X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25405
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowa łąka - scenariusz zajęcia dla 5,6-latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5,6-LATKÓW
1.Temat zajęć: „Kolorowa łąka”
2.Cele ogólne:
*poznanie wybranych gatunków kwiatów polnych;
*określenie cech charakterystycznych kwiatów związanych
z ich nazwą;
*doskonalenie spostrzegawczości i uwagi;
*pobudzanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zajęciach;
*doskonalenie umiejętności klasyfikowania elementów w/g
określonej cechy;
*umiejętność współpracy w zespołach;
*przestrzeganie zasad wykonania pracy określona techniką
plastyczną – pauntylizm; wydzieranka, malowanie farbą
akwarelową;
*doskonalenie sprawności manualnej rąk;
3.Cele szczegółowe:
*rozpoznaje i nazywa wybrane gatunki kwiatów polnych;
*prawidłowo nazywa części rośliny ( korzeń, łodyga,
liść, kwiat);
*zna cechy charakterystyczne wybranych kwiatów i wie skąd
pochodzi ich nazwa;
*aktywnie uczestniczy w zajęciach;
*prawidłowo klasyfikuje elementy w/g wskazanej cechy
( wielkość, rodzaj, kolor);
*zgodnie współpracuje w grupach;
*sprawnie posługuje się materiałami plastycznymi
( pędzel, patyczki kosmetyczne , wycinanki, farby
plakatowe i akwarele);
*samodzielnie podejmuje decyzje, dokonuje wyborów
( technika plastyczna);
4.Metody: słowna, oglądowa, czynna;
5.Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna;
6.Pomoce do zajęć: karta poetycka z tekstem wiersza
„ Awantura w ogrodzie” (format A3), ilustracje kwiatów polnych i ich naturalne odpowiedniki, nazwy kwiatów ( wyrazy do czytania globalnego), elementy do zadań w grupach
( wazony, szablony kwiatów ), emblematy dla dzieci ( kwiaty w 3 kolorach), magnetofon , nagranie Piotr Czajkowski „ Walc kwiatów z baletu Dziadek do orzechów”; Antonio Vivaldi „ Cztery pory roku- wiosna”, kartki , farby plakatowe , akwarelowe, pędzle, wycinanki, patyczki kosmetyczne, wizytówki z imionami;

7.Przebieg zajęć:
a)Zaproszenie do udziału w zajęciach, wręczenie dzieciom emblematów z kwiatami w 3 kolorach ( podział na grupy);
b)Wysłuchanie recytacji wiersza pt.” Awantura w ogrodzie”
(karta poetycka- autor nieznany)

Pyszniła się pewna róża:
„ Jaka jestem piękna i duża
mam sukienkę purpurową,
chcę ogrodu być królową!”.
Dzwonki się popłakały
swoje kwiatki pochowały,
jaskier, mak i rumianek
po prostu się obraziły.
Zbladła niezapominajka
oraz kolorowe bratki,
a stokrotce zwiędły
wszystkie płatki.
Chabry, które w cieniu rosły
wykopały się i poszły.
Nocą kwiaty się zmówiły,
cichcem ogród opuściły
i przeniosły się na łąkę
żeby w kropki grać z biedronką.
A co z różą? Żółknąc w złości,
kolce liczy w samotności.
( autor nieznany)

c)Rozmowy na temat treści wiersza:
- O czym opowiadał wiersz?
- Jak oceniacie zachowanie róży?
- Jakie nazwy kwiatów zapamiętaliście?

d)Zabawa dydaktyczna „ O jakim kwiatku mówię?”
Nauczyciel opowiada o poszczególnych kwiatach polnych określając ich charakterystyczne cechy. Dzieci nazywają je i przyporządkowują napisy:
•Dzwonek- kielichy kwiatków przypominają dzwoneczki;
•Jaskier- mają jaskrawe ubarwienie płatków;
•Mak- zawierają ziarenka maku;
•Rumianek- kwiaty wystawiają do słońca swoje rumiane główki;
•Niezapominajka- kto raz zobaczy niebieski kolor tych kwiatków nigdy ich nie zapomina;
•Bratek- nigdy nie jest sam, zawsze ma przy sobie „ brata”;
•Stokrotka- kwiaty posiadają mnóstwo płatków- prawie sto!;
•Chaber- jego delikatne płatki są w kolorze niebieskim
( chabrowym);

e)Improwizacja taneczna „ Taniec kwiatów”
( elementy muzykoterapii) taniec ze wstążkami do muzyki Piotra Czajkowskiego „ Walc kwiatów z baletu Dziadek do orzechów”;

f)Praca w grupach ( wg kolorów emblematów): klasyfikowanie kwiatów do wazonów w/g określonej cechy- kolor, wielkość , rodzaj;

g)Praca plastyczna przy stolikach „Kolorowa łąka”:
Dzieci wykonują pracę plastyczną wybraną przez siebie techniką
•stawiając kropeczki z farby przy użyciu patyczków kosmetycznych( pauntylizm),
•wyklejając łąkę wycinanką (wydzieranka),
•malując farbą akwarelową.
Inspiracją może być wystawa zdjęć i obrazów prezentujących łąkę oraz utwory muzyki poważnej ( A. Vivaldi, P.Czajkowski).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.