X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25267
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze dobre uczynki - scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Temat zajęcia: Nasze dobre uczynki – rozmowa na podstawie wiersza w połączeniu z ekspresją plastyczną dzieci.
Cel główny:
• Kształtowanie postaw prospołecznych u dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Zna pojęcie „dobry uczynek”
• Określa uczucia towarzyszące osobom czyniącym dobre uczynki
• Wypowiada się na temat dobrych uczynków zrobionych przez samego siebie względem bliskich mu osób
• Współpracuje z kolegami podczas wykonania wspólnej pracy plastycznej
• Rozpoznaje zapis graficzny własnego imienia
Metody:
- słowne: rozmowa, wiersz, objaśnienia
- czynne: zadań stawianych do wykonania,
- oglądowa: pokaz, obserwacja

Formy:
- zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Serduszka z kolorowego brystolu, plastelina, krepa, wizytówki dzieci, wiersz „Dobre uczynki” – Jolanta Wybieralska, sylweta dużego drzewa, wykonanego z krepy z napisem Drzewo dobrych uczynków

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa-przywitanka:
Dzieci ustawione w kole parami, twarzami do siebie wypowiadają treść powitanki, ilustrując ją ruchem:
Dziś przedszkole wita nas – dzieci kłaniają się sobie
Na zabawę nadszedł czas. – chwytają się za ręce i kręcą się parami w koło
Prawą rękę podajemy – podają sobie prawe ręce
Bo przywitać się dziś chcemy – potrząsają dłońmi w przywitaniu

2. Dobre uczynki – słuchanie wiersza
Nauczycielka recytuje wiersz, nie podając jego tytułu – uzgadnia z dziećmi, że same spróbują odgadnąć tytuł wiersza. Po wysłuchaniu dzieci omawiają treść wiersza i postępowanie jego bohatera. Nauczycielka podaje tytuł wiersza (Dobre uczynki)

3. Wyjaśnienie pojęcia dobry uczynek

4. Szukamy przyjaciół – zabawa orientacyjno-porządkowa
Dzieci maszerują po sali ze spuszczonymi głowami. Na sygnał – dźwięk tamburyna, dobierają się parami i wykonują radosne podskoki w małych kółeczkach. Zabawa powtarzana jest kilka razy. Podczas powtórzeń dzieci szukają innych przyjaciół


5. Nasze dobre uczynki – wypowiedzi dzieci
Dzieci wypowiadają się na temat swoich dobrych uczynków w stosunku do bliskich sobie osób (kolegów, członków rodziny). Po każdej wypowiedzi, nauczycielka wręcza dziecku serduszko, wycięte z brystolu – symbol dobrego uczynku, wykonanego przez dziecko.

6. Plasteliną malowane – malowanie serduszek plasteliną
Nauczycielka demonstruje dzieciom sposób malowania powierzchni plasteliną (zwracanie uwagi na odpowiednią ilość plasteliny i jej temperatury podczas manipulowania - im cieplejsza, tym łatwiej rozprowadza się po kartce)

7. Wyszukiwanie własnych wizytówek (rozłożonych na stoliku dydaktycznym) – w razie konieczność – nauczycielka pomaga dzieciom i umieszczanie ich na wykonanych serduszkach

8. Rozmieszczanie wykonanych serduszek na gałęziach drzewa – zwrócenie uwagi na równomierne zagospodarowanie powierzchni sylwety.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.