X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24848
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W pracowni malarskiej. Mali artyści. Scenariusz zajęć dla 5-latków

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla 5-latków
Opracowała Anna Pałka
Temat kompleksowy: Mali artyści.
Treści z podstawy programowej:
Dziecko wykazuje zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i architekturą (także architekturą zieleni i architekturą wnętrz)
Temat dnia: W pracowni malarskiej.

Cele ogólne:
Zapoznanie z pojęciami : muzeum sztuki, galeria, portret, pejzaż.
Pobudzenie zainteresowania malarstwem.
Grupowanie obiektów.
Ćwiczenie spostrzegawczości.

Cele szczegółowe:
Dziecko rozróżnia takie pojęcia jak muzeum sztuki, galeria, portret, pejzaż.
Dziecko wymienia przedmioty, które znajdują się w pracowni malarza.
Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób np. pędzle razem, osobno ramy itp. lub ze względu na wielkość: małe pędzle i ramki razem, duże tworzą kolejny zbiór itd.
Dziecko ustala równoliczność dwóch zbiorów oraz mierzy przedmioty za pomocą np. patyczków.
Dziecko potrafi dokładnie patrzeć i ułożyć obraz z rozsypanki.

Czas realizacji: 1 dzień

Grupa: 13 osób

Miejsce: Sala, ogródek przedszkolny.

Metody (za Wincenty Okoń):
podające : pogadanka, dyskusja
samodzielnego dochodzenia do wiedzy: problemowa
waloryzacji
praktyczna

Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa

Środki dydaktyczne:
13 podkładów malarskich, farby akrylowe/plakatowe, kubeczki na farbę, ołówki
Pędzle, sztalugi, ramki, fartuszki, palety, farby, ołówki, płótno, szkicownik
Płyta CD z muzyką „ Orchestersuite Nr. 2 – Badinerie”,pacynka
Ilustracje i podpisy do pojęć: muzeum sztuki, galeria, portret, pejzaż
14 wstążek, 13 pociętych obrazków, 13 kart pracy


Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie
1. Powitanie. Nauczyciel wita się z dziećmi i przedstawia maskotkę (w ubraniu malarza), która nazywa się Jan Malarz. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Dzieci wymawiają swoje imię jednocześnie klaszcząc tyle razy,ile sylab jest w danym imieniu np. Ka-sia (2 klaśnięcia).
2.Gimnastyka poranna.
3. Czynności porządkowe i higieniczne.
4. Jan Malarz opowiada, że urodził się w Poznaniu i tu otworzył swoją pracownie. Maluje portrety oraz pejzaże,a także martwą naturę. Pokazuje swoje dzieła (pejzaż i portret) oraz podpisy do nich.
Następnie pokazuje dzieciom przedmioty znajdujące się w jego pracowni jak pędzle, sztaluga, farby, paleta.
5. Nauczyciel prosi, by dzieci zapamiętały wszystkie przedmioty oraz kolejność w jakiej są one ułożone. Zakrywa materiałem te przedmioty i zadaniem dzieci jest przypomnieć sobie w jaki sposób były one ułożone.

II
1. Zabawa muzyczno- ruchowa „Malarskie pozy”. Dzieci poruszają się swobodnie po sali do rytmu tamburyna. Gdy nauczyciel przestaje grać, wówczas uczniowie muszę się zatrzymać i przybrać pozę, w jakiej chcieliby być namalowani przez Jana Malarza.
2. Każde dziecko otrzymuje podkład malarski i ma za zadanie narysować ołówkiem obrys swojej dłoni i następnie poprawić kontury farbą.
3. Zabawa „Porządek”. Jan Malarz zrobił wielki bałagan i porozrzucał swoje narzędzia pracy na dywanie. Zadaniem dzieci jest je logicznie poukładać. Na rogach dywanu znajdują się 3 pętle z sznurków, gdzie dzieci mogą wkładać porozrzucana przedmiotu. Uwaga! Do jednej pętli można włożyć tylko pędzle, do drugiej przedmioty niebieskie, do trzeciej płótna.(Część wspólna zbioru – niebieski pędzel).
4. Zabawa muzyczna „Malowanie muzyki”(ćwiczenia na pokazywanie zmienności rytmu). Malowanie muzyki wstążkami wykonanymi z bibuły do utworu Jana Sebastiana Bacha pt. „Orchestersuite Nr. 2 – Badinerie”. Dzieci ustawione są w rozsypce, każde dziecko musi posiadać miejsce do „malowania” wstążkami. Nauczyciel stoi zwrócony przodem do dzieci. W rytm muzyki dzieci naśladują ruchy wykonywane przez prowadzącego. Przykładowe ruchy zgodnie z rytmem i tempem: kreślenie dużych okręgów, fal, zygzaków, obrotów wokół własnej osi wraz z zygzakami. Następnie jedno z dzieci może zastąpić nauczyciela.
5. Wyjście do ogródka przedszkolnego. Swobodna zabawa dzieci.
6. Dzieci otrzymują podkłady malarskie z namalowanymi konturami swoich dłoni. Jan Malarz prosi dzieci, by wypełniły te kontury w taki sposób, by wyrazić swój humor, jak się dzisiaj czują.

III
1. Zabawa „Zagubione rzeczy”. Jan Malarz mówi dzieciom,że jak wiedzą już jest strasznym bałaganiarzem i zapodział gdzieś swój piękny pędzel, paletę, płótno,farby, fartuszek oraz sztalugę. Bardzo prosi dzieci o pomoc w znalezieniu tych rzeczy.
2. Praca indywidualna. Zadaniem każdego dziecka jest ułożenie z rozsypanki obrazu.
3.Zabawa w kolory. Nauczyciel prosi, by dzieci wskazały w sali coś w kolorze np. żółtym itd.
4.Pożegnanie.

Uwagi:
Podczas, gdy jedna grupa dzieci jest na lekcji angielskiego, druga grupa wykonuje z II punkty 3 i 4.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.