X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25364
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W kuchni prababci - scenariusz zajęć dla 5,6 - latków

TEMAT ZAJĘCIA: „W kuchni prababci.”
GRUPA: 5-6 –latki

CEL GŁÓWNY: Rozbudzanie zainteresowania życiem codziennym naszych przodków,a także poznanie elementów miejscowego folkloru.”

CELE OPERACYJNE:

- dziecko próbuje rozpoznać produkt spożywczy za pomocą zmysłu smaku i zapachu
- próbuje zapamiętać wygląd i nazwę dawnego sprzętu kuchennego
- dzieci 6-l potrafią wyróżniać głoskę w nagłosie wyrazu i globalnie odczytać napisy
- potrafi zatańczyć ludowy taniec
- uważnie i w skupieniu słucha wiersza
- potrafi zapamiętać gwarowe nazwy różnych potraw regionalnych
- potrafi wykonać drobne ciasteczka z przygotowanego ciasta
- potrafi świadomie zająć miejsce w przestrzeni wg. polecenia nauczycielki

METODY PRACY:
Podająca- objaśnienia, wiersz , piosenka
Eksponująca- przedmioty kuchenne z dawnych czasów,
napisy do globalnego czytania
Praktyczna- posługiwanie się niektórymi sprzętami, globalne czytanie wyrazów, wykonanie ludowego tańca,wykonanie tradycyjnych ciasteczek cieszyńskich
Problemowa- zabawy „Co jest w pojemniku?”, „Jakie potrawy dawniej jadano w naszym regionie?”

FORMY PRACY:
Z całą grupą.

WYKORZYSTANE INNOWACJE:

- elementy metody „Podpisywanie świata” I. Majchrzak

POMOCE: tomik „Wiersze gwarą haftowane” Jan Chmiel, dawne
sprzęty kuchenne, pojemniki z produktami
spożywczymi, chusta,płyta z muzyką ludową i z wierszem, napisy, surowe ciasto i blachy do pieczenia.


PRZEBIEG ZAJĘCIA :

1. Powitanie piosenką „Chodźcie wszyscy tu do koła”.
2. Zabawa uspokajająca „Podaj młynek”
Dzieci siedzą w kole i podają sobie starodawny młynek do kawy,
który oglądają i kręcą korbką. W przeciwnym kierunku podają sobie
szufladkę wyjętą z młynka z zawartością.
3. Prezentacja starych sprzętów kuchennych przez nauczycielkę.
Dzieci siedzą w kole, nauczycielka stawia na środku dywanu
różne przedmioty i nazywa je, a następnie tłumaczy do czego
służyły. Wskazane dzieci próbują posłużyć się niektórymi z nich. Następnie nauczycielka podając nazwę przedmiotu prosi dzieci o wskazanie głoski w nagłosie i przypina napis do globalnego czytania. Przedmioty te zostają umieszczone w kąciku regionalnym w sali.
4. Zabawa dydaktyczna „Co jest w pojemniku?”
Chętne dziecko siada na środku dywanu, nauczycielka zawiązuje mu oczy, a następnie wręcza pojemnik z nieznaną zawartością. Dziecko próbuje odgadnąć, co tam jest za pomocą węchu i smaku.
Nagradzanie prawidłowych odpowiedzi brawami.
5. Zabawa taneczna.
Dzieci ustawiają się parami i wykonują taniec ludowy pt.
„Jawornicki”.
Potem dzieci siadają w rzędach przed nauczycielką.
6. Słuchanie wiersza pt. „Nie taki zaś marne moje dziedzictwo
kulinarne” J. Chmiela
Nauczycielka prezentuje dzieciom nagranie wiersza (gwarą), i
prosi (przed włączeniem nagrania), aby spróbowały zapamiętać jedną nazwę potrawy wymienionej w wierszu.
Potem nauczycielka czyta po fragmencie wiersza i wspólnie z
dziećmi tłumaczy na czysty język polski.
7. Pieczenie ciasteczek.
Nauczycielka tłumaczy i pokazuje dzieciom sposób wykonania
tradycyjnych ciasteczek cieszyńskich. Następnie dzieci przygotowują się do pracy – myją ręce i zakładają fartuszki. Dzieci siadają do stolików i samodzielnie wykonują ciasteczka, które układają na blasze. Blachy z ciasteczkami są zanoszone do kuchni przedszkolnej, gdzie zostaną upieczone, a dzieci porządkują miejsce pracy i myją ręce.
8. Wspólne częstowanie się gotowymi ciasteczkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.