X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24871
Przesłano:

Scenariusz zajęć z zakresu stymulacji polisensorycznej z wykorzystaniem żywiołu woda

Scenariusz zajęć z zakresu stymulacji polisensorycznej z wykorzystaniem żywiołu woda

Temat /cel ogólny/: Kształtowanie wrażliwości na odbiór bodźców w oparciu o kontakt z wodą.

Uczestnicy: wychowankowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
Czas trwania: 30-40min
Cele szczegółowe:
stymulacji percepcji dotykowej
rozwój komunikacji przedwerbalnej i werbalnej
usprawnianie motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej
redukcja i wygaszanie stanów lękowych, niepokoju i agresji
stymulowanie czucia powierzchniowego i głębokiego
wyzwalanie spontanicznej aktywności dziecka
Przewidywane osiągnięcia/przewidywane zachowania/ dziecka- dziecko próbuje lub potrafi:
-odbierać bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe, smakowe
-podejmie próbę manipulacji wodą, pianą wodną, balonem, gąbką /dotykanie, chlapanie,mieszanie, poklepywanie, popychanie/
-koncentrować uwagę na zadaniu przez kilka minut
-wypowiadać nieartykułowane dźwięki
-współpracować z nauczycielem podczas zajęć
Procedury osiągnięcia celów:
Metody: Praktycznego działanie i słowna a w tym:elementy stymulacji polisensorycznej muzykoterapia metodyrelaksacyjne niedyrektywna zabawa

Formy pracy: indywidualna, -grupowa – z zachowaniem indywidualizacji (każde dziecko ćwiczy ze swoim terapeutą, na oddzielnym stanowisku).
Środki dydaktyczne: płyta CD, słoiki, zraszacze, miski, ręczniki, gąbki, balony, płyn do kąpieli, tacki, słomki, woda, kostki lodu, kamyki, muszelki.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie wychowanków słowem i gestem, nawiązanie kontaktu wzrokowego i fizycznego.
2. Słuchanie odgłosów wody: woda z kranu, deszcz /stymulacja słuchu/.

3.Przelewanie wody ze słoika do słoika /stymulacja słuchu, wzroku, rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowej/.

4.Zraszanie „mgiełką wodną” twarzy i rąk dziecka /reakcja na bodziec/.

5.Wkładanie rąk do wody i dotykanie w niej kamieni i muszelek / rozwój manipulacji/.

6.Dotykanie balonów z ciepłą i zimną wodą /odczuwanie temperatury/.

7.Zabawy pianą wodną /rozwijanie motoryki małej i aktywności własnej/.

8.Dotykanie, zgniatanie gąbki nasączonej wodą i pianą wodną /rozwijanie motoryki małej i aktywności własnej/.

9.Smakowanie kostek lodu o 3 smakach /stymulacja smaku/.

10. Na zakończenie słuchanie deszczu /relaksacja/.

11.Posprzątanie pomocy wykorzystywanych na zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.