X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24896
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czyste powietrze wokół nas - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców - warsztaty

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 6-letnich - warsztaty

Data - 14.02.2014
Prowadzący - Marzanna Drewniak
Temat kompleksowy - „Czyste powietrze wokół nas”
Temat zajęć - „Smok i smog”
Cele ogólne:
- kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych
- rozwijanie zdolności muzycznych
- rozwijanie umiejętności współdziałania w
zabawie i sytuacji zadaniowej-(z dziećmi i z
rodzicami)
Cele operacyjne:
- wypowiada się na tematy ekologiczne
- integruje się z grupą
- czerpie radość z zabawy z rodzicami
- tańczy do poznanej wcześniej melodii
- słucha treści legendy ze zrozumieniem
- układa historyjkę obrazkową
- śpiewa piosenkę i ilustruje ją ruchem
- głoskuje dane słowa
- podaje słowa, rozpoczynające się od danej
głoski
- czyta proste zdania
- rozwiązuje rebusy
- wykonuje pracę plastyczną w zespole

Metoda:
- słowna (opowiadanie, rozmowa, objaśnienia)
- oglądowa (pokaz)
- czynna (zadania do wykonania)
Forma pracy:
- z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Pomoce - płyty z nagraniem melodii R. Strauss
„Tako rzecze Zaratustra”, piosenka „Zielony
Dinek”, nagrania odgłosów przyrody i ruchu
ulicznego, opowiadanie K.Kozłowskiego „Smok i
smog”, historyjka obrazkowa do opowiadania,
ilustracje smoka i smogu, napisy do obrazków
(smok i smog), zdania do przeczytania(na
tablicy), chusta animacyjna, duże arkusze
papieru, kredki, farby, flamastry, papier
kolorowy, wata, bibuła, klej, nożyczki.


Przebieg zajęć:

1. Zabawa muzyczno-ruchowa „Wszyscy są , witam was...” wg B. Strauss.

2. Zabawa dydaktyczna „Smok i smog” (na tablicy umieszczony obrazek smoka i smogu)
- wypowiedzi dzieci na temat smoka
- głoskowanie słowa „smok”(zwrócenie uwagi na
ostatnią głoskę - k)
- objaśnienie przez nauczycielkę znaczenia słowa
„smog”
- głoskowanie słowa „smog”
- wykazanie różnicy w wymowie słowa „smok” i
„smog”
- wymyślanie przez dzieci słów, rozpoczynających
się od głoski „s”
- umieszczenie przez 1chętne dziecko napisów
„smok” i „smog” pod obrazkiem, oraz wspólne ich
odczytanie

3. Zabawa taneczna „Wejście smoków” do melodii R. Strauss
„Tako rzecze Zaratustra”.
Dzieci w odpowiednich momentach melodii, wykonują wcześniej wyuczone ruchy - wg inwencji nauczyciela.

4. Słuchanie legendy K. Kozłowskiego „Smok i smog”, popartej ilustracjami w formie historyjki obrazkowej.

5. Krótka rozmowa n/t legendy.

6. Zabawa dydaktyczna „Uzupełnij historyjkę”
- dzieci odwracają się tyłem do tablicy
- nauczycielka w tym czasie odpina kilka
obrazków
- zadaniem dzieci jest uzupełnienie historyjki
brakującymi obrazkami i opowiedzenie, czego
ten fragment historyjki dotyczy

7. Zabawa z chustą animacyjna:
Dzieci są podzielone na 2 części. Część dzieci wraz z rodzicami trzyma chustę. Pozostałe dzieci pozostają na zewnątrz chusty. Kiedy słychać odgłosy przyrody (śpiew ptaków)dzieci i rodzice machają chustą, naśladując powiew wiatru. Pozostałe dzieci spacerują po sali bądź podskakują, głęboko oddychają świeżym powietrzem, są zadowolone, uśmiechnięte. Na dźwięk odgłosów ruchu ulicznego (samochody), dzieci zaczynają kaszleć, ciężko oddychać i chowają się pod chustę. Zabawę powtarzamy 3, 4 razy, a potem następuje zamiana ról dzieci.

8. Śpiewanie piosenki „Dinek”.
Dzieci siedzą na dywanie i śpiewają piosenkę, wyklaskując
jej rytm.

9. „Burza mózgów” z udziałem rodziców - wspólne wypowiedzi
dzieci i rodziców
- Jak przeciwdziałać powstawaniu smogu?
- W jaki kulturalny sposób można zwrócić uwagę
ludziom palącym przy nas papierosy?

10. Czytanie prostych zdań popartych ilustracjami np.
- Ten smok to Dinek.
- To dom i tam dom.
- Dom ma komin.
- To dym a tam dymy.

11. Rozwiązywanie rebusów literowo-obrazkowych np.
* ko + obrazki różnych min - rozwiązanie: kominy
* obrazek - papier + os - rozwiązanie: papieros
* obrazek - smok + i - rozwiązanie: smoki itp.

12. Praca plastyczna w zespołach 2-osobowych (rodzic-dziecko,
lub 2 dzieci)
- wykonanie plakatu pt. „Chcę oddychać świeżym
powietrzem” techniką dowolną.

13. Wystaw prac - krótkie omówienie wykonanych prac.

Sporządziła
Marzanna Drewniak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.