X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 250
Przesłano:

U Piasta Kołodzieja - W. Broniewski "Popiel i Piast" - scenariusz lekcji j. pol. w kl. V

Lekcja języka polskiego w klasie V „b” w Szkole Podstawowej w Wisznicach
przeprowadzona przez p. Barbarę Głowacką

I. MATERIAŁ PROGRAMOWY
a) „Popiel i Piast” W. Broniewskiego legendy o Popielu i Piaście
b) rzeczowniki własne i pospolite

II. CELE GŁÓWNE:
- Budzenie zainteresowania przeszłością .
- Kształcenie sprawności mówienia, słuchania w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych
- Ujawnianie możliwości i językowych umiejętności uczniów

III. CELE OPERACYJNE:
- poznawczy – uczeń w dalszym ciągu poznaje utwór, rzeczowniki własne i pospolite,
- kształcący – uczeń wskazuje elementy świata przedstawionego, rzeczowniki własne i pospolite, wyodrębnia najważniejsze wydarzenia, uczestniczy w konferencji prasowej udziałem bohaterów, poprawnie zapisuje rozmowy, wykonuje rzeźbę oddającą cechy charakteru,
- estetyczny – uczeń sprawnie pracuje w grupie, jest odpowiedzialny za podjęte zadania, kulturalne rozmawia, słucha innych

IV. TYP LEKCJI: utrwalająca
V. FORMY PRACY: grupowa, zbiorowa, indywidualna
VI. MATODY PRACY: wywiad, słuchowisko (drama), heurystyczna,
VII. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, rzeźba, kaseta z nagranym słuchowiskiem, magnetofon, kartki z krzyżówką szary papier, flamastry, plansze,
VIII. MATERIAŁ REZERWOWY: krzyżówka,
IX. PRACA DOMOWA: krzyżówka, chętni – drzewko genealogiczne „Piastów”

TEMAT: U Piasta Kołodzieja – W. Broniewski „Popiel i Piast”.

Część wstępna
1. Wysłuchanie słuchowiska na podstawie wiersza W. Broniewskiego,
2. Gdzie rozgrywają się wydarzenia?
3. Jakie ważne wydarzenia przedstawia utwór?
4. Jakie postacie występują? Czy wszystkie zabierają głos?

Część właściwa
1. Zapisanie tematu – uczeń
2. Wyszukaj z tekstu rzeczowniki własne i pospolite (praca w grupie I – szuka rzeczowników własnych, II – pospolitych rodzaju nijakiego III – pospolitych rodzaju żeńskiego, IV – pospolite rodzaju męskiego),
3. Wyniki poszukiwań zapisujemy na planszy.
4. Jedna z postaci jest Popiel. Przedstawcie rzeźbę postaci, przypomnijcie legendę (prezentuje grupa, która przygotowała się do prezentacji w domu),
5. Konferencja prasowa z udziałem Piasta, Rzepichy, Ziemowita. (prowadzi uczennica),
6. Dwie, trzy osoby w czasie konferencji zapisuje dialog, a po jej skończeniu odczytuje.

Część końcowa
1. Wspólne ocenianie zaangażowania i wyników pracy grup i poszczególnych uczniów.
2. Praca domowa: dyżurni rozdają kartki z krzyżówką.

Krzyżówka
1. na sześć liter
2.na sześć liter
3.na siedem liter
4.na jedynaście liter
5.na osiem liter
6. na pięć liter
7.na osiem liter
8. na dziewięć liter
9. na pięć liter
1. Zjedzony przez myszy
2. Inaczej las, bór, puszcza ...
3. Grupa wojów lub ... piłkarska
4. Ścinanie włosów 7 – letniemu chłopcu
5. Syn Piasta
6. Kraty w bramie obronnej
7. Przed bramą można go było podnosić lub opuszczać – most ....
8. „Już blisko księcia Popiela ....”
9. Wyższy urzędnik książęcy lub synonim chłopa

.................................................... – to dynastia zapoczątkowana przez Piasta

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.