X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25160
Przesłano:
Dział: Świetlica

Dzień Babci i Dziadka

Konspekt zajęć w świetlicy szkolnej.
Cele: Uczeń:
- stosuje się do ustalonych zasad zabaw
- współpracuje w zespole
- zna sposoby pomagania osobom starszym w różnych sytuacjach
- zna porę roku, w której jest Dzień Babci i Dziadka

Metody:
słowna – pogadanka
działań praktycznych – rozwiązywanie krzyżówki,
zadanie na dopasowanie, zabawa ruchowa

Formy: zespołowa

Środki dydaktyczne: Litery na karteczkach,
kartki z sytuacjami: dom, autobus, sklep, ogród
karteczki z przykładem pomocy w danej sytuacji,krzesełka

Przebieg zajęć:
Część wstępna
1. Zebranie dzieci w sali. Zabawa „Iskierka".
Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce i poprzez lekkie uściśnięci dłoni przekazują sobie iskierkę. Iskierkę puszcza kilkoro dzieci.

2. Odgadnięcie tematu zajęć poprzez rozwiązanie krzyżówki
z hasłem.
Dzieci siedzą na dywanie. Każde z nich otrzymuje po kilka liter napisanych na pojedynczych kartkach. Litery te zostaną wykorzystane do ułożenia na dywanie krzyżówki z hasłem tematycznym zajęć. Prowadzący czyta hasła, dzieci odgadują a następnie układają dany wyraz z posiadanych liter. Powstaje hasło główne – dziadkowie.

Część główna

1. Pogadanka. Dzieci rozmawiają
z prowadzącym na temat Dnia Babci i Dziadka. Na początku ustalają, co oznacza słowo – dziadkowie. Ustalają razem datę tego święta – 21 styczeń Dzień Babci; 22 styczeń Dzień Dziadka, miesiąc i porę roku, w której przypadają te dni.
Następnie dzieci opowiadają
o swoich dziadkach (jak się nazywają, czym się zajmują, jacy są).

2. Zadanie – odpowiednio dopasuj.Na dywanie zostają rozłożone duże kartki z określonymi sytuacjami:
1. Dom
2. Sklep
3. Autobus
4. Ogród
Każde dziecko dostaje kartkę z określoną formą pomocy osobie starszej. Zadanie polega na właściwym dopasowaniu tej formy do określonej sytuacji (jedna z 4).
Dziecko odczytuje głośno napis na karteczce i dopasowuje go do sytuacji.
Na koniec ćwiczenia prowadzący odczytuje wszystko głośno.

Część końcowa

1. Zabawa ruchowa „Bukiet”. Dzieci siadają na krzesełkach, których jest o jedno mniej niż uczestników. Dzieci zostają podzielone na 3 rodzaje kwiatków: tulipan, róża, stokrotka. Osoba stojąca
w kręgu utworzonym z krzesełek mówi hasło – robię bukiet z...i wymienia rodzaj kwiatka: tulipan, róża, stokrotka.
Dzieci o wymienionej nazwie kwiatka muszą zmienić swoje miejsce. Ta osoba, która nie znajdzie wolnego krzesełka staje w kręgu i podaje hasło.

2. Nauczyciel dziękuje uczniom z udział w zajęciach.


Załączniki do scenariusza zajęć:

Hasła do krzyżówki:
1. W nim mieszkamy - dom - D
2. Zwierzę w paski - zebra - Z
3. Razem z nitką - igła - I
4. Imię dla dziewczynki na literę A - Ala - A
5. Rośnie w lesie - drzewo -D
6. Poluje na myszy - kot - K
7. Może być komórkowy - telefon - O
8. W niej kąpiel - wanna - W
9. Na niej piszemy kredką w szkole - tablica -I
10. Elżbieta zdrobniale to - Ela - E

Zadanie - odpowiednio dopasuj

Sytuacje

DOM
- podlać kwiaty
- umyć naczynia
- odkurzyć
- zetrzeć kurze
- pomóc w gotowaniu

SKLEP
- potrzymać koszyk
- podać towar z póki
- włożyć zakupy do siatki

AUTOBUS
- ustąpić miejsce siedzące
- skasować bilet
- pomóc wsiąść do autobusu
- pomóc wysiąść z autobusu

OGRÓD
- podlewać rośliny w ogrodzie
- pomóc sadzić rośliny

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.