X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25388
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój przyjaciel Kubuś Puchatek - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla 4,5 latków

„ Mój przyjaciel Kubuś Puchatek ”

CELE OGÓLNE:

- Umożliwienie dzieciom wspólnego przeżywania uroczystości z okazji „Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka ”.
- Stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych do wykonania.
- Integracja dzieci z dwóch grup.

CELE SZCZEGÓŁOWE :

- Wdrażanie dzieci do skupiania uwagi podczas słuchania opowiadania pt. „Kubuś wspaniałym przyjacielem” i udzielania odpowiedzi dotyczących jego treści.
- Rozwijanie logicznego myślenia podczas quizu „Przyjaciele Kubusia”.
- Doskonalenie sprawności ruchowych dzieci takich jak: skoki obunóż, czworakowanie.
- Nabywanie umiejętności prawidłowego reagowania ruchem na muzykę.
- Doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w zespołach.
- Doskonalenie umiejętności manualnych w trakcie kolorowania postaci Kubusia Puchatka.

METODY:

zabawy ruchowo - muzyczne
opowiadanie
rozmowa

FORMY:
zbiorowa, zespołowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Obrazek przedstawiający Kubusia Puchatka, historyjka obrazkowa pt. „Kubuś wspaniałym przyjacielem”, sylwety Kłapouchego, dwa szaliki, talerze, miód, łyżka, szarfy, karta z pytaniami, ordery dla grup, kolorowanki, płyty CD, kredki, kartki.


PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. „Kubuś Puchatek” – odkrywanie obrazka.
Dzieci siedzą przed tablicą, na której zawieszony jest zakryty obrazek. Nauczycielka odsłania małe jego fragmenty. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie kto jest na tym obrazku.

2. „Pociąg do Stumilowego Lasu” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Wszystkie dzieci z obu grup śpiewają piosenkę i naśladując ruch pociągu poruszają się w rytm muzyki po sali.

3. „Kubuś wspaniałym przyjacielem” – opowiadanie nauczycielki na podstawie historyjki obrazkowej i w oparciu o tekst A. A. Milne pt. „Kubuś Puchatek”.

Poczciwy bury osioł Kłapouchy stał sobie samotnie na skraju lasu, z łbem zwieszonym ku ziemi i rozmyślał o sprawach tego świata. Przechodził tamtędy Kubuś Puchatek. Kłapouchy bardzo się ucieszył, że może przestać myśleć na chwilę, by móc przywitać Puchatka. Kubuś obszedł przyjaciela dookoła i rzekł:
- Powiedz mi, Kłapouszku, co się stało z twoim ogonem?
- A co się miało z nim stać? – zdziwił się osioł.
- Nie ma go na miejscu.
Kłapouchy powoli obrócił się w tę stronę, gdzie przed chwila był jego ogon. I gdy przekonał się, ze nie może go złapać, obrócił się w przeciwną stronę i tak długo wykręcał łeb, aż trafił na to samo miejsce. Przechylił się naprzód i zajrzał przez rozstawione przednie nogi i powiedział długim, smutnym westchnieniem: - Przekonałem się, że masz rację.
Puchatek czuł ze powinien powiedzieć Kłapouchemu coś pocieszającego, ale nie wiedział co. Więc zamiast tego postanowił uczynić coś pocieszającego.
- Kłapousi – rzekł uroczyście. – Przyrzekam ci, że ja Kubuś, odnajdę twój ogon.
I Puchatek powędrował szukać oślego ogona.
- Jeśli ktokolwiek wie cokolwiek o czymkolwiek – powiedział sobie Miś – to tylko Sowa Przemądrzała.
Sowa zajmowała uroczą rezydencje pod Kasztanami. Była tam i kołatka i sznur od dzwonka z chwaścikiem.
Pod kołatką widniał napis, który głosił:
PRO SZE ZWONIDŹ JEŹLIKTO HCE PO RADY
A pod chwaścikiem dzwonka było napisane:
PROSZE PÓKADŹ JEŻLIKTO NIEHCEPO RADY
Puchatek przeczytał obydwa napisy starannie, najpierw z lewa na prawo, a potem na wszelki wypadek z prawa na lewo. Potem, dla zupełnej pewności, zastukał kołatką i pociągnął za sznurek od dzwonka i zawołał donośnym głosem:
- Sowo, przychodzę po poradę!
Drzwi otworzyły się ukazała się w nich Sowa.
- Co słychać Puchatku? – zapytała – Jakie masz nowinki?
- Ach, okropne i smutne – odpowiedział Puchatek – mój przyjaciel Kłapouchy zgubił swój ogon. Strasznie mu go brak. Więc czy mogłabyś mi łaskawie powiedzieć, gdzie go szukać?
Widzisz – odparła Sowa – najczęściej praktykowane postępowanie w takich wypadkach jest następujące...
- Po pierwsze wyznaczenie wynagrodzenia trzeba ogłosić. Ogłosimy, że damy bardzo dużą ilość czegoś tam temu, kto znajdzie ogon Kłapouchego! Następnie napiszemy na karteczce ogłoszenie i zawiesimy w lesie. Osobą, która napisze ogłoszenie, może być tylko Krzyś. To właśnie on sporządził napisy na moich drzwiach. Chyba je widziałeś Puchatku?
Puchatek nie słuchając tego co mówiła Sowa, powiedział „nie”.
- Naprawdę nie widziałeś ich? – spytała Sowa lekko zdziwiona. – Chodź, musisz je zobaczyć.
Poszli do drzwi wejściowych i Puchatek spojrzał na kołatkę i napis pod nią, a potem na sznur od dzwonka z chwaścikiem. I im dłużej patrzył na chwaścik, tym bardziej sobie przypominał, że widział coś podobnego.
- Skąd go masz Sowo?
- Szłam przez las. Naraz patrzę , a tu sobie wisi na krzaku. Zdawało mi się, że ktoś tam mieszka, więc myślę sobie, zajrzę. I pociągnęłam, żeby zadzwonić. I nic. Więc zaczęłam dzwonić bardzo gwałtownie, aż mi to zostało w ręku. A że zdawał mi się, że to nikomu niepotrzebna, zabrałam do domu.
- Sowo – rzekł Puchatek – Popełniłaś pomyłkę. Jest potrzebne mojemu przyjacielowi Kłapouchemu.
To mówiąc, odczepił chwaścik i zaniósł go Kłapouchemu. Gdy Krzyś przymocował go na właściwe miejsce, Kłapouchy zaczął hasać i fikać kozły po lesie.

A.A. Milne (opowiadanie z książki „Kubuś Puchatek”)

4. „ Znaleziony ogon” – zabawa integracyjna.
Na tablicy zawieszone są sylwety Kłapouchego (jedna sylweta dla grupy). Ochotnicy z grup podchodzą i z zawiązanymi oczami starają się przypiąć osiołkowi ogon. Pozostałe dzieci starają się nakierować ochotnika mówiąc gdzie przypiąć (w lewo, w prawo, w dół, w górę).

5. „Śpiewaj z Puchatkiem” - zabawa ruchowa przy muzyce
Dzieci ustawiają się w kole i śpiewają piosenkę ilustrując jej treść ruchami np. klaszczą podskakują.

6. „ Małe co nieco” – zabawa integracyjna.
Na stoliku stoją talerzyki z nalanym miodem. Zadaniem chętnych dzieci będzie jak najszybsze wylizanie miodku z talerzyków bez pomocy rąk.

7. „Pokochaj misia” – zabawa taneczna.
Dzieci dobierają się w czteroosobowe kółeczka i tańczą w rytm piosenki.

8. „Przyjaciele Puchatka” – quiz
Wybrane dzieci z obu grup tworzą dwa zespoły. Każdy zespół odpowiada na pytania dotyczące Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.

- Jak nazywa się las, w którym mieszka Kubuś Puchatek ?
- Co najbardziej lubi robić Tygrysek?
- Jak ma na imię chłopiec, który odwiedza Kubusia i jego przyjaciół ?
- W jakim kolorze ma bluzkę Kubuś Puchatek?
- Który z przyjaciół Puchatka hoduje marchewkę?
- Kogo Tygrysek uczył tańca Hopaj – siupaj ?
- Kto jest najmądrzejszy w Stumilowym lesie ?

9. „Dwa Misie” – zabawa taneczna.
Dzieci dobierają się parami i tańczą w kółeczkach, następnie tworzą kilku osobowe wężyki i poruszają się w rytm muzyki.

10. „Jadą misie” - zabawa przy muzyce.
Dzieci ustawiają się w pociągi i poruszają się w rytm muzyki po całej sali.

11.„Tygrysek i prosiaczek zapraszają do zawodów sportowych” -zabawy ruchowe.
Wybrane dzieci z obu grup tworzą dwa zespoły, Zadaniem każdego zespołu jest najszybsze przeskoczenie obunóż szarf leżących na podłodze.

12. „ Kubuś Puchatek” - zabawa przy piosence z dobranocki
Wszystkie dzieci ustawiają się w dużym kole i tańczą wokół pluszowego Kubusia Puchatka.

13. „Kubuś naszym przyjacielem” - wręczenie grupom orderów Kubusia Puchatka.

14. „Kubuś Puchatek” – kolorowanie obrazków z postacią Kubusia.


Emilia Niemczynowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.