X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25110
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy. Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych w grupie 5- latków - zajęcia hospitowane

Temat obserwacji: „Poziom rozwoju czynności umysłowych w zakresie pojęć matematycznych dziecka jako przygotowanie do gotowości szkolnej”

Temat zajęć: „Zimowe zabawy”

Cele ogólne:
- przeliczanie według możliwości dzieci,
- rozróżnianie strony prawej i lewej,
- określanie stosunków przestrzennych,
- utrwalanie figur geometrycznych,
- porównywanie ilości zbiorów i klasyfikowanie figur: duże, małe,
- rozwijanie sprawności palców rąk,
- utrwalanie powtarzalności rytmów.
Cele szczegółowe (dziecko potrafi, wie):
- potrafi przeliczać zbiór składający się z 10 elementów i więcej,
- potrafi posługiwać się liczebnikami głównymi,
- wie, że ostatni liczebnik odnosi się do wielkości zbioru,
- rozumie i posługuje się pojęciami: więcej, mniej, tyle samo,
- potrafi rozpoznać podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt),
- potrafi określić i wskazać prawą i lewą stronę,
- potrafi klasyfikować figury geometryczne według wielkości, koloru i kształtu,
- potrafi określić i wskazać kierunek i miejsce na dywanie- „lodowisku” (góra, dół, górne rogi – prawy i lewy, dolne rogi – prawy i lewy),
- potrafi szybko i zwinnie poruszać się w rytm wygrywanej muzyki,
- potrafi zadbać o własne bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń,
- potrafi zgodnie bawić się i ćwiczyć z innymi dziećmi,
- potrafi właściwie reagować na sygnały dźwiękowy nauczyciela,
- potrafi skoncentrować uwagę na określonych zadaniach,
- potrafi wychwycić i kontynuować powtarzający się rytm.
Metody dydaktyczne:
- Słowna- rozmowa, objaśnienia, polecenia,
- Oglądowa – pokaz, obserwacja,
- Czynna – zadania stawiane do wykonania, kierowanie własną aktywnością.
Forma pracy:
- zbiorowa - indywidualna
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
- białe połówki kartek papieru- po 3 szt. dla każdego dziecka, koszyk na kule śniegowe, dwie liny gimnastyczne, ławeczka do siedzenia, liczmany- kolorowe figury geometryczne: (koła, trójkąty, kwadraty, prostokąty), magnetofon, płyta CD z piosenkami: A. Vivaldiego „Cztery pory roku- zima” oraz „ Zimowe sporty”- wersja instrumentalna (z płyty Śpiewające brzdące 5), cztery koła hula- hop, woreczki gimnastyczne, figury geometryczne do zabawy w rytmy.



Przebieg:
WSTĘP

1.Powitanie- machamy do siebie prawą ręką, machamy do siebie lewą ręką.

2.Zabawa muzyczno- ruchowa „W zimowej krainie”
Dzieci dostają trzy połówki białej kartki. Trzymając je tańczą przy muzyce Antonia Vivaldiego Cztery pory roku- zima. Podczas przerw w muzyce zgniatają za każdym razem jedną połówkę kartki tworząc kulkę śniegową. Zadaniem ich jest ugnieść trzy kulki śniegowe, potrzebne do dalszej części zajęć.

CZĘŚĆ GŁÓWNA
Dzieci siedzą w kole- wprowadzenie do tematu
Nauczyciel wyjaśnia, że trwają igrzyska olimpijskie, podczas których sportowcy uprawiają różne dyscypliny sportowe. Jedną z nich jest łyżwiarstwo. Proponuje dzieciom, że dzisiaj zrobimy sobie w sali lodowisko, na którym nie będziemy tym razem tworzyć piruetów i figur tanecznych, a będziemy układać takie zwykłe figury- geometryczne.

3.„Lodowisko”- dzielenie dywanu- „lodowiska” na zbiory.
(dzieci siedzą w dwóch rzędach po jednej stronie lodowiska, tak aby miały ten sam punkt odniesienia względem lodowiska)
Wyobraźcie sobie, że nasz dywan to lodowisko.
Nauczyciel dzieli dywan na pół i zadaje pytanie: Na ile części podzieliłam lodowisko? Która to strona prawa lodowiska, która to lewa strona lodowiska?
Nauczyciel znowu dzieli dywan na kolejne części i pyta: A teraz ile części ma nasze lodowisko? Która to strona dolna, która strona górna lodowiska?
Pytanie: Ile zbiorów na lodowisku nam powstało po położeniu dwóch lin (pionowej i poziomej)?
Pytanie: A teraz powiedzcie mi, która część lodowiska to: prawa- górna , prawa- dolna, lewa- górna, lewa- dolna?

4.„Łyżwiarstwo figurowe na lodzie”- manipulowanie figurami geometrycznymi (liczmanami).
Wskazane przez nauczycielkę dzieci układają liczmany (kolorowe figury geometryczne o różnej wielkość) w odpowiednich polach- zbiorach. Podnoszą figury według wskazanej komendy:

CZERWONE FIGURY lewy- górny ŻÓŁTE FIGURY prawy- górny
ZIELONE FIGURY lewy- dolny NIEBIESKIE FIGURY prawy- dolny

Np. Połóż mi czerwony, mały, trójkąt w lewym- górnym polu lodowiska.
Pytania do zbiorów:
- Jakiego koloru jest najmniej?
- Jakiego koloru jest najwięcej?
- Ile jest małych figur geometrycznych?
- Ile jest dużych figur geometrycznych?
- Ile mamy figur czerwonych?
- Ile mamy figur niebieskich?
- Ile mamy figur zielonych?
- Ile mamy figur żółtych?
- Których kolorów figur jest po równo = tyle samo?
- W którym polu są figury czerwone?
- W którym polu są figury zielone?
- Porównaj gdzie jest więcej figur geometrycznych, czy w górnej –prawej części, czy w dolnej prawej części lodowiska?

5.Zabawa ruchowa „Zaczarowane koła- policz ile...”
Na dywanie nauczyciel umieszcza cztery koła hula- hop. Dzieci biegają swobodnie w rytm piosenki „Zimowe sporty”- wersja instrumentalna(z płyty Śpiewające brzdące 5), pomiędzy kołami. Gdy muzyka ucichnie zbierają się przy kołach, w zależności od ilości woreczków w kole. Ile jest woreczków w kole tyle powinno być dzieci przy danym hula-hop. Dzieci, które zebrały się wokół kół hula- hop tworzą zespoły. Liczba woreczków we wszystkich kołach musi odpowiadać liczbie dzieci w grupie.

6.„Zimowy rytm”- układanie rytmów z figur geometrycznych
Nauczycielka układa na tablicy rytm z figur geometrycznych (zimne kolory (biały, błękitny, jasny żółty). Nauczyciel pyta się dzieci, jaka powinna być kolejna figura w rytmie (szlaczku).
1 koło – 2 trójkąt- 1 kwadrat
Ułożony rytm z figur geometrycznych dzieci odtwarzają ruchem ciała, najpierw wystukują wszyscy, potem pojedynczo wybrane dziecko według schematu:
Koło- klaśnięcie w rączki
Trójkąt- klaśnięcie w uda
Kwadrat- tupnięcie.

ZAKOŃCZENIE
Dzieci bardzo się dzisiaj napracowały pokazując swoje matematyczne umiejętności, więc teraz mam dla was, na zakończenie niespodziankę. Pobawimy się w bitwę na kulki śnieżne.

7.„Bitwa na kulki”- zabawa ruchowa doskonaląca umiejętność chwytu i rzutu do celu.
Dziewczynki stają po jednej stronie lodowiska, chłopcy po drugiej. Każde dziecko trzyma w rączkach swoje trzy kule śnieżne zrobione na początku zajęć. Na sygnał bębenka dzieci zaczynają bitwę. Na sygnał trójkąta bitwę kończą i odkładają śnieżki do koszyka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.