X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24836
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy niezwykły świat zwierząt egzotycznych

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej i muzycznej oraz z zakresu wspomagania rozwoju społecznego

Temat: „Poznajemy niezwykły świat zwierząt egzotycznych”

Grupa 5,6 latki
Prowadząca: Ewelina Krasińska

Cel główny:
- poszerzanie wiadomości dotyczących zwierząt,
- rozwijanie zainteresowań badawczych,

Cele szczegółowe:
- rozpoznaje i nazywa uczucia bohaterów opowiadania,
- rozumie, czym jest szacunek do siebie i innych,
- rozwiązuje zagadki o zwierzętach egzotycznych,
- dopasowuje wyraz do odpowiedniego rysunku zwierząt,
- odszukuje odpowiednie rysunki zwierząt,
- porównuje wygląd zwierząt, opisuje ich wielkość, ubarwienie, zwyczaje,
- naśladuje ruchy i głosy zwierząt,
- ilustruje ruchem treść piosenki,
- słucha opowieści, wymienia jakie zwierzęta występują w opowiadaniu,
- zna wybrane zwierzęta egzotyczne,
- formułuje wnioski z przeprowadzonego doświadczenia
- rozumie właściwości badanych ciał – unoszenie się przedmiotów napełnionych powietrzem,

Metoda:
•słowna: rozmowa, opis słowny
•oglądowa: obserwacji i pokazu
•czynna: zadań stawianych dziecku i praktycznego działania, kierowania działalnością dziecka

Środki dydaktyczne: obrazki zwierząt egzotycznych, napisy zwierząt, balony, słomki, kolorowe markery, utwór Saint-Saensa „Karnawał zwierząt”, magnetofon, płyta CD z piosenką „Dżungla” , opaski na głowę z obrazkami zwierząt.

Przebieg zajęć:

1. Powitanka – śpiewanka – zabawa przy piosence „Dżungla”

Dżungla, dżungla, taka wielka dżungla (klaskanie w ręce, zakreślanie przed sobą koła)
Poplątane zwoje dzikich lian (kręcenia rękami a góry na dół młynka)
Mieszka sobie w bambusowej chatce,(klaskanie w ręce, rysowanie w powietrzu chatki)
Ambo Sambo wielkiej dżungli pan (stukanie piąstkami w piersi, zakreślanie przed sobą koła)
Ref. Strusie mu się w pas kłaniają (ukłon)
Małpy na gitarach grają (naśladowanie gry na gitarze)
Ambo tu, Ambo tam (wskazywanie rekami w jedną, w druga stronę)
Ambo tu i tam (obrót wokół własnej osi)
Ambo Sambo doskonale znam go (klaskanie w dłonie, kołysanie na boki, ręce na biodrach)
Węża się nie boi, ani lwa (poruszanie palcem wskazującym jednej, a następnie drugiej reki na boki, na koniec wysuniecie rąk do przodu-okrzyk uuuuuuuuuu
Dla swych dzikich leśnych ulubieńców (klaskanie w dłonie)
W dłoni coś smacznego zawsze ma (wysunięcie otwartej dłoni, zakreślenie półkola).

2. Wysłuchanie opowiadania nauczycielki pt.: „Biały tygrysek” na podstawie opracowania Magdaleny Żujew na podstawie bajki Johna McConnela „Lamparciątko Lily” w formie teatrzyku sylwet.

Po zakończeniu opowiadania następuje rozmowa na temat treści utworu.

3. „Kogo można spotkać w dżungli” – rozwiązywanie zagadek słownych. Nauczycielka czyta zagadki słowne, po odgadnięciu i wskazaniu odpowiedniego obrazka następuje rozmowa na temat wyglądu zwierząt. Opisywane są zwyczaje, wielkość, ubarwienie itp.(małpa, lew, słoń, kangur, tygrys, żyrafa, wąż, zebra)

Po odgadnięciu wszystkich zagadek dzieci dopasowują wyrazy do odpowiedniego obrazka.

4. Zabawa ruchowa do muzyki „Zwierzęta budzą się” – dzieci - zwierzątka leżą na dywanie. Powoli wstają, przeciągają się i poruszają w rytm muzyki. Nauczyciel pokazuje ilustracje zwierząt egzotycznych, a dzieci naśladują ich ruchy i głosy.

5. „Zabawa w dżungli” – opowieść ruchowa przy muzyce C. Saint-Saensa „Karnawał zwierząt”. Nauczycielka opowiada przygodę o zwierzętach z dżungli, dzieci mają na głowie opaski z obrazkami zwierząt egzotycznych, siedzą na krzesełku, gdy usłyszą nazwę swojego zwierzątka wstają obiegają koło naśladując ruchy zwierzątka

W pewnej dżungli daleko daleko tam, gdzie jest bardzo dużo drzew i różnorodnych roślin mieszkały sobie zwierzątka różnego gatunku: żyrafy, słonie, małpki, żółwie, tygrysy, zebry, hipopotamy, nosorożce, papugi, węże i wiele innych. Pewnego dnia słonie udały się z wizytą do małpek. Zapukały do drzwi domku małpek i zawołały:
- Małpki, kochane małpki, otwórzcie! To my , słonie!! Małpki otworzyły drzwi. Ze środka dobiegał głos wszystkich zwierząt mieszkających w dżungli – żyrafy, żółwie, tygrysy, hipopotamy, nosorożce, lwy, węże i papugi.
- My też przyszliśmy odwiedzić małpki. Mają przecież urodziny. Małpki kończyły właśnie 6 lat. Tygrysy przyniosły małpką kilka bananów. Żyrafy dużą piłkę, żółwie autko, słonie duże lody, zebry pyszny tort, hipopotamy i nosorożce zdrowe owoce, papugi skakankę, węże dużo słodyczy a lwy przepyszny sok owocowy. Po obejrzeniu wszystkich prezentów małpki zdmuchnęły świeczki z tortu i wszystkie zwierzątka zabrały się jedzenia pysznego tortu. Po zjedzeniu wszystkich pyszności słonie i żyrafy bawiły się w berka, tygrysy i lwy bawiły się z małpkami w chowanego, nosorożce i hipopotamy wraz z wężami tańczyli w rytm smerfnych hitów, a papugi i żółwie zajadali pyszne owoce. Po wszystkich zabawach zwierzątka pożegnały się z małpkami i wrócili do swoich domków. Przejęcie urodzinowe małpek było bardzo udane, a wszystkie zwierzątka bawiły się zgodnie i wesoło.

6. „Świat małego odkrywcy” – „Egzotyczna papuga” – eksperyment. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku jedną słomkę, nadmuchany balon o niewielkich rozmiarach oraz przygotowaną wcześniej sylwetę kwiatka. Dzieci przy stolikach malują swojego balonika tak, aby przypominał papugę. Następnie zginają kolanko słomki i zakładają na nie sylwetę kwiatka. Następnie dmuchają w słomkę. Balon powinien znajdować się nad wylotem słomki. Dzieci obserwują balon, który unosi się w górze.
Przed rozpoczęciem eksperymentu nauczyciel rozmawia na temat powietrza czy jest widoczne, czy można złapać powietrze i zatrzymać na dłużej itp.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.