X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24990
Przesłano:
Dział: Przedszkole

U babci w kuchni - scenariusz zajęcia dla dzieci trzyletnich

U babci w kuchni – scenariusz zajęcia dla dzieci trzyletnich
Cele:
•Nabywanie umiejętności skupiania uwagi na przekazywanych treściach i wykonywanych czynnościach
•Uwrażliwianie na bodźce smakowe, słuchowe i czuciowe
•Nabywanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów ze względu na określoną cechę
Metody:
•Podająca: instrukcja słowna
•Poszukująca: rozmowa kierowana
•Praktyczna : zadania indywidualne
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna
Środki i pomoce dydaktyczne : płyta z nagraniem odgłosów, nagranie do zabawy integracyjnej „Ciasto”, karty do pracy indywidualnej – czego babcia potrzebuje w kuchni?, produkty spożywcze: miód, jabłko, cytryna, chleb, ciasteczka, nutella, ser..., opaska na oczy, talerzyki jednorazowe, woda

Realizowane obszary Podstawy Programowej :
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych aby zrozumieć to, co do niego mówią i czego oczekują, przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych)
1.Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
- mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji, uważnie słucha
2.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu siebie i swojego otoczenia
- grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje...
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
- rozpoznaje dźwięki z najbliższego otoczenia, słucha krótkich wierszy, nagrań o treści bliskich dzieciom, rozumie ich treść


Przebieg zajęcia:
1.Zabawa organizująca grupę : „ Wszyscy są”
2.Zapoznanie z tematem zajęcia
3.Wysłuchanie wierszyka ( tekst własny), rozmowa:
W kuchni mojej babci
Wciąż są jakieś czary
babcia coś kroi, miesza, wsypuje
I robią się pyszne potrawy
Zupy, ciasta, desery
Które ze smakiem zjadamy

Pytania do dzieci:
- o kim był ten wierszyk?
-co robiła babcia?
- jak możemy pokazać to naszymi małymi rączkami?
- jak możemy pokazać, że coś nam bardzo smakuje? ( oblizujemy się, gładzimy po brzuszku, mówimy dziękuję...)
4.Polisensoryczne poznanie „smakołyków” z kuchni babci – zakładamy dziecku opaskę na oczy/ prosimy o zamknięcie oczu jeśli nie chce jej nałożyć, dajemy mu jakiś produkt nałożony, położony na talerzyk i prosimy o próbę rozpoznania i nazwania go ( dzieci wąchają, dotykają, próbują) dla każdego mamy przygotowany jakiś produkt oraz wodę w kubeczku!
5.Rozpoznawanie odgłosów/ nagrań z kuchni babci, określanie źródła ich pochodzenia: stukanie łyżką o garnek, gwiżdżący czajnik, krojenie, praca miksera...
6.Zabawa integracyjna „ ciasto”
7.Praca indywidualna przy stolikach – karty pracy- zadaniem dzieci jest pokolorowanie tylko tych przedmiotów, które są potrzebne babci w kuchni ( rozpoznawanie, nazywanie ich)
8.Podziękowanie za wspólna pracę, degustacja ciasteczek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.