X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25217
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolory tęczy - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przeprowadzony w grupie 4- 5 latków

Temat: Kolory tęczy.

Data: 12 maj 2010

Nauczyciel prowadzący: Monika Zegadło- nauczyciel kontraktowy

Czas: 25- 30 minut

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności chwytania i rzucania piłki
- utrwalanie nazw kolorów
- wyrabianie umiejętności szybkiego ich rozpoznawania
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i szybkiej orientacji
- rozwijanie sprawności manualnej podczas pracy plastycznej
- kształcenie uwagi i pamięci
- wzbogacenie słownika dziecka

Cele operacyjne:
Dziecko:
• nazywa kolory, potrafi wskazać przedmiot w danym kolorze,
• potrafi chwytać i rzucać piłkę,
• wie, kiedy na niebie powstaje tęcza,
• potrafi ułożyć kolorowe paski w odpowiedniej kolejności tak, aby odwzorować tęczę,
• wie z jakich kolorów składa się tęcza,
• aktywnie włącza się w realizację wspólnych oraz indywidualnych zadań
• posługuje się liczebnikami w aspekcie głównym i porządkowym,
• rozpoznaje cyfry od 1 do 7
• słucha utworu dla dzieci i wypowiada się na jego temat
• estetycznie i do końca wykonuje pracę plastyczną
• zna trzy kolory podstawowe
• potrafi z połączenia kolorów tworzyć inne kolory

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna przy stolikach

Środki dydaktyczne: piłka, obrazek tęczy, wiersz M. Konopnickiej pt. „Tęcza”, kartki papieru, farby plakatowe, gazety, koła w różnych kolorach, płyta Cd z piosenką „Czerwony, zielony, niebieski”, paski kolorowego papieru, karta pracy przygotowana przez n-la, chusta animacyjna.


Przebieg zajęć:

1. Przywitanie dzieci. Dzieci siedzą w kole na chuście animacyjnej, tak jakby siedziały na tęczy.

2. Zabawa z piłką. Zielona jak...., czerwona jak..., niebieska jak .....- dzieci siedzę w kole. N-l rzucając piłkę do dziecka, mówi: zielona jak... a dziecko kończy zdanie: trawa, żaba. N-l rzuca piłkę do kolejnego dziecka zmieniając kolor.

3. N-l prezentuje obrazek tęczy. Zadaje dzieciom pytanie: Co to takiego jest?

4. Słuchanie wiersza M. Konopnickiej pt. „ Tęcza” – rozmowa na temat jego treści

A kto ciebie, śliczna tęczo
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce,
Jakby na atłasie?
Słoneczko mnie malowało,
Po deszczu, po burzy,
Pożyczyło sobie farby
Od tej pełnej róży.
Pożyczyło sobie farby,
Od kwiatków z ogroda,
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda.
Dzieci odpowiadają na pytania:
- Jak wygląda tęcza opisana w wierszu?
- Gdzie została namalowana?
- Kto stworzył tęczę?
- Kiedy powstaje tęcza? (Rozmowa na temat powstawania zjawiska tęczy.)
- Od jakich roślin pożyczyło słoneczko farb?
- Czego znakiem jest tęcza?
- Jakie kolory ma tęcza w sali?
- Ile kolorów jest na naszej tęczy?

5. Zabawa dydaktyczna: Tworzenie przez dzieci modelu tęczy. Dzieci otrzymują od nauczyciela po siedem kolorowych pasków z kolorowego papieru. Nazywają kolory, przeliczają i układają paski ( na dywanie) w takim układzie jak występują w tęczy zaczynając od górnego paska: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo (granatowy), fioletowy.

6. Zabawa ruchowa „Ogrodnik”. Dzieci biegają po sali. Stają w różnych miejscach, zwijają się w kłębuszek (robią żółwika). Są one kwiatkami rosnącymi na łące, które jeszcze nie rozkwitły. Jedno z dzieci jest ogrodnikiem. Chodzi z konewką pomiędzy dziećmi -kwiatkami. Gdy kogoś podleje -dotknie konewką, dziecko- kwiatek budzi się do życia i rozkwita. Po rozkwitnięciu wszystkich kwiatków zmiana ogrodnika. Ogrodnik podlewa kwiatki przy piosence „Na łące”.

7. Jak powstają niektóre kolory? Nauczyciel rozkłada na dywanie gazety. Ustawia w pojemnikach kolory farb plakatowych: zielony, czerwony, żółty, niebieski, pomarańczowy. Dzieciom rozdaje kartki. Pokazuje dzieciom jak z pomieszania dwóch kolorów powstanie trzeci np. zielony+ czerwony =brązowy, zielony+ żółty= niebieski, niebieski+ pomarańczowy= fioletowy, czerwony+ żółty= pomarańczowy. Dzieci maczając palce w farbach tworzą nowo- powstałe kolory na swoich kartkach.

8. Podsumowanie: Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki. Dzieci mają za zadanie pokolorować tęczę, kwiaty zgodnie z kolorami tęczy. Na każdym kwiatku nakleić motylka w takim samym kolorze co kwiatek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.