X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25063
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Klasyka dla małego Smyka - zabawy muzyczne inspirowane metodą aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss

CELE:
- rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki
- kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej podczas ruchowej i instrumentalnej inscenizacji do melodii

METODY:
- aktywne słuchanie muzyki wg. Batii Strauss

FORMY:
- ruchowa
- muzyczna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
odtwarzacz CD, płyta z utworami „Chodźcie do koła”, La Basque” ( utwory znane dzieciom ), instrumenty perkusyjne: drewienka, kołatki, grzechotki

PRZEBIEG SPOTKANIA

1. Zabawa na powitanie – Pląs integracyjny „Chodźcie do koła” ( KLANZA )
– aktywizacja grupy, wprowadzenie dzieci w dobry nastrój.

Chodźcie wszyscy tu do koła ( dz. idą po kole trzymając się za ręce )
Zabawimy się wesoło.
Witamy Was, wszyscy wraz,
Na zabawę nadszedł czas.
Prawa ręka, lewa ręka ( dz. pokazują prawą rękę, następnie lewą )
Prawa noga, lewa noga ( dz. pokazują prawą nogę, następnie lewą )
Cały tułów oraz głowa ( dz. pokazują wskazane części ciał )
Witają Was! ( dz. wykonują ukłon )

2. Fabularyzowanie utworu Jamasa Galway „Le Basque” połączone z prostymi ruchami rytmicznymi – metoda Batii Strauss
( dz. siedzą na dywanie i naśladują ruchy nauczyciela zgodnie z muzyką, snując opowieść o kaczce i kaczorku)

CZĘŚĆ A - 2X
Idzie kaczka nieboraczka ( ręce „maszerują” po udach )
I do wody siup ( pukanie palcami o podłogę )
A za kaczą drepce kaczor ( ręce „maszerują” po udach )
I do wody siup ( pukanie palcami o podłogę )

CZĘŚĆ B – 2X
Kwa, kwa, kwa, kwa ( skrzyżowane ręce pukają o ramiona )
Skrzydełkami sobie macha, macha sobie tak ( ruchy rąk w powietrzu )

Całość powtarzamy 3x

3. Realizacja utworu „Le Basque” w tańcu „Kaczuszki i kaczorki” –metoda Batii Strauss
( dz. naśladują proste ruchy taneczne proponowane przez nauczyciela )

CZĘŚĆ A – 2X
Dz. „kaczuszki i kaczorki” idą po kole na słowa SIUP wykonują skok na obie nogi

CZĘŚĆ B – 2X
Dz. zatrzymują się, staja twarzą do środka koła, pukają rękoma o najpierw o uda potem o brzuszki, następnie wykonują obrót wokół własnej osi.

Całość powtarzamy 3x

4. Realizacja utworu „Le Basgue” – gra na instrumentach perkusyjnych
( najpierw dz. grają na „sucho” snując opowieść o kaczce i kaczorku, następnie grają wspólnie z muzyką, nauczyciel – dyrygent )

CZĘŚĆ A - 2X
Idzie kaczka nieboraczka i do wody siup
A za kaczą drepce kaczor i do wody siup ( drewienka )

CZĘŚĆ B – 2X
Kwa, kwa, kwa, kwa ( kołatki )
Skrzydełkami sobie macha, macha sobie tak ( grzechotki )

5. Zabawa na zakończenie przy muzyce – odreagowująca i rozluźniająca całe ciało
– dz. stoją w kole trzymają się za ręce, od pozycji w przysiadzie unoszą się coraz wyżej, na końcu wyskakują w górę. Ruchom tym towarzyszy płynne i długie wymawianie głoski „o” – od bardzo cichego, aż do najgłośniejszego wykrzyczenia słowa „hej”.
( ćwiczenie powtarzamy 3x )

6. Podziękowanie za wspólną zabawę.


SCENARIUSZ OPRACOWAŁA NAUCZYCIELKA Z PRZEDSZKOLA NR 3 W KOSZALINIE
MONIKA SPAŁKA

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.