X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24846
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz storyline "Jak powstają filmy animowane?"

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla 5-latków
Opracowała Anna Pałka

Temat dnia: Jak powstają filmy animowane?

Cele ogólne:
Zapoznanie z pojęciami: reżyser, scenariusz, scenografia, statyw
Podnoszenie kultury interakcji społecznych, rozwijanie współpracy
Wzbogacanie słownictwa oraz rozwijanie logicznego myślenia
Wzbogacanie wiedzy o świecie technicznym
Wspieranie dziecięcej aktywności, ciekawości i samodzielności

Cele szczegółowe:
Dziecko poznaje w jaki sposób powstają filmy animowane.
Dziecko angażuje się w prace w grupie.
Dziecko korzystając ze swojej dotychczasowej wiedzy stara się rozwiązać sytuacje problemowe.
Dziecko wciela się w role reżysera, scenarzysty.
Dziecko samodzielnie tworzy scenografię z dostępnych materiałów

Czas realizacji: 1 dzień

Grupa: 13 osób

Miejsce: Klasa

Metody :
Storyline

Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa

Środki dydaktyczne:
Aparat, statyw
Telefon
Laptop, odpowiedni kabel oraz dostęp do internetu
Zabawki, maskotki
Bibuła, klej, nożyczki, ścinki materiałów itp. przydatne do stworzenia scenografii
Kartki, kredki
Seria karteczek z narysowanym ludzikiem


Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie
1. Nauczyciel wita się z dziećmi w nietypowy sposób za pomocą karteczek. Na serii karteczek narysowany jest ludzik, który macha do dzieci i mówi „cześć”. Nauczyciel szybko przewraca kartki,co sprawia,że ludzik się „porusza”.
2. Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą w jaki sposób ludzik się „porusza” oraz prosi, by dzieci zgadły,o czym będzie mowa dzisiejszego dnia.
3. Następnie nauczyciel włącza dzieciom krótki film prezentujący sposób powstawania animacji.
4. Nauczyciel informuje dzieci, że dziś do przedszkola przyjdzie pani reżyser Honorata i zaprezentuje dzieciom film animowany „Mały miś” oraz opowie o swojej pracy.

Epizod I. Choroba reżysera
Pani reżyser Honorata miała przyjść dzisiaj do przedszkola niestety zachorowała o czym poinformowała telefonicznie nauczyciela (w obecności dzieci). Nauczyciel informuje z przykrością dzieci, że niestety zaproszony gość nie przybędzie. Co więcej, przekazuje także prośbę o pomoc od reżysera. Pani Honorata prosi dzieci, by to one nakręciły film „Mały miś”. Ona jest chora i nie może tego zrobić. Dzieci z entuzjazmem przystają na pomysł.
1. Pytania kluczowe:
Kto tworzy film?
Co jest potrzebne, by stworzyć film animowany?
2. Formy aktywności dzieci:
Dzieci przedstawiają za pomocą dramy osoby, które są związane z tworzeniem filmu.
Dzieci przekazują nauczycielowi informację dotyczącą potrzebnego sprzętu do stworzenia
filmu podczas zabawy głuchy telefon.

Epizod II. Scenariusz
Pani Honorata niestety nie przekazała dzieciom żadnego scenariusza. Okazało się, że zostawiła go w biurze, gdzie teraz nikogo nie ma,a ona sama nie może niestety tam pojechać. Wpadła za to na pomysł, by dzieci same stworzyły scenariusz.
1. Pytania kluczowe:
Kto prócz misia wystąpi w filmie?
Co bohaterowie będą robili?
2. Formy aktywności dzieci:
Dzieci wybierają zabawki z sali przedszkolnej i przynoszą na dywan (każde dziecko jedną zabawkę).
Dzieci przeprowadzają casting wśród zabawek. Wybrane aktorki i aktorzy wystąpią w filmie.
Dzieci rysują scenariusz do filmu.

Epizod III. Tworzenie scenografii.
Sam scenariusz to jeszcze nie jest film, Czegoś tutaj brakuje. No tak, scenografii!
1. Pytania kluczowe:
Gdzie i kiedy toczyć się będzie akcja filmu?
Czego potrzeba, by stworzyć odpowiednią scenerię?
2. Formy aktywności dzieci:
Dzieci z dostępnych materiałów tworzą odpowiednią scenografię.
Dzieci przygotowują miejsce akcji oraz oświetlenie.

Epizod IV. Brak sprzętu.
Scenografia jest już prawie gotowa, ale pojawia się problem. Jak nakręcimy film, skoro nie mamy odpowiedniego sprzętu?
1. Pytanie kluczowe:
Skąd możemy wziąć potrzebny sprzęt i w jaki sposób możemy go otrzymać?
W jaki inny sposób możemy uwiecznić historię małego misia bez kamery czy aparatu?
2. Formy aktywności dzieci:
Dzieci wraz z nauczycielem piszą oficjalną prośbę do pani reżyser o udostępnienie sprzętu potrzebnego do nakręcenia filmu.
Dzieci rysują perypetie małego misia na kartkach.

Epizod V. Kamera- akcja!
Do sali przybiega pani z szatni z dwiema dziwnymi torbami. Informuje dzieci, że przed chwilą do przedszkola zawitał posłaniec od pani reżyser i dostarczył dzieciom potrzebny sprzęt do stworzenia filmu. Wszyscy dziękują i nauczyciel wyciąga z torb aparat i statyw.
1. Pytania kluczowe:
W jakiś sposób będą się poruszać bohaterowie w filmie animowanym?
Kto jest za co odpowiedzialny?
Kogo zaprosimy na seans?
2. Formy aktywności dzieci:
Podział zadań między sobą. (Kto jest odpowiedzialny za scenografie, poruszania postaciami, odpowiednie światło itd.)
Dzieci przesuwają zabawki, podczas gdy nauczyciel robi zdjęcia.
Dzieci dobierają odpowiednią ścieżkę dźwiękową do filmu.
Dzieci tworzą zaproszenia na seans.
Wspólne obejrzenie filmu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.