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie okrzykiem „I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki”.
2. Zabawa „Czarodziejski worek”, w którym znajdują się ilustracje różnych przedmiotów oraz pojazdy uprzywilejowane. Nauczycielka wyjmuje kolejne obrazki i pyta komu przydadzą się one w pracy.
Dzieci rozwiązują zagadki słowne i dopasowują obrazki zawodów / policjant, lekarz, strażak /. Czym zajmuje się ratownik medyczny i strażak. Czym zajmuje się policja i w jakich sytuacjach można ją wezwać?
3. „Ważne numery”- zaznajomienie dzieci z numerami alarmowymi: 112, 997, 998, 999 oraz zwraca uwagę na zasadność wykonania telefonów do tych instytucji.
4. „Strażak”- wycinanie i składanie obrazka przedstawiającego strażaka. Naklejanie elementów na karton. Rozmowa nt obrazka.
5. Zabawa dydaktyczna- układanie na tablicy z rozsypanki cyfr poznanych nr alarmowych.
6. „Alarm”- zabawa orient- porządkowa- na dywanie 3 kolory szarf z poszczególnymi nr alarmowymi, każde dziecko dostaje szarfę o danym kolorze; dzieci biegają w rytm tamburyna, na przerwę i hasło „wzywam policję” mają stanąć w kole obok koloru szarfy i nr alarmowego. N-el zmienia położenie szarf na dywanie.
7. Zakończenie zajęć okrzykiem „I maluchy ...”


SCENARIUSZ ZAJĘĆ przeprowadzonych w grupie 5-6latków przez Monikę Kuźmicz


Data: 18.09.2014.
Temat zajęć: „Znaki drogowe” – kolorowanie znaków kredkami pastelowymi.
Formy : indywidualna, grupowa
Metody: - podające,- rozmowa,
- eksponujące- pokaz znaków drogowych
- heurystyczne- zabawa ruchowa, praca indywidualna.
Cele operacyjne:
Dziecko rozpoznaje rodzaje znaków drogowych, zna ich kształt i barwę,
Potrafi pomalować znaki zgodnie z ich kolorystyką,
Potrafi wycinać kształty z papieru,
Potrafi ułożyć puzzle złożone z sześciu elementów,
Środki dydaktyczne: sylwety znaków drogowych, kredki, znaki do kolorowania, znaki- puzzle
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć „I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki”
2. Przypomnienie kształtów i kolorystyki znaków drogowych, krótka
rozmowa, plansze na tablicy.
3. Kolorowanie kredkami pastelowymi konturów znaków, wycinanie.
4. Zabawa ruchowa „Znamy i przestrzegamy znaki drogowe”. Dzieci
podzielone na dwa zespoły ustawiają się na linii startu i poruszają się
do mety zgodnie z pokazywanymi przez nauczycielkę znakami
drogowymi.
5. Udekorowanie sali pokolorowanymi znakami drogowymi.
6. Układanie puzzli – znaki drogowe złożone z sześciu elementów.
7. Zakończenie zajęć znanym okrzykiem.


SCENARIUSZ ZAJĘĆ przeprowadzonych w grupie 5-6latków przez Monikę Kuźmicz


Data: 16.09.2014.
Temat zajęć: „Zanim ulicę przekroczysz – otwórz szeroko swe oczy”
Metody: podające- rozmowa
- eksponujące- pokaz ilustracji, wzór jezdni
- heurystyczne- działalność dzieci
Formy: indywidualna, grupowa
Cele operacyjne:
Dziecko zna zasady przechodzenia przez ulicę,
Zna znaki, które informują lub ostrzegają przed przejściem dla pieszych,
Zna niebezpieczeństwa płynące z zabaw w pobliżu jezdni,
Uważnie słucha treść utworu literackiego i rozumie jego treść,
Posługuje się mową wiązaną podczas wypowiedzi na dany temat.
Środki dydaktyczne: piosenka CD, tekst wiersza, szablon ulicy i przejścia dla pieszych, znaki drogowe, ilustracje do wiersza

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie „I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki”.
2. Nawiązanie do tematyki krótką rozmową o przechodzeniu przez jezdnię.
3. Osłuchanie z piosenką „Zanim ulicę przekroczysz”

„Zanim ulicę przekroczysz, otwórz szeroko swe oczy,
Bo to bardzo ważna jest rzecz, by się na baczności wciąż mieć.
Najpierw w lewo, w prawo potem, jeszcze w lewo spójrz z powrotem,
Jeśli droga jest wolna już, swe kroki pewnie skieruj w przód.

Sprawa jest o tyle łatwa, jeśli są na przejściu światła,
One drogę pokazują, czy przechodzić informują.
Najpierw w lewo, w prawo potem, jeszcze w lewo spójrz z powrotem,
Jeśli droga jest wolna już swe kroki pewnie skieruj w przód.”

4. Zabawa inscenizowana do piosenki – prawidłowe przechodzenie przez ulicę wyznaczoną
po środku sali zgodnie ze słowami piosenki.
5. Słuchanie wiersza „jezdnia nie jest do zabawy”, następnie nauczycielka zadaje pytanie Co
mogło przydarzyć się Włodkowi? Na koniec dzieci trzykrotnie powtarzają zdanie „Jezdnia
nie jest do zabawy!!!”
5. Zabawa ruchowa „Chodzimy po chodniku”. Uświadomienie dzieciom, że
chodzimy prawą stroną chodnika. Dzieci chodzą po wyznaczonym w sali
chodniku powtarzając wierszyk:
„Chcemy lepiej niż rodzice pieszo chodzić przez ulice,
Po chodniku z wielką wprawą wędrujemy stroną prawą!”
Na sygnał gwizdka dzieci zatrzymują się. Jeżeli któreś z nich się nie
Zatrzyma oddaje fant, który potem odbiera w zamian za odgadniętą
Zagadkę, zaśpiewanie piosenki, recytację wierszyka itp.
6. Zabawa TAK NIE. Nauczycielka zadaje różne pytania związane z tematem.
Jeśli odpowiedź jest twierdząca dzieci kucają, jeśli przecząca rozkładają
ramiona.
7. Zakończenie zajęć znanym i lubianym okrzykiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.