X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24932
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Akceptujemy wszystkich. Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich

Temat dnia: Akceptujemy wszystkich
Data: 17.06.2014r.
Prowadzący:
Beata Machowiak
Czas trwania: 30 minut
Cele ogólne:
- zapoznanie ze słowem „niepełnosprawność”,
- uświadomienie, że należy akceptować wszystkich, takimi, jacy są

Cele szczegółowe, dziecko:
- nawiąże kontakt dotykowy z daną osobą,
- współpracuje z kolegami i koleżankami,
- wyjaśni słowo „niepełnosprawność”

Materiały pomocnicze do zajęć:
- prezentacja multimedialna,
- zdjęcia,
- opowiadanie,
- ilustracje przedstawiające alfabet migowy,
- ilustracje przedstawiające alfabet Brailll`ea.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przez nauczycielkę w kręgu okrzykiem o rosnącym natężeniu głosu ( dzieci kucają i mruczą, następnie natężają głos, powoli podnoszą się, na koniec skaczą do góry i głośno wykrzykują swoje imię).
2. Zabawa: Przywitanie różnymi częściami ciała ( witają się nasze ręce, kolana, pięty).
3. Wprowadzenie do tematu dnia. Nauczycielka przedstawia dzieciom prezentację multimedialną, pokazującą chorych ludzi na całym świecie, którzy nieustannie oczekują pomocy.
4. Zabawa w dopowiadanie: „Gdybym był/ była odrzucana/ odrzucany, byłoby mi...............
5. Czytanie przez nauczycielkę krótkiego opowiadania o tym, jak ludzie niepełnosprawni się komunikują ( ludzie, którzy stracili wzrok, słuch).
6. Poinformowanie dzieci o tym, że niedługo do ich klasy przybędzie nowa koleżanka, która słabo widzi.
7. Zabawa „Ślepiec”, jedna osoba zakrywa ręką oczy partnera, prowadząc go po całej sali, tak, by zachować odpowiednie bezpieczeństwo, udziela mu wskazówek słownych. Wodzenie głową za ręką partnera ( jedno dziecko przesuwa rękę w górę i w dół, na prawo i na lewo, głowa drugiego podąża za nią).
8. Rozmowa kierowana z dziećmi na temat tego, czy łatwo poruszać się wtedy, kiedy nie widzimy.
9. Wspólne wybranie szafki na przybory dla nowej koleżanki. Przy pomocy nauczycielki ułożenie hasła powitalnego dla nowej koleżanki.
10. Podsumowanie zajęć. Zabawa „Ścisk dłoni”. Nauczycielka żegna się z dziećmi słowami: „Iskierkę puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk”.

Literatura:
1. „Psychologiczne gry i ćwiczenia grupowe”, na podstawie książki Donny Branders
2. Opowiadanie dla dzieci „Świat znaków i gestów”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.