X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25459
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co wiem o jesieni? - turniej jesienny dla 5-latków

Przedszkole Miejskie nr 51
w Sosnowcu
Prowadząca:
mgr Irena Budzyńska

Co wiem o jesieni?-turniej, utrwalenie wiadomości o jesieni.

Cele:
-utrwalenie wiadomości o jesieni: jej charakterystycznych cech,
-doskonalenie przeliczania w zakresie 8, tworzenie zbiorów, posługiwanie się liczbami: 1,2,3, 4,5,6,7,8.
-doskonalenie analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej, układanie schematu wyrazu,
-wdrażanie do uważnego słuchania i uściślania informacji podczas rozwiązywania zagadek słownych,
-rozwijanie uwagi, spostrzegawczości,
-wdrażanie do współpracy, wspólnego rozwiązywania zadań i wynikających z nich problemów.

Pomoce:
-teksty zagadek, kostka ze ściankami oznaczającymi: grzyby, las, owoce, warzywa,
-świeże owoce: ananas, banany, śliwki, jabłka, gruszki, 4 apaszki,
-4 ilustracje przedstawiające drzewa, pisaki,
-emblematy jabłek, śliwek i gruszek (po jednym dla każdego dziecka),
-puzzle z kolorowego papieru przedstawiające: owoce, warzywa, postać jesieni, napisy (4 komplety).
-Cyfry od 1 do 5 (4 komplety),
-karty pracy dla dzieci,
-kartki w kształcie słoika, farby, połówki wybranych owoców,
-tablica do oznaczania punktacji,
-dyplomy dla każdego dziecka.

Organizacja: zajęcie w formie turnieju.
Przebieg zajęcia:

1.Powitanie przybyłych gości, zapoznanie z celem zajęcia.
2.Krótka rozmowa z dziećmi na temat obecnej pory roku.
4.Zaproszenie dzieci do udziału w turnieju, wyjaśnienie zasad zabawy, omówienie punktacji, podział na zespoły, poprzez wybór emblematu, zajęcie wyznaczonych miejsc.
5. Rozpoczęcie turnieju:

-„Rzut kostką”- dziecko rzuca specjalnie przygotowaną kostką, na jej ściankach znajdują się kategorie: warzywa, owoce, las, grzyby. Po wyrzuceniu odpowiedniej kategorii dziecko losuje zagadkę z tego zakresu.
Za dobrze odgadniętą zagadkę drużyna otrzymuje 1 pkt. i dodatkowy za dokonanie analizy słownej rozwiązania.
-„Zaczarowany kosz”- tworzenie zbiorów owoców i podpisywanie cyfrą. Tu dzieci otrzymują odpowiednio: I miejsce- 4 pkt,
II miejsce- 3 pkt III miejsce- 2 pkt.IV miejce- 1 pkt.

- „Co to?”- odgadywanie po dotyku; reprezentanci zespołu (2 pkt.)
-„Puzzle”- drużyny otrzymują pocięty obrazek, ich zadaniem jest ułożenie obrazka i podpisanie go.
- „ Rzut kostką”- odgadywanie zagadek, punktacja jak wyżej.
-„Dorysuj owoce”-drużyny ustawiają się w rzędzie i po kolei rysują jeden owoc na swoim drzewie ( dla ułatwienia będą to kropki w określonych kolorach), wygrywa ta drużyna, której członkowie pierwsi narysują kropki.
-„Rzut kostką”- odgadywanie zagadek.
-„Otocz pętlą”- zadaniem dzieci jest wyodrębnienie zbioru owoców.
-„Jaki to owoc?”- degustacja wybranych owoców z zawiązanymi oczami (jedna osoba z drużyny).
-„Ułóż na talerzu”- zadaniem wybranego dziecka z drużyny jest doprowadzenie kreską owocu do odpowiedniego talerza: do żółtego- owoc egzotyczny, do czerwonego- owoc krajowy.
-„Co można zrobić z owoców?”: burza mózgów ( prezentacja wybranych przetworów: dżem, sok, mus jabłkowy).
-Prace plastyczne w wyznaczonych zespołach:
-Zespół I- malowanie farbami owoców,
-Zespół II- wycinanie i przyklejenie wybranego owocu,
-Zespół III- odbijanie owocu maczanego w farbie na szablonie słoika,
-Zespół IV- wykonanie owocowo-warzywnego stworka.
W zadaniu tym do pomocy zapraszamy rodziców.
-Sprzątanie miejsc pracy, zorganizowanie wystawki. Za prace plastyczną każdy zespół otrzymuje 5 pkt.
-Podliczenie punktów, ogłoszenie zwycięzców, wręczenie słodkiej niespodzianki i dyplomów,
6. „Małe czerwone jabłuszko”- zabawa ruchowa na pożegnanie, zaproszenie do zabawy wszystkich obecnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.