X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24919
Przesłano:
Dział: Języki obce

Przydatne zwroty - wyrażanie propozycji i preferencji. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji dla klasy 3 LO przygotowującej się do zdawania matury na poziomie podstawowym

Lekcja została opracowana w oparciu o:
podręcznik: Matura podstawowa. Repetytorium z testami.
Lynda Edwards, Marta Rosińska, Arkadiusz Mędela
wyd. Macmillan Polska 2012

propozycje rozmowy wstępnej i zadania 1- wyd. Pearson
http://www.pearson.pl/pub/angielski/uploaddocs/matura2012/pearson-flashcards-a5-2012-lowres.pdf

przygotowaną przeze mnie prezentację
http://www.kizoa.com/Video-Maker/d11872540k9917031o1/urodzinowa-kolacja
(każdy slajd wyświetla się 6 sek., prezentację można zatrzymać w dowolnym momencie za pomocą przycisku pauza)

TEMAT: Przydatne zwroty- wyrażanie propozycji i preferencji.

Cele ogólne:
• utrwalenie słownictwa związanego z żywieniem
• wprowadzenie zwrotów służących do wyrażania i odrzucania propozycji i sugestii, akceptowania propozycji i sugestii, wyrażania i uzasadniania preferencji
• doskonalenie umiejętności słuchania i sporządzania notatek
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się w formie ustnej i pisemnej

Metody pracy: metoda audio-wizualna, aktywizująca
Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Środki dydaktyczne: podręcznik Matura podstawowa. Repetytorium z testami.
• płyta CD, komputer
• zdjęcia/slajdy związane z żywieniem, przygotowywaniem i spożywaniem posiłków (prezentacja w programie Kizoa)
• karty pracy przygotowane przez nauczyciela


Przebieg lekcji:
CZĘŚĆ WSTĘPNA – 5 min
1. Rozgrzewka językowa-
nauczyciel wyświetla na rzutniku zdjęcia/slajdy związane z żywieniem, przygotowywaniem i spożywaniem posiłków prosząc uczniów o odpowiedź na pytanie:
Co umiałbyś/umiałabyś lub chciałbyś/chciałabyś ugotować/przygotować, gdyby przyjaciel miał wpaść do ciebie na urodzinową kolację?
Slajdy pełnią funkcję flashcards, stymulują wyobraźnię uczniów. Ćwiczenie ma na celu utrwalenie słownictwa związanego z żywieniem

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA – 25 min
Podanie celu i tematu lekcji

I. Rozwinięcie – ćwiczenia w słuchaniu i mówieniu
2. Podręcznik strona 96/zad.2
Zadaniem uczniów jest dopasowanie podanych w ćwiczeniu zdań do dialogu. Potem w parach uczniowie porównują wykonane przez siebie zadanie. Następnie wszyscy słuchają nagrania i sprawdzają poprawność udzielonych odpowiedzi.
3. Korzystając z pomocy uczniów nauczyciel objaśnia nowe słownictwo, które pojawiło się w zadaniach. W celu utrwalenia poznanych zwrotów oraz utrwalenia wymowy wyznaczeni uczniowie odczytują dialog.
4. Uczniowie identyfikują funkcje językowe umieszczone w tabelkach, dodając przykłady z poprzedniego ćwiczenia.
II. Rozwinięcie – ćwiczenia w mówieniu
KARTA PRACY
Razem z kolegą/koleżanką planujecie zorganizowanie przyjęcia dla grupy znajomych. Poniżej podane są 4 kwestie, które musisz uwzględnić w rozmowie:
- rodzaj przyjęcia
- jedzenie
- napoje
- podział obowiązków
W swojej wypowiedzi skorzystaj z podanych słów i wyrażeń:
RODZAJ PRZYJĘCIA - barbecue in the garden, picnic on the river bank, traditional dinner at home, afternoon tea party, go to the pub/restaurant/Mc Donald's
JEDZENIE - grilled chicken, bacon, sausages, vegetables, ham and cheese sandwiches, tomato soup, pork chops with cabbage and mashed potatoes, biscuits, cake, cookies, home-made marmolade, crisps, sweets, ice cream
NAPOJE - non-alcoholic drinks, lemonade, Coke, still or sparkling (fizzy) mineral water, fruit juice, black/green tea, coffee, beer, wine
PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW - do the shopping, lay the table, prepare/make food, clear the table, do the washing up, use disposable plates and forks, prepare decorations

5. Nauczyciel omawia kartę pracy- podaje cel i rodzaj ćwiczenia, dzieli klasę na grupy czteroosobowe.
Nauczyciel podaje zagadnienia pomocnicze - wspólnie z uczniami objaśnia przydatne wyrażenia i zwroty dotyczące tematu żywienie. Uczniowie robią notatki.
6. Pracując w grupach uczniowie przygotowują dialogi dotyczące organizacji przyjęcia dla grupy znajomych- wypowiedź powinna uwzględniać 4 kwestie:
1. rodzaj przyjęcia
2. jedzenie
3. napoje
4. podział obowiązków
Nauczyciel monitoruje pracę uczniów.

CZĘŚĆ KOŃCOWA – 15 min
7. Wybrane zespoły prezentują swoje dialogi.
8. Podsumowanie lekcji i ocena aktywności uczniów (stopniem bądź plusem).
9. Podanie zadania domowego:
Przygotuj pisemnie odpowiedzi na następujące pytania:
1. What do you usually have for breakfast?
2. What would you have for dinner if you could order your favourite food?
3. Do you prefer to eat out or at home? Why?
4. Why is fast food so popular among young people?
5. What should you eat if you want to lose some weight?
(skserowane pytania można rozdać uczniom lub przesłać je za pomocą poczty elektronicznej np. Librus)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.